Hills Mama Çok Mu Kötü?

dumannn7

Kedime 9 aylık ve bu zamana kadar bebekliğinden beri Hills ton balıklı yavru kedi mamasıyla besledim. Ancak araştırınca kötü olduğunu öğrendim, %5 balık varmış sadece içinde. Kedime kötülük mü yaptım bu mamayla besleyerek? Bu kadar az balıksa varsa içinde piyasadaki en ucuz mamalarla arasında ne fark var da kilosu 100-150 TL?

26 CEVAP

GeceFanzini

Hill's ve Proplan kötü mamalar değildir. Hatta fabrika ve üretimlerini de izleyebilirsiniz. Bu mamalar dünyada en çok kullanıma sahip ve bir kedi için uzun yıllar kullanılacak mamalardır. Orta segmenttir çünkü evimize aldığımız dostlarımızın bir çoğu hormonal değişimlerden kaynaklı olarak çok güçlü bir sindirim ve bağışıklığa sahip değildir.. Royal Canin'i kötüleyip, Acana ve Orijen'i yüceltiriz.. Ama Royal Canin, Orijen ve Acana hepsi de Mars grubuna ait mamalardır. Yani Orijen, Acana ve hatta bu gruba az da olsa Nd'yi de dahil edebiliriz, bunlar ya yavruluktan kullanılması veya çok dikkatli bir geçişle yapılması gereken mamalardır.. Evinizde süs unsuru olacak biblo kedilere ise hiç gitmez. Mesela Dünya'da pet dostlarının en kaldığı mama ve fayda gördüğü mama Hill's'in Vet serisi, ama içeriğine bakarsanız bir şey anlamazsınız.. demek ki her şey et oranı yüksek bu iyi demek değil, içerik okumak bu hiç değil.. Burada bilim, tecrübe ve araştırma giriyor devreye. Ve benim kedilerimden bir tanesine Orijen veya Acana kullanıyorum ama bir tanesine sadece Hill's Vet serisi mama fayda gösteriyor.

dilanbulent

İnternette kendini içerik profesörü zanneden çok fazla kişi var. İçeriğinde tahıl olan her mamaya kötü falan deyip elalemin beynini bulandırıyorlar. Hills gayet iyi bir mamadır herkesin her lafına inanmayın.

Coconutbey

Bence hills çok sevilen ve kaliteli güzel bir mama. Biz gastro mamasını kullanıyoruz çok memnunuz şuan

hills çok iyi mamadır. bir kere içeriği nd gibi sürekli değişmez. mama taneleri her pakette aynıdır bir üçgen bir yuvarlak çıkmaz. hele içeriğine iyi bakarsanız omega 3-5 DEHA ve e vitamini olan mamaları var ki bunlar çoğu mamada yok. herkes taurine bakıyor proteine bakıyor geçiyor. balıklı mama hepsinde var ama balığın neresi onu bir sormak lazım. tavuklu mama yazıp tavuk gagası ile kedi maması yapan markaları biliyorum. siz kilosu 100-150 diyorsunuz ben hills sensitive stomach and skin mamayı petlebi’den kilosu 250 liraya alıyorum. sizce kötü olsa 3 kediye alır mıyım? bakmayın kimsenin lafına besleme konusunda yenisiniz siz kendi doğrularınızı bulun. 🙏🏻

GeceFanzini

sevgili @dumannn7 kardeşim, Hill's dediğin marka 1907'de kurulmuş ve bünyesinde profesörler, akademisyenler çalıştıran bir firmadır. Zaten onlar da yüksek et oranına sahibiz diyerek pazarlama yapmıyorlar. Biz zannediyoruz ki, ne kadar et olursa, o kadar iyi olur. Biz biliyoruz da bu adamlar mı cahil? Bunu söylemek çok hoş değil ama, maddi durumum iyi olduğu için eğer kediye de uygunsa Orijen ve Acana tabi ki kullanıyorum. Ama bu mamalar kullanacaksan kedinle sürekli oynamalı, onu fit tutmalısın. Onu meşgul etmelisin. Hatta bahçeli tarzda bir evin olmalı. Biz diyoruz ki, kedilerin doğal beslenmesi etle olur, etoburdur. Kedinin doğalı mı kalmış kardeşim? Doğa diye bir şey mi bıraktık canlara? her yer beton, evimize alıyoruz, kısırlaştırma vs. her türlü hormonal ayarlarıyla oynuyoruz ama sonra aa yüksek etle beslemek gerek. Öyle bir dünya yok kardeşim. Elinde Ashera türü bir kedi olur, Bahçen olur, veya evin uygundur, kedinin arkadaşları olur, o zaman tamam.. Ama sürekli evinde biblo gibi tuttuğun, kısırlaştırdığın (ev kedisinin kısrılaştırılmasına karşı değilim) günde 5-10 dakika lazer tutup oynattığın kedinin bağışıklığına çok ama çok iyi bakmalı, dikkat etmelisin. Yani dengeli tutmalısın. İstediğin kadar malt veya vitamin ver.. Adı üstünde onlar destektir sadece.. İşte Hill's gibi mamaların piyasada güçlü olmalarının nedeni de buna yöneliktir. Bu tür ev kedilerine dengeli besin değeri sağlamaktır. Mars grubu Orijen ve Acana üretirken, asıl klinik yoğunluğunu Royal Canin'e vermesi gibi..

GeceFanzini

@Dann 3 ay oldu alalı fakat doğru fakat klinik ve akademik desteğini Mars grup sağlıyordu, sonra da aynı şartlarda ve ekiple Mars grubu satın alımı gerçekleştirdi. Ve dikkat ederseniz ben bazı kedilerim için Acana ve Orijen'i kullandığımı da belirttim. Açıklamaya çalıştığım sadece belli oranlara göre değerlendirilme yapılmaması, her canın farklı özellikleri olduğu ve ona uygun olanın seçilmesi. Bu esnada da Hill's gibi mamaların da ciddi araştırmalarla ve tecrübeyle üretim yaptığını açıklamak istedim.. Hani iki içerik bakıp da bunlar çöp diyen tiplere.. Fakat ''3 ay olmuş Mars grup champion pet foodu satın alalı, 100 yıldır Acana üretiyor Sanırsın okuyunca'' ifadenizi daha sakin bir üslupla yazmanız daha yapıcı olur. Burada sadece 25 yıldır kedi ve köpeklerle iç içe yaşayan bir insan olarak tecrübelerimi paylaşmak istedim ve yazılarımda da kimseyi kıracak bir üslup de yok.

CakilYavrukus

İçeriği iyi olup kalitesiz olan, içeriği iyi görünmeyip sağlıklı olan mamalar olabilir. Hills kendini kanıtlamış bir mamadır. Bugün üst segmentte beslenen kedilerin bile mama kaynaklı hastalandığı bir çok örnek görüyoruz

Minminik

Bende hills kullaniyorum ve asagida verdigim linkteki yaziya gore degerlendirenlerdenim
Hills kotu degil sadece fiyatina gore olmasi gereken grupta diger mamalara gore canin ile birlikte kotu f/p oranina sahip icerigindede sikintilar var seklinde belirtmisler

https://kahramanbaykus.com/turkiyede-satilan-kuru-kedi-mamalari-genel-cizelgesi/

hills’in hiç bir mamasında bu değer yoktur. protein oranları özel mama değilse %30 un altına düşmez. mamayı buradan paylaşır mısınız hangisi bir bakalım.

bence hills iyi bir mama ben kedi için o mamaya tekr

hills’in lendi
sitesinde 100 gr ında %39 protein yazıyor arkadaşım. sen hangi siteden bakıyorsun bilmiyorum ama bilinçsiz konuşuyorsun şu an bence.

Protein 39.4 %
Yağ 25.5 %
Karbonhidrat / NFE 26 %
Ham Selüloz 1.3 %
Kül 7.8 %
Kalsiyum 1.44 %
Fosfor 1.12 %
Potasyum 0.87 %
Sodyum 0.51 %
Magnezyum 0.107 %
Taurin 0.21 %
A Vitamini 9172 IU/kg
C Vitamini 110 ppm
D Vitamini 941 IU/kg
E Vitamini 384 IU/kg
Toplam Omega-3 YA 33.75 %
Toplam Omega-6 YA 52.11 %
Beta-Karoten 2.99 ppm

içeriğinde omega 3-6 olan bir mamadan bahsediyoruz. sen %5 balıkta takılmışsın. kendi sitesinden en doğru bilgiyi alabilirsin. istersen mail ile de oraya yazabilirsin.

dumannn7

emel_danismanya ben size içeriğindeki proteinin %5 olduğunu söylemedim ki. Hangi siteden baktığımı sorup bilinçsiz konuştuğumu söylemişsiniz. Bir siteden bakmıyorum, mama önümde, üzerinden okuyorum. (tuna %5) yazıyor. Ton balığı diyorum yalnız bakın, protein demiyorum.

demek ki olması gereken değer %5 tuna. sizin balmanız gereken asıl protein değeri. siz yanlış yoldan gidiyorsunuz onu anlatmaya çalışıyorum ama siz bilirsiniz ne istiyorsanız onu yapın. hills’i bırakın zaten istemiyorsunuz almayı başka mamaya geçin. hayır şunu anlamıyorum kısırlaştırma için kedisini klinik yerine barınak veterinerine götüren mama üzerindeki ton balığı oranını sorguluyor keşke bu sorgulamayı kısırlaştırma öncesi de yapsaydınız.