Acil-Öksürük, Balgam Ve Yemeği Reddetme

Anonymus985465

Bahçeme gelen bir yavru kedi son derece hareketli ve iştahlı iken öksürmeye başladı. İlk iki gün tüy yumağı çıkarmaya çalıştığını düşündüğümden tabağına malt koydum. Ancak öksürük devam edince kliniğe götürdüm. Baytril ile başladık. Balgam yavaş tavaş çözülmeye başladı. Ancak 7 gün sonra iyileşme olmayınca ve yediği yaş manaların da sadece sosunu yiyp bıraktığından dün synulox'a geçtik. Aynı zamanda iştah açıcı enjeksiyon da yapıldı. Bugün tamamen yemeyi kesince büyük mücadele sonucu 20 ml tavuk suyu içirebildim ve 4 çay kaşığı tavuk göğsü püresi yedirebildim. 8 gündür bağışıklık güçlendirici vitamin de veriyorum.
Yarın tekrar kliniğe götüreceğim.
Geçmişte, bu şekilde öksüren ve balgam sökmeye çalışan kedilerde baytril kısa zamanda iyileşme sağlamıştı.
Burda farklı bir hastalıktan şüpheleniyorum. Böyle bir vaka ile karşılaşan kedi sahipleri, lütfen tecrübenizi paylaşın

4 CEVAP

aslihan_e

Benim zatürre olan kedim 15 gün antibiyotik kullandıktan sonra düzelmeye başlamıştı. Belki de daha fazla, 3 yıl geçtiği için aklımda kalmamış. İlk 2-3 gün sadece yoğurt yiyordu sonra onu da kesti. Sonraki günler sürekli zorla şırınga ile beslemek zorunda kaldım. Yağlı tavuk suyu ve haşlanmış zeytinyağlı balık suyu, 1 dk haşlanmış yumurta sarısı, vitamin içiriyordum. Katı gıda pek yemiyordu beni parçalıyordu zorlayınca, yine de bir iki yudum zorla yutturuyordum. İlk başta antibiyotik bizimkine de fayda etmiyor gibiydi hatta antibiyotiği kesmeyi düşündüm. Gözlemlemek için 2 gün vermedim baktım öksürmede artış var gibi istiktarlı şekilde yutturmaya devam ettim. Kedi günden güne daha çok öksürüyor, uyurken çok yüksek sesli horlama gibi ses çıkıyordu. Çok zor bir süreçti kedim için ama sağlığına kavuştu. Ciğerleri bitmiş gibiydi öyle ses çıkıyordu ki nefes alırken. Yani ağır vakalarda iyleşme zor oluyor. İnşallah sizinki de iyileşir. Yemek yememesi de enfeksiyon belirtisi diye düşünüyorum burnu tıkandı demek ki. Ben amoksisilin etken maddeli hap veriyordum. Bilmiyorum sizinkinde farklı nedenden kaynaklanıyor mudur. Sadece 1 haftada iyileşme göstermemesinin normal olduğunu biliyorum. Zaten ondaki hastalık viral olduğu için siz sadece ikincil bakteriyel enfeksiyonu yok etmek için antibiyotik veriyorsunuz, viral enfeksiyona antibiyotik fayda sağlamadığı için o gelişmeye devam ediyor. O yüzden kedinin durumu gitgide ağırlaşabiliyor. İnşallah sizinkinde farklı bir durum yoktur.

Anonymus985465

Teşekkürler Aslıhan Hanım. Synulox'tan sonra az da olsa kendiliğinden yemeye başladı. Ancak ciğerler hala dolu.

aslihan_e

Kendiliğinden yemesi çok iyi maşallah, ciğerleri de yavaş yavaş mikrobu atacaktır diye umuyorum.

Anonymus985465

Güncel