Yaş Mama Yerine Tavuk Haşlasam Olur Mu?

dumannn7

Kedim gerekli sıvıyı alabilsin diye yaş mamayla beslemek istiyorum. Ama yaş mamalar da çok pahalı, 80 gramlık şey 15 lira.
Bunun yerine tavuk göğsü haşlayıp, didikleyip, üstüne biraz da suyundan döküp versem olur mu? Yoksa gerekli sıvıyı alabilsin diye yaş mama vermek daha mı sağlıklı olur?

7 CEVAP

aslihan_e

Sakatat kedilere çok faydalı. Tavuk taşlığın kediler için mükemmel bir besin olduğu yazıyor yabancı kaynaklarda. Tavuk ciğer de aynı şekilde ancak yüksek A vitamini nedeniyle çok vermeyin deniyor. Onu da araştırdığımda zararlı olması için çok aşırı vermemiz gerektiğini öğrendim. Taşlığı sık vermekte sorun olmazmış. Kediler için mükemmel bir Tauirin kaynağı. Onun dışında mesela koyun, inek sakatatı da faydalı. Tabi öyle sakatattan yapılmış işlenmiş ürünler zararlı. Kalp en büyük Taurin kaynağıymış. Sade haşlanmış işkembe bile kediye çok faydalı. Sadece akciğer yağlı diye vermeyin deniyor. Mevsiminde hesaplı olarak sardalya bulursanız o da kediler için en faydalı balık türü. Tavuk haşlarken içine birkaç dilim havuç eklersiniz mesela, tavuğun içine parçalayıp saklarsınız onun da vitaminini almasını sağlarsınız. Pişince bir iki damla zeytinyağ gibi sağlıklı yağ eklersiniz. Bu şekilde kedilere faydalı besinlerden ekleme yaparak vitamin mineral alımını destekleyebilirsiniz. Bir de tavuğu öyle çok küçük parçalara ayırmak zorunda değilsiniz. Kedilerin çene kaslarının daha sağlıklı olması için biraz büyük gıdaları kendilerinin parçalaması gerekir. Yine küçültürsünüz ama çok fazla tiftiklememeniz daha iyi.

Twoo

Olur verebilirsiniz. Kedinizin tavuk alerjisi yok ise verilmesinde bir sorun yok.

develi99

Olur ancak, yaş mamanin icerisinde vitamin ve mineral katkı maddeleri var. Tavukta hepsi yok, eger tavuk verirseniz ara ara da vitamin multivitamin vermeniz daha saglikli olur. Ben haftada 2-3 öğun tavuk gogsu ve cigeri haslama veririm. Bazen de yas mama.. bazen de kuru mama.. karistirmak en sagliklisi

dumannn7

Sakat at zararlı değil mi? Ciğer verilmesi gerekiyor mu kediye?

develi99

Herseyin fazlasi zararlidir. Ciger zararli degildir. Kararinda olursa. Tüm markalarin cigerli yaş mamalari da var.. ben az bir sey ekliyorum. Onda A vitamini bol var cunku

dumannn7

Animonda Vom Feinsten Domates Soslu ve Hindi Etli Yetişkin Kedi Konservesi 100 Gr

Bir de bu mama iyi midir? Gourmet alacaktım ama şekerli diye zararlı demişler.
Yukarıda yazdığımı almayı düşünüyorum.

develi99

Korkmayin, gourmet de iyi bir mama sayilir. Animonda daha iyidir. Shecsir, ND, Bozita gibilere de bakabilirsiniz. Kedinizi fazla kuzu gibi de beslemeyin, sonra hassaslasiyorlar iste. Gourmet de verin arada felix de verin, arada Acana da verin vs vs vs
.