Kediye Gripin Verilir Mi ?

okankara68

Herkese merhaba arkadaşlar bende 11 -12 tane kedi var bir kaç tanesi grip olmuş burunları akıyor öksürüyorlar hepsinini de veterinere götürecek durumum yok acaba sularına gripin ilacı katsam sorun olurmu bir tanıdık daha önce yapmış da iyi geldi demişti veya baska önereceğiniz birşey var mı

11 CEVAP

Balimlilac

Gripinin normal bir insana bile zararlı olduğunu duydum. Kalp vb. rahatsızlığı olan kişilere önerilmiyor. Şahsen ben o riske girmezdim. Danışabileceğiniz bir veteriner yok mu? Yada telefonla herhangi bir veterineri bile arasanız sizi yönlendirirler.

aslihan_e

Sakın kullanmayın etken maddesi kediler için zehirlidir. Amoklavin, augmentin ya da azitro gibi bir antibiyotikten sabah akşam tok karna çok küçük parça, boyutuna göre böldüğünüzde 50 mg düşecek şekilde ki bu hapın çeyreğinin yarısı falandır, yavruysa daha da küçük boyutta , yiyeceğin içine saklayıp yutmalarını sağlayın. Çorbalık tavuk haşlayabilirseniz o en yağlı arka kısımdan, onun suyu öksürüğe iyi gelir.

Twoo

Vermemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Bgmd

Evet en azından veterinerden ilaç alıp kendiniz verebilirsiniz.

okankara68

herkese tesekürler gripin vermeyeceğim peki @aslihan_e amoklavin hapını alsam suya katsam olmaz mı çünkü benim sıpalar hapı sevmiyor geri çıkartıyor

aslihan_e

Yok suya koysanız dozaj ayarlayamazsınız hem suyu acıtır içmez onlar. Augmentin şurup gibi bir antibiyotik alınıp şırıngayla içirilebilir mesela tavuk suyuna karıştırıp şırınga ile içirirsiniz ama öyle daha zor hap içirmekten. Haşlanmış tavuk ciğerine saklayınca haberleri olmuyor genelde ama pimpirikli bir kediyse zor, bulup çıkarabilir. Annem iğne yapabildiği için biz onu da denedik kedimiz ilkinde anlamadı ikincide uyandı tabi daha tutar tutmaz öyle çırpındı ki kadın ona vuracakken bana batırdı iğneyi. Çok zor yani hırçın kedilere ilaç uygulamak. Bir şekilde içirmeniz gerek yoksa veterinersiz olmaz.

okankara68

kara kedim var fatma o sinirli huysuz diğerleri o kadar değil de şurubu şırıngayla zorla içiririz bir şekilde normal eczanelerde satılır mı bu şurup

Lilibeth

En iyisi azitro şurup yazdırın aile hekiminize veya herhangi bir veterinere onu alın. Yaş mamalarına şırıngayla uygun ölçüde sıkarsınız hem yemiş olduklarını bilirsiniz. Veteriner anlatır nasıl ne ölçüde kullanacağınızı

Lilibeth

Suya karışan şeyi anlayıp içmezler hem de dozu baya az olur bitirmedikleri için. Yaş mama veya haşlanmış ciğer tavuk daha faydalı olur hem besleyici bi yandan

aslihan_e

Evet ama eczaneler doktor reçetesi olmadan antibiyotik satışı yapmıyorlar, bir de şurup için çocuğun olması gerekiyor, yetişkine de yazmıyorlar. O yüzden hap dedim evde olur falan bir de. Dendiği gibi azitro şurup da alabilirsiniz, augmentin şurup da ama eczacı iyi birine denk gelirse kediye deyince verebiliyor yoksa biraz zor oluyor. Yine de şansınızı deneyin isterseniz.

aydesa

Biz de onlarca sokak kedisine bakıyoruz gripler aynı durumdayız. Bu durumda en mantıklı olan veterinere rica edip durumu anlatıp çocuk antibiyotigi yazdırıp tek tek icirmek.