Kedi Tuvaleti

Liyabritish

Kedim 7 aylık British. Yılbaşından beri tuvaleti sıklığı azaldı. Son zamanlarda da bazen hergün bazen 2-3 günde bir tuvalete gidiyor. Vet. Zeytinyağı içirin dedi probiyotik kullandık malt kullanıyoruz ama hala geçmedi. Ne yapmamız gerekiyor korkmalı mıyız?

7 CEVAP

CakilYavrukus

Merhaba,

Sevimli dostlarımızın tuvalete gitmemelerinin / gitmek istememelerinin bir çok nedeni olabilir. Girdikleri tuvaletin düzenli temizlenmemesinden kaynaklı pis olması, kullanılan kumun kediyi rahatsız etmesi, çeşitli idrar yolu problemleri, kabızlık ve bağırsak sorunları gibi sorunlar en sık rastlanılan nedenlerdir. Büyük geniş ve kapalı bir kedi tuvaleti alıp tozsuz ve kokuyu hapseden kumlar kullanmak, her tuvaletten sonra takibini yapıp düzenli temizlemek tuvaletle alakalı sorunları kesin olarak çözer. İdrar yolu problemleri kedinin az su içmesinden kaynaklanır, çözüm olarak da kedi su pınarları kedilerin bol su içmesini sağlayacaktır. Kabızlık ve bağırsak hastalıkları da kullanılan mamadan tutun da kediye evde verilen bilinçsiz yiyeceklere kadar bir çok nedenden olabilir. Parazitler, yutulan ama çıkarılamayan tüyleri de unutmamak gerekir.

Dann

Mama değişimi yaptınız mı ? Bazı mamalarda sindirilmeyen kısımlar çok fazla olduğu için çok sık dışkılama yapıyor kediler. Belkide şuan da normale dönmüştür. Günlük öğünlerinin sayısı miktarı değiştiyse de olabilir. Her şey sabit olduğu halde durum böyleyse kedinin davranışlarını gözlemleyin, hareketliliği ve iştahı yerinde değilse, veteriner hekiminize danışın. Geçmiş olsun.

Dann

Bence bir problemi yok hiç yapmıyor olsa daha kötü durumları düşünebilirdik ama anladığım kadarıyla düzensizlik var oda zamanla oturur. Dediğiniz gibi hızlı büyüme kısırlaştırma derken biri sürü yoğun dönem geçmiş, biraz süre tanıyın kendi rutini oturur onunda.

Liyabritish

Maması değişti ama aralıkta değişti. Büyüme dönemi kızgınlık dönemi derken olduğunu düşündüm bende başta. Çünkü aşırı hızlı büyüyor. Şu an iki üç gün düzenli dışkılıyorsa bir iki gün hiç yapmıyor. İdrarında hiçbir problem yok. Veterinerlere danıştık diyet mama diyerek kedinin ne problemi var bakmadan işi ticarete taşıyorlar.

Liyabritish

Parazit aşıları düzenli. Şekerli ve paketli hiçbir şey yedirmemekle birlikte kabızlığına çözüm olması için tavuk ve et haşlayıp yediriyorum. Tuvaleti düzenli temizlenir tüyleri düzenli taranır açıkçası. Bu sebeple herşey onun sağlığı için yapılıyorken böyle rahatsızlanması çok üzücü

Dann

Bence bir problemi yok hiç yapmıyor olsa daha kötü durumları düşünebilirdik ama anladığım kadarıyla düzensizlik var oda zamanla oturur. Dediğiniz gibi hızlı büyüme kısırlaştırma derken biri sürü yoğun dönem geçmiş, biraz süre tanıyın kendi rutini oturur onunda.

Liyabritish

Daha ilk kez kızgınlığa girdi ve kısırlaştırmadık. Sadece bu döneme bağlıyorum dışkılama yapmamasını. Umarım bir sıkıntısı yoktur çünkü dışkı renginde vs hiçbir anormallik yok. Çok teşekkür ederim ilginiz için