Kedim Kumunu Dışarı Saçıyor

ecelice

Merhaba herkese. Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. 6 aylık tekir kedim, kumunu çok hızlı eşeleyerek her yeri kum yapıyor. Tuvaletinin altına kağıtlar, muşambalar serdim, tuvaletinin etrafını (tuvaletini yapmasına engel olmayacak şekilde) çevreledim. Fakat öyle hızlı ve uzun süre eşeliyor ki her yer kum içinde kalıyor. Kumunu değiştirmeyi denedim, tuvaletinin yerini değiştirmeyi denedim, kumunu her zaman temiz tutuyorum, yavruluğundan beri 6 aydır aynı problemle karşı karşıyayım. Bununla ilgili bir fikri, önerisi olan var mı acaba?🙏🏼

3 CEVAP

büyük tuvalet önüne delikli paspas ve tozsuz kum kullanırsanız kediniz çok hassas değilse kapağı kapalı olduğunda o kadar saçamaz. veya pelete alıştırmayı deneyebilirsiniz topaklanmayan pelete alışırsa elekli pelet tuvaleti de alıp öyle devam edebilirsiniz. her gün bentonitine birer avuç birer avuç birkaç haftaya yayarak geçirirseniz daha sağlıklı olur. normal rutininde tuvaletini yapar, girmemek için tutmaya vs başlamazsa peleti yadırgamazsa peletle devam edersiniz.

Bszcn

Kapalı tuvalet kullanabilirsiniz birde eğer kumun altında onun eşeledi ği yerdeyse kağıtlar onları yırtmak için de yapıyor olabilir

_iko_

Elekli paspasların büyük boy olanları (90x60) ve kapalı tuvalet ile konuyu büyük ölçüde çözümleyebilirsiniz. Benim tekir oğlum da tuvalette çok kum sıçratıyor; bu şekilde minimize ediyorum ayrıca tozsuz kum kullanıyorum.