Kedimi Çok Öpüyorum

DuruKedy

Kedim doğduğu günden itibaren benimle şuan 130 günlük iç dış parazit ve 1. Karma aşısı yapıldı. Sürekli öpüyorum bir zararı olur mu?

5 CEVAP

aslihan_e

Çiğ et vermezseniz, dışarı çıkmazsa, yine de önlem olarak ayda bir küçük dozda iç parazit hapı verirseniz hiç korkmanıza gerek kalmaz. Çünkü evdeki karıncadan sinekten böcekten vs. kolayca parazit kapıyorlar. Ayrıca burdan herkese seslenmek istiyorum, lütfen Kurban Bayramında (belki de iyilik olarak yapan olur vs.) köpeklere çiğ et vermeyin, işinize yaramayan parçaları gömün (Çöpten kediler çıkarabilir.). Kist Hidatik en çok köpeklerden bulaşıyor, onlar da parazitleri çiğ etlerden alıyor ve köpeklerle hiç temas etmeseniz bile kakalarıyla çevreye, yeşilliklere saçıyorlar. İyilik yapacaksanız pişirip verin lütfen. Mangal yakıyorsanız söndürmeden işinize yaramaz parçaları ızgaraya atarsınız mesela.

senaau

Evde bakılan ve aşıları tam olan hayvanları öpmenin bir sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Bu kedi tüyü kist yapar muhabbeti yüzünden soruyorsanız bildiğim kadarıyla kist hidatik in iyi yıkanmamış meyve/sebzelerden bulaşma olasılığı çok daha fazla. Kedi/köpekten bulaşı da tüyler üzerindeki parazit yumurtalarından kaynaklanıyor bu da iç/dış parazit aşıları olan bir hayvanda bulunmayacaktır. Açıkçası sokak hayvanlarıyla çok haşır neşir olan insanlarda bile bir sorun olduğuna denk gelmedim bu yüzden ev hayvanında sorun olcağini hiç sanmıyorum. Yine de içiniz rahat etsin istiyosanız bir hekime danışın

Jiyansutlac

Ben de çok öpüyorum hatta arka bacak butlarını ısırıyorum acıtmadan tabiki iç dış paraziter aşılarınu düzenli yaptırıyorum bir sıkıntı olacağını sanmıyorum doktorunuza sordum aşılarıdüzenliyse olmaz demişti

gece18

Hiçbir şey olmaz. Ben ısırıyorum da.

Sezgek

Oyyyy o bir şey demiyorsan hiç bir şey olmaz ben her yerimi öpüyorum hatta ısırıyorum bile gıdısını butlarını ısıra ısıra öpüyorum 😂😅