Kedimdeki Kabızlık

Merhabalar, dün kedimi veterinere götürdüm. Altı aylık bir erkek kedi. Röntgende bağırsakları kabızlıktan dolayı çok dolmuş ve ciğere baskı yapıyormuş. İştahı iyi, suyunu içiyor. Ancak bir şey yedikten bir iki saat geçtikten sonra yediklerini çıkarıyor. Dün lavman yapıldı. Üç parça kaka yapmış. Veteriner probiyotik verdi ancak onu zorla yedirebildim. Bugün de gastrolojik bir yaş mama yedirdim. Onu da kustu. Sokol aldım eczaneden, ondan içiriyorum. Ancak halen tuvalete çıkabilmiş değil. Evde kendim lavman yapsam iki gün arka arkaya yapıldığı için problem olur mu? Veteriner sık lavman iyi değil dedi. Teşekkürler.

5 CEVAP

Bgmd

Yeniden veterinere gidin veteriner gerekirse tekrar lavman yapar ya da başka bir tedavi uygular.

veterineriniz önce kusma sorununu çözecek acil olarak sonra hemen bağırsakları boşaltacak ve tahlil yapıp neyin kusmaya ve kabızlığa neden olduğunu bulup ona göre tedavi uygulayacak. mamayı hemen değiştirin ve veterinerde satılan gastro mamaya geçin.

Anonymus985465

Lavman yerine, kedinize daha az zarar verecek probiyotikli dışkı yumuşatıcı neden kullanılmamış?
Bağırsakta gaz varsa, gaz da dışkının çıkmasını engeller. Bunun içinde bağırsak gaz giderici verebilirdi.
Sokaktan sahiplendiğim yavru uzun zaman aç kalmanın etkisiyle olacak sürekli yiyordu. 4 defa peşpeşe kusunca yapılan tam biyokimyada pankreas ve karaciğer değerlerinin iyi olmadığı, hemogramda bakteriyel bir enfeksiyon atlatmış olduğu tesbit edildi.
Röntgende mide ve bağırsaklar tıklım tıklım doluydu. Ayrıca bağırsaklarda gaz vardı.
Uzman bir Hekim/Hayvan Hastanesi Başhekimi veya Veterinerlik Fakültesi, kediniz daha fazla hırpalanmadan sorunun nedenini teşhis edip doğru tedaviyi uygular diye düşünüyorum.
Virbac gastro mama öneriyorum.

Çok teşekkür ederim Hamlet.

Çok teşekkür ederim hepinize.