Kedim Evden Kaçtı Çiftleşmiş Midir?

AyseMia

Babamın ihmalinden dolayı kızım penceredeki sinekliğin yırtık tarafından kaçmış, (normalde pencereyi açacağımız zaman kapıyı kapatıyorduk) kızgınlık dönemindeydi ondan sanıyorum. Evde göremeyince telaşla ararken diğer odanın camının korkuluğunun önünde miyavladığını duydum, tam karşısındaki bahçe bölümünde de başka bir kedi vardı (erkekti) sürekli pati vurmaya ve üstüne atlamaya çalışıyordu. Dışarı çıkıp kızımı aldım ama çiftleşme durumu olmuş mudur acaba çok korkuyorum. Hiç dışarı görmedi normalde, British cinsi ev kedisi ama kızgınlıktan dolayı dışarı çok meraklıydı. Doğumu falan kaldıramaz kızım zaten sanmıyorum çok hassas bağışıklığı düşük bir bebek mahvoldum düşünmekten. 😭 Kaldırsa da ben o riski asla göze alamam. Aşıları bitince kısırlaştıracaktım. 🤦🏻‍♀️
Çıkalı 2-3 saat ancak olmuştu hemen çiftleşmeyi kabul etmemiştir değil mi? Kediler alışmadan çiftleşmeye izin vermiyorlar normalde, üstelik kızım çok korkak sadece köşeye pusup beklediğini gördüm pencerenin önünde, ona rağmen erkek kedi çiftleşmiş olabilir mi? 2-3 saat dışarıda kaldı diye düşünüyorum. Çok korkmuştu pencereyi açınca hemen kendi girdi içeri. Kafayı yiyeceğim düşünmekten. 😭 Geldiği ilk saatlerde hiç kızgınlık belirtisi göstermedi, çok korkup stres yaşadığı için sanıyorum ama şimdi tam gaz kızgınlıkta devam ediyor miyavlaması, uykuyu az uyuması falan. Çiftleşmişse de (inşallah olmamıştır 😓) tam olarak ultrasonda bu günden itibaren kaç gün sonra belli olur (Hekim 25-30 gün dedi ama) ve hamile ise 😢 de düşük iğnesi gibi bir şeyi ne zaman yaptırmam uygun olur? Birkaç Hekim'e de sordum kimi 24-48 saat içinde, kimisi de 1 haftadan sonra diyor. Kaç güne kadar yapılabilir ve riski de var sanırım? Üstelik hamile olup olmadığı da belli değil? 😓 Ne yapacağım bilemiyorum bu konuda bilgili/tecrübeli arkadaşlar var ise lütfen yardımcı olun, şimdiden çok teşekkür ederim.

20 CEVAP

Balimlilac

Düşük iğnesi mi? Bunu insanlar bile zor kaldırıyorken kedinize yaptırmayı aklınızdan dahi geçirmeyin. Doğumu kaldıramaz diyorsunuz o durumu hiç kaldıramaz emin olun. ve evet 2-3 saat içinde birden fazla kez çiftleşmiş olabilir. Yapacağınız tek şey kedinizi korumak kollamak uzun bir süre gözlem altında tutup ultrasonla bakıldıktan sonra gebelik yok ise kısırlaştırmak.

aslihan_e

Düşük iğnesi çok tehlikeli, öyle bir işe kalkıp hayvanı riske sokmayın. Tanıdığım biri köpeğine yaptırmıştı, hayvan ne kadar ağlayıp yerlerde süründü. Öyle hadi vurdun düşürsün olmuyor. Evet çiftleşme olmuş olabilir, o izin vermese de erkek kedi zorla yapabilir.

Mia_____

Kedisi aynı şekilde ihmalden dışarı kaçıp çiftleşen biri olarak söylüyorum . Yanında ya da çevresinde gezen bir erkek kedi görduyseniz muhtemelen çiftleşmiştir. Ki dişi kedi birde kızgınlıktaysa daha da yuksek ihtimalle ciftleşmiştir . Ve 20 25 gün sonra eğer iştahı artarsa ve karnı şişmeye başlayınca anlarsınız hamile olduğunu. Şuan anlamanız mümkün değil. (Ultrasonla anlaşılıyor mu bilmiyorum) düşük iğnesi falan asla böyle bir şey yapmayın hayvanın zaten günahına girersiniz bu kadar takılacak bir durum yok olan olmuş çiftleştiyse mecburen güzelce bakılıp yavruları doğuracak çünkü düşük iğnesi çok riskli bir şey doğumdan çok daha riskli. Hamileyse illa doguramicak ya da kaldiramiycak diye bir şey yok eğer Hamileyse mecburen en güzel şekilde bakıp sağlıklı olması saglanmali . Kediniz eğer gençlik hastalığı vs kapmışsa bence çok daha fazla üzülün dua edin sadece hamile olsun. Ayrıca kediler ciftlestikten sonra bi kaç gün daha çiftleşme bağırma belirtileri devam ediyor. Ama dediğim gibi düşük iğnesi olayini düşünmeyin bile çok büyük bir hata. Birde kediniz kaç yaşında ya da kaç aylik

Kedinizi eyer kaçtıktan sonra erken bulduysanız muhtemelen çifleşmiştir ancak hamile kalacağını düşünmüyorum örneğin kedinizi 1 saat içerisinde bulduysanız hamile kalmaz çünkü evde çifleşen kediler genelde en az 4 gün gibi bir sürede çifleştikten sonra hamile kalma olasılıkları oluyor ancak yinede kedinizi takip edin ve tavsiyem kesinlikle düşük iğnesi gibi şeyler yaptırmayın

aslihan_e

Hekim sizi kandırmaya çalışmış. Bahsettiğim köpek öyle acı çekmişti ki sahibinin annesi ağlamıştı dayanamayıp.

blue_hpood

kısırlaştırın, düşük iğnesi nedir bilemiyorum fakat uğraşmaya gerek yok, kısırlaştırın gitsin, henüz yol yakınken.

Bgmd

Kediniz kaç aylık

CakilYavrukus

O iş tmm

AyseMia

Evet düşük iğnesi zararlı diye okudum ben de araştırmalarımda lakin Hekim bir zararı olmadığını söyleyince ikilemde kaldım ama öyleyse elbette yaptırmam. İnşallah bir hastalık da kapmamıştır diye içim içimi yiyor zaten hem dışarıdan hem o kediden. Hamile ise (inşallah değildir) bir dahaki kızgınlığa yeniden girer mi bu konuda herkes farklı şey söylüyor hamileyken girer yada girmez diye. Normalde her 10-15 günde bir kızgınlığa giriyordu. Kedim yetişkin 16 aylık bu arada ama biraz minyon, doğum da zaten ömründen alacak bir olay o yüzden kendi ırkıyla bile çiftleştirmeden direkt kısırlaştırmak istiyordum. Uzun zaman ishal yaşadığı için karma aşılarını yaptıramamıştık şimdi onları yaptırıp kısırlaştırmak istiyordum, bu durumda Karma aşıları yaptırmadan direkt kısırlaştırayım desem klinikte kapabileceği hastalıklardan dolayı daha da riskli olabilir o yüzden kafam allak bullak.

Evdekiler zaten hem suçlu hem güçlü vurdumduymaz bir şekilde bir şey olmamıştır çabuk bulduk çiftleşmemiştir deyip duruyorlar cahilce. Gözleriyle görmüş gibi...

Mia_____

Kediniz çok zayıfsa ve güçsüzse elbette ki tahlillerin vs yaptırmanız daha doğru. Ben tahlil yaptırmadan yaptırmıştim çünkü maddi durumum asla yetmiyordu tahlil yaptırsam kısırlaştırma yapamicaktim yani . maasallah bir sıkıntı da çıkmadı ( katı anesteziyle olmuştu ayrıca ) o biraz veterinere güvenmenize bagli benim güvendiğim bir veterinerdi öyle de oldu dikişleri de kendiliğinden kayboldu dikiş aldirmadik biz, şuan hiçbir iz yok. O yüzden güvendiğiniz size güven veren ve gerçekten daha önce bu işi yapmış birilerini bulmanız bence daha doğru. Yoksa o tahlillerin hepsini yaptirsaniz da aşılar olsa da olacak olan olur , önemli olan gaz da olsa katı da olsa bu işi ehliyle yapan birini bulmak.

Lucky0

dişi kedi normalden fazla bir ilgi istiyorsa kendini extra sevdiriyorsa hamile olma olasılığı yüksektir kediler hamile olduğunda oksitasin vücutlarında artar ve daha çok ilgi beklerler daha sevecen yaklaşırlar olaydan 15 20 gün sonra veterinerde ultrasonla bakılsın sonrasında eğer bebekleri istemesseniz veteriner kliniğinde ameliyat ile bebekler oluşmadan alınabilir ama kesinlikle veteriner hekim kontrolünde olmalı yoksa kendi kedinizi de kaybedebilir ya da kalıcı hasar almasına sebep olabilirsiniz

aslihan_e

Ben şahsen aşısız kısırlaştırma riskine girmem. Hatta şuan bu yüzden doğurmasını beklediğim bir kedi var. Hamileliğinin başında sokaktan sahiplendim korumak için, hemen kısırlaştırmayı düşündüm ama aşısı yoktu. İnternetten araştırdım hamileyken aşı yeterli bağışıklık oluşturamıyormuş. Zaten bebek sağlığı için riskli de, kısırlaştırılacaksa bile uygun değilmiş yani. Yoksa araştırmalar operasyonun hemen öncesinde yapılan aşının bile kedide bağışıklık oluşturduğunu gözlemlemiş. Birçok insan riske giriyor ama burda kısırlaştırma sonrası kedilerinin gençlik hastalığı kaptığını yazanları gördüm. Komşumuzun kedisi de kısırlaştırmada kaptı ve kaybettiler. Masa steril bile olsa kalma süresinden korkarım, bir de veterinerim havadan bile kapabileceklerini söylemişti. Gençlik hastalığında üst solunum yolu enfeksiyonu gelişebiliyor, çevrede hapşıran bir kedi olursa kapabilirler. Bence siz önce kedi hamile mi değil mi onu kontrol ettirin 2 hafta sonra. Gebeliğin herhangi bir döneminde kısırlaştırma ameliyatı yapabiliyorlar o sizin inisiyatifinize kalmış. Şahsen ben 2 haftalık olduklarında yaptıramam, duygusal bir insanım, ilk birkaç günde yaptırabilirdim. Bu benim şahsi düşüncem. Eğer ki hamileyse ve kısırlaştıramazsanız sizinki cins kedi olduğu için bebekler anneye benzerse sahiplendirme kolay olur sanırım. Aksi halde belki zor olabilir. Şunu da biliyorum ki dişiler iyi bakılırsa doğum yapınca daha güçleniyor. Bunun birçok örneğini gördüm. Hamilelik insanlara nasıl faydalıysa onlara da faydalı. Erkekler gençken kolayca hastalanıp ölürken sokakta sürekli doğuran yaşlı dişiler var. Maddi durum olsa onları da aşılatıp kısırlaştırırdım orası ayrı. Sokakta kedi yaşamamalı bence, hiçbir yavru bunu haketmiyor. Tabi çok sık doğum da iyi değil. Kısırlaştırma karşıtı değilim kesinlikle, evdeki kedinin sürekli kızgınlığa girip çiftleşmediği için bağışıklığının düşmesine göz yumamam. Ayrıca dünyaya gereksiz yavru getirtip sokaktaki canların hakkına girmek de istemem. Ancak sizin durumda bir kaçamak olmuş istemsiz şekilde. İnşallah hamile kalmamıştır.

AyseMia

@Mia_____ Evet işinin ehli bir Hekim'i bulmak için başından beri araştırdım ancak yorumlarda çok övülen kliniklere gittiğimde hiç memnun olmadan döndüğümden halen tam olarak karar verebilmiş değilim. Google yorumları da çok yanıltıcı oluyor. Gaz anestezi çabuk ayılması için çok öneriliyor ama kafama yatmazsa başka bir klinik daha var aklımda olan katı anesteziyle yapsa da yorumları bayağı iyi görünürde. Instagram paylaşımlarında da bir çok dişi-erkek kısırlaştırılmış kedi paylaşımları var kliniğin. Diğer taraftan işin kötüsü de özel aracımız yok ve taksiyle gidip geliyoruz her zaman o yüzden fazla uzak bir yere de gidemiyorum Çankaya gibi yerlerde belki daha iyisi vardır yada fakülteleri düşündüm ama antibiyotik için her gün yada 2 günde bir gitmemiz gerektiğinden oraları da elemek durumunda kalıyorum. Bazı klinikler antibiyotiği eve verdiklerini söylediler ama onlar da ne kadar güvenilir olur enjeksiyon kadar etkili değildir diye güvenemiyorum, enfeksiyon riski çok önemli bir konu malumunuz...

AyseMia

@Blue_hpood Eski bir konu idi, sadece editleme yapmak istedim yanlış bilinen bir durumdan dolayı, son yazdığım yorumu okursanız kızımı çoktan kısırlaştırdım şu an çok iyi durumda şükür. 😊🙏 Kimsenin canının başına gelmesin dilerim, çok korkutucu bir süreçti.

AyseMia

Buraya yazmadan önce Hekim'e üsteleyici bir şekilde sormama rağmen düşük iğnesinin hiçbir riski olmadığını söyledi enteresan ya. Zaten adından belli yani riskli olabileceği üstelik hamile değilse de aşırı zorlar vücudunu, sakatlıktan söz edenler bile var Allah korusun. Direkt kısırlaştırsam mı ne yapsam bilemiyorum ama aşılar olmadan o da riskli. Bu arada herkese cevapları için teşekkür ederim.