Yavru Köpek İçin Aşı

senaau

Merhaba mahallemde 8 tane yavru köpek var. 2.5 aylıklar. Bu köpeklere ic dış parazit ve karma aşılarını yaptırmak istiyorum. İç dış paraziti kendim kliniklerden temin edebilirim ancak karma aşı çok pahalıya mal olur tek başına altindan kalkamam.. İstanbul Avrupa yakasında bildiğiniz ücretsiz yada düşük maliyetle asi yaptirabilecegim belediyeye bağlı yerler vs var mı?

3 CEVAP

Lilibeth

Belediyeler karma aşı yapmıyor maalesef hep özel veterinerlerde satış yapılıyor anca toplu olduğu için indirim yapar belki

aslihan_e

Şuan karma aşı için küçükler, yaptıracaksanız en az 3 aylık olmalarını bekleyin. Uzmanlar daha küçük hayvanlarda aşının kalıcı bağışıklık oluşturmadığını görmüşler. Eğer MLV denen zayıflatılmış canlı virüs içeren aşı markası bulursanız onun tek dozu da onlarda yeterli bağışıklık oluşturur, İnaktif aşılarda iki doz yapılması gerekli. Mesela Nobivac markası canlı virüs içeriyor diye biliyorum. Ancak tek doz MLV aşının kalıcı bağışıklık oluşturması için mutlaka 17 haftalık olmalılar. Bu şekilde tek doz aşıyla yarı yarıya masrafı düşürmüş olursunuz. Tabi 17 haftaya kadar hastalıklara açık olurlar. Veterinerler sokak hayvanlarına indirim yapabiliyor ama aşı konusunda yapmıyorlar.

senaau

Evet 3 aylık olmaları gerektiğini biliyorum o zamna kadar bir çözüm yolu bulmuş olmaya çalışıyorum işte. Teşekkür ederim