Kedim Evden Kaçtı Çiftleşmiş Midir?

AyseMia

Babamın ihmalinden dolayı kızım penceredeki sinekliğin yırtık tarafından kaçmış, (normalde pencereyi açacağımız zaman kapıyı kapatıyorduk) kızgınlık dönemindeydi ondan sanıyorum. Evde göremeyince telaşla ararken diğer odanın camının korkuluğunun önünde miyavladığını duydum, tam karşısındaki bahçe bölümünde de başka bir kedi vardı (erkekti) sürekli pati vurmaya ve üstüne atlamaya çalışıyordu. Dışarı çıkıp kızımı aldım ama çiftleşme durumu olmuş mudur acaba çok korkuyorum. Hiç dışarı görmedi normalde, British cinsi ev kedisi ama kızgınlıktan dolayı dışarı çok meraklıydı. Doğumu falan kaldıramaz kızım zaten sanmıyorum çok hassas bağışıklığı düşük bir bebek mahvoldum düşünmekten. 😭 Kaldırsa da ben o riski asla göze alamam. Aşıları bitince kısırlaştıracaktım. 🤦🏻‍♀️
Çıkalı 2-3 saat ancak olmuştu hemen çiftleşmeyi kabul etmemiştir değil mi? Kediler alışmadan çiftleşmeye izin vermiyorlar normalde, üstelik kızım çok korkak sadece köşeye pusup beklediğini gördüm pencerenin önünde, ona rağmen erkek kedi çiftleşmiş olabilir mi? 2-3 saat dışarıda kaldı diye düşünüyorum. Çok korkmuştu pencereyi açınca hemen kendi girdi içeri. Kafayı yiyeceğim düşünmekten. 😭 Geldiği ilk saatlerde hiç kızgınlık belirtisi göstermedi, çok korkup stres yaşadığı için sanıyorum ama şimdi tam gaz kızgınlıkta devam ediyor miyavlaması, uykuyu az uyuması falan. Çiftleşmişse de (inşallah olmamıştır 😓) tam olarak ultrasonda bu günden itibaren kaç gün sonra belli olur (Hekim 25-30 gün dedi ama) ve hamile ise 😢 de düşük iğnesi gibi bir şeyi ne zaman yaptırmam uygun olur? Birkaç Hekim'e de sordum kimi 24-48 saat içinde, kimisi de 1 haftadan sonra diyor. Kaç güne kadar yapılabilir ve riski de var sanırım? Üstelik hamile olup olmadığı da belli değil? 😓 Ne yapacağım bilemiyorum bu konuda bilgili/tecrübeli arkadaşlar var ise lütfen yardımcı olun, şimdiden çok teşekkür ederim.

20 CEVAP

AyseMia

@aslihan_e 😞 Anladım, düşük iğnesi yaptırmayacağım zaten o en son ihtimaldi.

Kendi Hekim'imizle görüştüm o kısırlaştırmayı önerdi Karma aşı olmadan, ortamın sterilize edildiğini öne sürüp ancak benim için yine son derece korkutucu ne kadar steril ortam yaratılsa da sonuçta bir ameliyat ve bağışıklığı düşecek, oraya her tür hastalığa sahip kedi girip çıkıyor. Kısırlaştırma için çok titiz davranıyordum şimdi apar topar yaptırmam mı gerekecek? Üstelik bu klinikten emin bile değildim, Ankara Mamak'ta oturuyorum ve Maça Veteriner Kliniği'nde yaptırmayı düşünüyorum gaz anestezi ile yaptıkları için fakat orası da tam aklıma yatmış değil. Bir gün klinikte kalır dediler Karma aşı yapılmadan operasyona alınmasından korkuyorum dediğim için herhalde ama eve götürsem ayıldığında daha iyi değil mi? Üstelik dikişlerinin de alınması için bir hafta sonra falan tekrar gelmemiz gerektiğini söylemişlerdi ama ben kaybolan dikiş istiyordum oysa, tekrar strese girmemesi ve acı vermeyecek şekilde geçmesi için. Bir de operasyonu için toplam tahliller vs. 5 bin TL falan gerekecek her şey dahilinde, o tutarı denkleştirebilmem 2 haftayı bulacak gibi görünüyor, önce Karma aşıyı aradan çıkarmak istiyordum çünkü, o zamana kadar bir sorun olur mu hamile ise ki değil gibi geliyor ama.

AyseMia

@aslihan_e Evet ben de çok ikilemdeyim aslında Karma aşı hayati önem taşıyan bir aşı dolayısıyla operasyondan sonra da bağışıklık düşebiliyor ve Allah korusun klinikten bir virüs kapsa tamamen korunmasız olacak, düşen bağışıkla da daha kötü sonuç verebilir. Zaten şimdiye kadar da o yüzden beklettim. Ancak Karma aşı yapılmasını beklesem de bu sefer bir ihtimal hamile ise bu onu çok yıpratacak, doğumda vefat eden bir çok bu ırktan kedi var yada normal doğum yapamayıp sezeryanda kurtulamayan, kızım da çok hassas, çok endişeliyim o yüzden. Aşısızken doğum yapması da riskli öte yandan. Başından beri de şahsen ben doğum yapmasını istemiyordum doğum çok büyük bir olay ve kalsiyum, vitamin gibi her şey anneden yavrulara geçip anneyi yıpratıyor ne kadar iyi bakılsa da ve ömrünü kısalttığını düşünüyorum insanlarda da böyle değil midir zaten? Doğum yaptıkça her canlıda anne çok yıpranıyor. Ben ise hep ömrünü uzun tutmak için uğraştım. Kızım oldum olası iştahsız, çok seçici, her şeyden çok çabuk sıkılan bir yapısı var yoksa şimdiye kadar aşılarını da, kısırlaştırmasını da yaptırmıştım aslında. Bağışıklığı düşmesin ve iştahı artsın diye çeşit çeşit N&D, Proplan, Royal Canin, Hills kuru mamalar aldım yemediklerini sokak canlarına verdim ve Schesir, Mera gibi kaliteli markaların yaş mamalarını aldım, yaş mama konusunda da aşırı seçici alt segment, üst segment hiçbirini o kadar sevmedi, ödül mamaları alıyorum çeşit çeşit iştahı artsın diye biraz onun faydası oldu. Bağışıklık güçlendiriciler, vitamin, balık yağı vs. cabası. Binlerce lira sürekli bunlara harcayınca da haliyle kısırlaştırma daha sonraya kaldı. Küçükken her şeyden hasta olduğu için çok üstüne titreyerek büyüttüm, şimdi hapşurmaz bile maşallah, kilosu da normal seviyede benim üstüne düşmelerimle tabii %95 elden yer, suyu bile çoğunlukla şırıngadan içiririm. O canımdan daha değerli gerçekten, keşke başımıza böyle bir şey gelmeseydi her saniye düşünmekten çıldıracağım. Ama hamile de değil gibi tabii bilemiyorum umarım da öyledir fakat iştahında hiç artış yada hareketlerinde farklı bir yakınlık yok yani. Hatta bugün oyuna yakınlığı daha fazla arttı yarın belki kızgınlığı biter diye düşündürdü bu, bugün itibariyle 7.güne girdik. İnşallah hamile değildir de kısırlaştırma yapılırsa bebekler de alınmamış olur ben de hiç mi hiç istemiyorum asla hiçbir cana zarar gelmesini ama onun sağlığı için de yaptırmak zorundayım bir açıdan maalesef, umarım da hiç gerek duymayız.

AyseMia

Lucky0 Önceki kızgınlıkları gibi şu an hiç iştah artışı yada farklı bir davranışı yok daha çok ilgi bekleme gibi.. Zaten oldum olası iştahsızdır, şu an kızgınlığın etkisiyle de öyle. Sadece oyuna ilgisi biraz arttı şu an, yarın belki kızgınlığı biteceğinden olabilir o da. Yani aslında hamile değil gibi duruyor ama bilemiyorum tabii daha yarın 4.gün olacak çok erken. Köpeğim de iştahsızdı ve hamileliği de genelde iştahsız geçmişti o yüzden bu da belirlemede tek başına yeterli olamayabiliyor, umarım da değildir. Ayrıca Hekim bilgisi dışında en küçük bir işlem yapmayız elbette.

Kimsenin canına zarar gelmesin dilerim, çok zor çok, şu an içim içimi yiyor saat gecenin 4'ü... Keşke ailem de biraz olsun duyarlı olsaydı. 😞

AyseMia

Üzerinden uzun zaman geçti ancak bu konuya da açıklık getirmek istiyorum aynı olay başına gelenler için. O zamanlar çok çok korkmuştum, burada neredeyse herkes de kızım fazlasıyla korkak karakterde ve kenara pusmuş şekilde bulduk diye vurgulamama rağmen "yüksek ihtimal çiftleşmiştir, hatta erkek kedi zorla çiftleşmiştir" dedikleri için beni iyice korku salmıştı haliyle.

Ama neyse ki kızım çiftleşmemiş, hamilelik falan yaşamadı, zaten kısa bir süre sonra tekrar kızgınlığa girmişti, kliniğe götürdüğümde Hekim de hamile olduğuna ihtimal vermediğinden hem biyokimya, hem hemogram testi yaptırıp karma aşılarını yaptırdık. Daha sonrasında da sağlıklı bir şekilde gaz anestezi ile kısırlaştırıldı, ameliyat başarılı geçti, üzerinden de uzun zaman geçti ve şu an gayet sağlıklı maşallah.

Yani diyeceğim o ki: dişi kediniz eğer evden kaçar ve aradan fazla zaman geçmeden bulduysanız, bizimki gibi çok çok korkak ise, bir yere pusup erkek kediye karşı kendini kapatıyor ise çok yüksek ihtimalle çiftleşmemiştir, zorla da çiftleşemez burada yazılanlar gibi, hele ki rahatlıkla kaçabileceği açık alanda ise. Üreticilerin yorumlarını hep görüyoruz internette, onlar bile dişi kedi kabul etmeden, aradan birkaç gün geçmeden, başbaşa kalmadan, aynı odaya kapatmalarına rağmen çiftleşme işlemini gerçekleştiremiyorlar. Kaldı ki benim kızım ekstra korkak, burada da belirtmiştim. Zaten çok da ihtimal vermiyordum bu saydığım sebeplerden dolayı. Tekrar kızgınlığa da girerse zaten çok yüksek ihtimalle hamile değildir bizde de olduğu gibi, aşıları da tamsa direkt götürüp kısırlaştırın. Ben ırk bir dişi kediye sahip olmama rağmen kıyamadığımdan; hiç çiftleştirmeden direkt kısırlaştırdım; ömrünün uzaması, hormonal hastalıklara yakalanmaması, doğumda onu kaybetme riskinden dolayı, başka bir kediyle çiftleştirerek bulaşıcı hastalık kapma riskini almamak için, yeni bir ev ve kedi stresi yaşamaması ve bağışıklığı düşmemesi için. Kısırlaştırma özellikle dişi kediler için çok büyük önem taşıyor.

Prensesmincir

Of benim kzım da çatılara kaçıyordu yaz günü napalım kapılar açık allahtan ciflesmediler beğenmedi oğlanı heralde 🙈🙈🙈