Brit Care Kedi Maması

Mia_____

Brit care kedi mamasina geçtik kedim neredeyse 15 gündür yiyor ama kulaklarını aşırı derecede kaşıyor acaba mama değişikliğinden mi oldu yoksa direkt brit care yüzünden mi oldu anlayamadım. Veteriner mamayı yeni degistirdigin için olabilir dedi kulaklarına baktı mantar vs yok kulaklarını kaşımaktan kanattı Elizabeth yakalık takıldı crystalin kullanıyoruz ve hâlâ kasimaya çalışıyor napicam bilmiyorum. Mamayı da 7 kg almıştım sizce ne yapmalıyim brit care kedimi hiç ishal yapmadı dışkısı hâlâ aynı ve severek yiyor bu arada... Kaşıntı problemi de hiç duymamıştım brit care markasında.. çok araştırarak aldım aslında sizce neden olmuş olabilir :(((

15 CEVAP

Sezgek

Bazı kedilerde yüksek protein miktarları da egzema ve kaşıntıya neden olabiliyor daha önceki maması neydi tahıllı bir mamamıydı yada aroması neydi mesela balıklıdan tavukluya mı geçtiniz bunları da yazarsanız daha çok yardımcı olabiliriz

Sezgek

Daha önce kullandığınız mamaların protein içerikleri düşük büyük ihtimal protein miktarı fazla geldi yani eğer mamayı kullanmak zorundaysanız bütçenizde sıkıntı varsa şunu düşünebilirsiniz mesela tahıllı bir mama aşıp royal canin gibi onunla karıştırarak verebilirsiniz eğer briti vermeye devam ederseniz vücudunda yaralar çıkmaya başlayabilir benim kızdan biliyorum bende çok memnundum britten 5-6 aylık kullanımdan sonra yaralar çıkmaya başladı ben de hills e geçmeye karar vermiştim geçiş aşamasında karışık verdiğimde baktım şikayetleri azalıyor bende mamayı kullanayım diyip elimdeki mama vitesiyle kadar karışık kullanmıştım o zman yara çıkmamıştı yani önerebileceğim tek şey bu ama brit care tek başına devam etmeyin derim sonra çok daha fazla uğraşırsınız geçmiş olsun

Ozlemcakil

Öncelikle geçmiş olsun ben de ayni sorunu yasadim ,kizim hamile diye zaten Acana wild paire ile beslerken haftada 2 gun haslanmis tavuk ve sebze ,+haslanmis yarim yumurta sarisi verdim, kulaklarini resmen yirtti enfeksiyon oldu baş ve boynu yerlere ciglik atarak kasiyordu , (meger ciftlestigi kedi kisirmis hamile degilmis) proplan somonluya gectim azaldi stres daha kotu yapabilir diye hemen kisirlastirdim, ama kisirlastirirken tras ettikleri yer yarali geldi kan pihilari vardi, veteriner alerjisi yuzunden diyince farkli vete de gittim, mantar uyuz kortizon antobiyotik olmak uzere 15 gunde 4 igne yapildi , ama israrla krem vermediler yakalik takildi boyun bolgesini tekrar kasimaya basladi buvarada brti vet serisi hipoallerjenik mamaya gectim icerigi cok iyi geldi okuyunca, 15gundur yiyor ben yarasina kafama göre azicik teramisin surdum , cunku vet vermedi, ama yara gecmeyince bir daha goturme riskini almadim 15.gun yakaligi cikarttim boynjnu o yakalik yuzunden kasidigini dusunuyorum, teramisini yaladigi icin zehirlenir diye odum koptu sanki elime bulasmis gibi azicik surdum o uyurken basinda bekledim , sonuc yarasi iyice azaldi kasinti bitti vet serisinin iyi geldiine inaniyorum tuyleri hizla uzadi , elimde kalan 3 kiloluk acana ve proplan somonluyu kedili arkadaslarima kum karsiligi takas ettim:))

Mia_____

Benimki sadece kulaklarını çok kasıyor birde sürekli silkiniyor kafasını sallıyor brit care mamasinda da hiç alerji veya kaşıntı sorunu duymadım içeriği de çok iyi diye almıştım 7 kg mama şuan elimde kaldı napicam o mamayı bilmiyorum. Başka mamayla karıştırıp deneyeceğim birde. Umarım geçer

Ozlemcakil

Ben sunu okudum alerji bunyeden mama degisse bile 2ayda cikiyormus ben brit hipoalerjenik somonluyu aldim tam 1 ay oldu yavas yavas kasintisi gecti tuyleri acana pasifika yedigi zamanki gibi piril piril, su an alerji tamamen gecti 2kiloluk alip denemistim simdi 5 kiloluk alip stok yaptim @mia_ acaba ne kadar zamandir ordekli yiyor? Vetim kanatli alerjisi varsa icerigine bak hic kanatli proteini olmasin demisti bana umarim iyilesir cabucak

Mia_____

@ozlemcakil maması degiseli 10 günü geçti ama daha kötü oldu kulaklarını kasimiyor ama şimdi de boynunu kaşıyor yoluyor napicam bilmiyorum Berbat bir haldeyim kaç kez vete götürdüm alerji iğnesi vurdu ama vücuttan hâlâ atılmadı galiba alerji. Eğer 2 ay sürüyorsa heralde zamanla geçer şuan spectrum somonlu ve hamsili kullanıyoruz veteriner verdi o mamayı hatta. Kedimde tavuk alerjisi yok Royal canin tavuklu yerken çok iyiydi sağlığı. Acaba diyorum royalle suankini karıştırsam her şeyi daha mı kötü yaparım ?? Çünkü Royal canin çok sağlıklı yapmıştı suanki mama hâlâ kasindiriyor mu anlamadım boynunu kaşıyor yoluyor ama kulaklarını kasimiyor. Artık vete de götürecek durumum yok bu sefer stres olup daha da yoluyor her yerini zaten maddi açıdan da kötüyüm var mı bir öneriniz ???

Ozlemcakil

Mama degisikliginden az sure gecince zaten kasintinin azalmasi gerekli ama siz daha artti diyorsunuz , ben 3 farkli vete gittim birisi bana mamalarla ilgili duzgun bilgi verdi :) ve ben vetlerdeki mamalarin vetlerde satilan hipoalerjik mamalarin bu isi cozdugune ikna oldum , bunye normale donmeli once cok gecmis olsun

Nrynrynry

Atlaspet ile irtibata geçseniz telefonda yardımcı oluyorlar durumu anlatsanız size yeni bir seri önereceklerse tester ürün yollamalarını talep edin. +90 212 807 01 40

Mia_____

Önceki maması felicia somonluydu ondan önce de Royal canin tavuklu kullanıyorduk somonlu mamada da aynı kulaklarini kaşimişti o 1 kgydi daha sonra brit care içeriği çok iyi diye geçtim. Normalde tavuğa vs alerjisi yok balığa da yok balıklı da tavuklu da kullandık bi sorun çıkmadı suanki brit care ördekli kilo kontrollü kısır maması... 7 kg mamayı napicami düşünüyorum bütçemin büyük kısmını ona ayırmıştım birde mama hipoallerjenik diye geçiyor britte hiç kaşıntı sorunu da görmedim o kadar araştırdım

Mia_____

....

Mia_____

Tahıllı mama alicam ama hala devam eder mi ondan korkuyorum şuan aşırı kaşınıyor. Dediğiniz gibi yapicam tahıllı mamayla karıştırıp vericem inşallah kaşıntı devam etmez. Teşekkür ederim cevap için

Mia_____

Gncl

Ozlemcakil

Ama tam olarak nelere alerjisi var bilmek icin alerji testi yaptirmayi dusunuyorum, hem cocuklarimiza yazik deneme tahtasi gibi olmamalilar , hem test de pahalidir ama mamalar da ucuz degilki alip alip elimizde kalmasi pamuklarimizin girtlagindan gecmemesi ayri bir masraf

Ozlemcakil

Ya cok uzuldum iyi oldugu mamayla devam etmeyi tercih ettim ben ama 10 gunde azalmaya baslardi sanirim , spectrum icerigi kuvvetli sanki bilemedim alerji icin tek tip proteinli mamalar oneriyorlar diye ben mama degistirdim ise yaradi bende , acanadan proplan somonluya gecmistim ama hem kanatli hem somonlu proteini var diye alerjinin devam ettigini dusundum yirtmisti kulagini boynunu cok uzucu en son brit vet serisi hipoalerjik aldim yavasca azaldi ama size ne desem bilemedim , yanlis anlamayin 2 ayda vucuttan atildigini okudum ama belirtiler ilk hafta azaldi zaten ben alerji testi icin okudum bu bilgiyi 2 ay beklenmez kasinti gecsin diye sakin oyle dusunmeyin benimki 10.gunde kulagini ekfeksiyon yapmisti sartlari zorlayip tekrar vete gitmek iyi olur bence

Mia_____

@ozlemcakil gözlerim şişti ağlamaktan artık kafayı yemek üzereyim 1 aydır veterinerde sürünüyoruz brit care aldım 7 kg bütün bütçemi ona verdim alerji çıkınca bıraktık 2 hafta boyunca veterinere alerji iğnelerine paralar yatırdım üstelik üni okuyorum babamın hiçbir desteği yok bunların hepsini burs paramla yaptım bu sefer kulağını kasimayi tamamen bıraktı boynundaki tüyleri yalayıp koparıyor. Şuan vete gitmem imkansız yine mama değiştirsem hayvanın böbrekleri mahvolucak günlerdir ağlıyorum delirmek üzereyim bu alerji ne baş belası bir şeymiş geçmek bilmiyor her gün crystalin sıkıyorum yalamamasi için başında bekliyorum mama değiştiriyorum veterinere gidiyorum artık psikolojik men bile çöktüm napicam bilmiyorum