Çip Sonrası Sarkom

Herkese merhaba 8 yaşındaki kedime şubat 2022de çip taktırdık. Beraber sene içinde 4-5 defa seyahat ettiğimiz için yasal olarak mağdur olmayalım diye malesef yaptırdık. Şuanki aklım olsa yaptırmazdım. Sonrasında mercimek boyutunda bir şişlik oluştu. Ovarak masaj yapın dediler masaj sonrası şişlik büyüdü. Masajı bıraktık bi nebze küçüldü. 1 sene içinde takip ettik şuanda küçük ceviz boyutunda. Sadece takip etmemi büyümesi ne hızda olduğuna bakmamız gerektiğini söylediler. Kedimin kan ve böbrek değerleri iyi durumda iştahı yerinde yaşına bağlı olarak uyuma süresi uzun. Bu süreçte napmalıyım istanbulda önerebileceğiniz bir veteriner hekim var mı? Başına böyle bi durum gelen varsa bilgilendirirse çok sevinirim. Son olarak çip uygulamasını sadece karneye işlettirerek hayvanınıza enjekte ettirmeden yapabilme şansınız varsa bunu öneririm. Kendi yavruma bunu yaptığım için çok mutsuzum.

8 CEVAP

aslihan_e

Geçmiş olsun. Yaşadıklarınızı buraya yazmanız çok iyi olmuş. Ben de araştırdığımda fareler üzerinde yapılan araştırmalarda çipin sarkoma neden olabildiğinin gözlemlendiğini okumuştum. Bunu okuduktan sonra kedilerime çip taktırmamaya karar verdim. Buraya şişlik şikayetleri yazıldı ancak henüz sarkom tanısı çıktığını yazan olmadı.

Teşekkür ederiz. Umarım başka bu sorunu yaşayan olmaz

Sezgek

Sarkom olduğunu nerden biliyorsunuz sarkom tanısı ancak biyopsi ile konulabilir ve zaten sarkom olsaydı 1 sene içinde çoktan yayılmıştı ve kedinizin durumu kötüleşmiş olurdu o şişlik çok büyük ihtimalle yabancı cisim reaksiyonu ama aklımda soru işareti kalmasın ben net cevp istiyorum derseniz İstanbul da o şişlikten iğne ile biyopsi yapabilecek bir vet bulun derim işlen ince iğne aspirasyon onlara geçer çok ince uçlu iğnelerle narkoz bile verilmeden o bölgeden hücre toplanır ve o hücreler lama yayılır havada kurutulur daha sonra o örneği de sitoloji de uzman bir patoloğa göstererek net bir tanı alabilirsiniz ama asıl önemli nokta vetin örneği alabilecek yetkinliğe sahip olması şahsen aynı olay benim kızımın başına gelseydi benim yapacağım işlem bu olurdu geçmiş olsun

Cemalchief

Bende de şişlık oldu nohut tanesi gibi ov dedi veterinerimiz ovdum geçti 1 haftada şuan sadece çip geliyor elime

Sezgek

Sarkom bir çeşit bağ doku tümörüdür ve halk arasında bıçak değerse yayılır muhabbeti aslında bu tümörler için doğru sayılabilir çünkü bağ doku hasarlı bölgeyi tamir etmek için kullanıldığından bir nevi orda hücre bölünmesi tetiklenir ama dediğim iğne ile biyopsi yöntemi insanlar için kullanılan bir yöntemdir ve hiç bir sakıncası bulunmamaktadır ama dediğim gibi tam teşhis biyopsi ile konulur eğer biyopsi yaptırmaya da karar verirseniz cerrahi sınırlar ile eksizyonunu isteyin hekimden hekim cerrahi sınırın ne demek olduğunu bilir ama ben yine de sarkomun bir sene boyunca bu kadar iyi bir şekilde kalacağını sanmam sarkom çabuk büyür ve met yaparlar umarım haklıyımdır geçmiş olsun hekimin de biyopsi yapmadan sarkom tanısı vermesi de ilginç olmuş açıkçası

senaau

Çip konusunda içim hiç rahat değildi ve yaptırmayı düşünmüyordum bir ceza yaptırımı olacağını da sanmıyordum yani hiçbir veteriner hekim hastayı geri çevirmez çipi yok diye sonuçta para kazanıyorlar bu düşünceler içerisinde yine de son gün gittim taktırdım. Sadece ilk gün çip takılan yerden kan geldi sürekli onun haricinde bir sorun yaşamadık çevremde de herkes kedisine çip taktırdı onlarda da bir sorun olmadı. Şimdi sizin sorunuzu görünce endişelendim. İnşallah önemli birşeyi yoktur yavrumun..

Teşekkür ederim cevaplarınız için. Veterinerimiz tümör olduğunu ama iyi veya kötü huylu olup olmadığını ancak biyopsi ile öğrenebiliriz dedi. Müdahale edildiği durumda yayılma riski artıyormuş şuan takip edelim diye bilgilendirdi. Aşı veya enjeksiyon sonrasında bu durum sarkom diye biliyordum ben. Yanlış bilgilendirme yapmış olmayayım. Masaj konusunda da masaja başladıktan sonra malesef bizimkisinin boyutu büyüdü. O yüzden ellemeye, masaj yapmaya çekiniyorum

@sezgek bilgilendirici cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Umarım sizin dediğiniz gibi yabancı cisim reaksiyonudur ve geçicidir