Çip Taktırmanın Yanında Kuduz Da Zorunlu Mu?

Linahan

Özel vet ziyaretlerinde çipsiz işlem yapmazlar diye taktırmak zorunda hissediyorum ama kedimin alerjik ve hassas bir yapısı var. Parazit aşısı en son alerji yaptı düşünün..
Yanında bir de kuduz yapılırsa yine reaksiyon gösterecek ve istemiyorum.
Ne yapmalıyım sizce

14 CEVAP

Mochismom

Biz çip taktırdığımızda kuduz aşısı yapmadılar zorunlu değildir diye düşünüyorum

veterinerde çip taktırırsanız kuduz size bağlı. zorunlu alı diye geçiyor ama istemiyorum derseniz kimse sizi zorlayanaz. 31.12 ye kadar beyanname verdiyseniz çip istediğiniz zaman taktırabilirsiniz. vermediyseniz cezalı duruma düşmeyin yeni sahiplendim diyin. ayrıca hiç bir veteriner çipi yok diye kapısından kedi çeviremez veteriner birliğinin yazısı var. yakında bu çip olayı patlayacak zaten ve taktıranlar büyük ihtimal taktırdıkları ile kalacak. instagram çipi var üstünde kedi bulduk sokağa atmışlar ama sahibini bulamıyoruz hikayeleri ile dolu. bu nasıl çip ben anlamadım?????

Cennet29

Hiç bir aşısına bişeyine bakmıyolar kuduz yaptırda demiyolar.

develi99

Aynı anda yaptirmak Zorunlu değil,

Kuduz yilda bir yapilmasi tavsiye esidilir. Atiyorum siz 3 ay once kuduz yaptirdiysaniz mesela, çipe gittiginizde geregi yoktur.

Koruyuculuğu 1 yıl kuduz asisinin ortalama..

Ilçe tarimlarda kuduz asisi 10 tl, çip 60-70 tl..

Gitmişken ikisini de yaptirin

Cennet29

Tarımda ne cip ne de kuduz yaptırılmasını önermiyorum. Bir sürü kişi bundan dolayı sorun yaşadı.

idunn

Haftasonu üç kedimize de çip taktırdık. İki kedimizin zamanı yaklaştı kuduz için ve üçüncü kedimizin hiçbir aşısı yoktu hatta ilk veterinere gidişiydi. Kesinlikle zorunlu değil fakat çip gerekli olduğundan taktırmanız önemli.

simsim1713

Cennet29 ne gibi sorunlar
Biz de çipi tarım bakanlığında taktırmıştık :((

simsim1713

@cennet29

Cennet29

@simsim kaç kişi buraya yazdı kedimin çipi dışardan gözüküyo, kedimin çipi düşüyo, kedimi kuduz aşısı rahatsızlandırdı diye. Tarımda önemsenmiyor bunlar. İşlem yapacak masaları bile yok her kediyi aynı yerde işlem yapıyolar hijyenik değil. Tarımda 75 tl veterinerde 150 tl idi veterinerde yaptırdım memnunum.

veterinerde çip taktırırsanız kuduz size bağlı. zorunlu alı diye geçiyor ama istemiyorum derseniz kimse sizi zorlayanaz. 31.12 ye kadar beyanname verdiyseniz çip istediğiniz zaman taktırabilirsiniz. vermediyseniz cezalı duruma düşmeyin yeni sahiplendim diyin. ayrıca hiç bir veteriner çipi yok diye kapısından kedi çeviremez veteriner birliğinin yazısı var. yakında bu çip olayı patlayacak zaten ve taktıranlar büyük ihtimal taktırdıkları ile kalacak. instagram çipi var üstünde kedi bulduk sokağa atmışlar ama sahibini bulamıyoruz hikayeleri ile dolu. bu nasıl çip ben anlamadım?????

CakilYavrukus

Zorunlu değil

Tarım'da çip taktıranlarda sorun oldu yazmış birisi kesinlikle hayır hiçbir sorun yaşamadım 3 aylık kedim pasaportu ile beraber çok uygun fiyata yaptırılıyor bilmeyenler için bilgi olsun hiçbir sorun olmadı 1 ay oldu kaç kerede veterinere götürdüm çip sağlam iyi yani bir tek tarımda cps takibi uygulaması yok özelinkinden başka bir fark yok

simsim1713

@cennet29 Ben de çipi veterinerde taktırdım veterinerimiz kısırlaştırılırken anestezi alacak nasılsa o zaman takalım canı yanmamış olur demişti o şekilde taktırdım 2021de.
Sonra kuduz aşısının tarım bakanliginda yapıldığını öğrenince 2022 Mayıs ayında kuduz aşısını tarım bakanlığında yaptırmıştım :( şikayet yazılarını hiç görmemiştim siz soyleyince baktım da gerçekten çok fazla sorun yaşayan varmış ben iki kedimde de sorun yaşamadım çok şükür 🙏🏻 Ama yazılanları okuduktan sonra kuduz aşısı için asla tarım bakanlığına gitmemeye karar verdim...

cat_expert

1 yıl içinde kuduz aşısı yaptırmışsanız gerek yok, sonraki aşıya 1 ay falan kaldıysa yaptırabilirsiniz orada. Fakat tarım il müdürlüklerinde yapılan aşının markası kaynaklı mı saklama koşulları kaynaklı mı bilinmemekle birlikte oldukça fazla şikayet var kuduz aşısı sonrası sorun yaşayanlar olmuş ben o riske girmem, yaptıran yaptırabilir.