Kedi Gribi Nasıl Geçer?

minji4

7 aylık yavru kedimiz var. Düzenli veterinere götürüyoruz, iğne vuruyor fakat hala gözle görülür bir iyileşme yok. Göz damlası ve yarık damağı için ilaç kullanıyoruz, ıslak mama gibi yumuşak gıdalar veriyoruz ama onu bile nadiren yiyor. Başından geçiren varsa biz evde extra ne yapabiliriz, yardımcı olur musunuz?

12 CEVAP

Gimcat markasının Vitamin takviyesi yapabilirsiniz onun dışında kendinize yaş mama dışında tavuk, ciğer gibi şeyler haşlayıp didikleyip verebilirsiniz

aslihan_e

Kaç gündür hasta?

esselly

merhaba benim kedimi de aynı hastalıktan iki gün önce veterinerden taburcu ettik. Veteriner bize bağışıklık güçlendirici ve hastalıktan dolayı mide bağırsak florası bozulduğu için probiyotik takviye verdi.ayrıca hills in urgent care isimli yaş mamasını biraz ıslatarak ve ısıtarak veriyorum, benim bebeğim de daha 6,5 aylık.

Dobbyko

Öncelikle kedi gribinden kastınız ne? Hekim net bir teşhis koydu mu? Calicivirus olabilir herpes olabilir. Hastalığının adını soylerseniz burda başına gelenler daha rahat yardımcı olurlar. Birde tam semptom söylemeniz gerekiyor. Halsizlik dışında ağız yarası var mı, gözlerde enfeksiyon var mı, hapşırık öksürük vs var mı? İğne ne iğnesi vuruluyor? Antibiyotik mi, bağışıklık güçlendirici mi? Kediniz kısır mi? Onun dışında kedinize bağışıklık güçlendirici vermeniz gerekiyor eğer viralse hastalığı gimcatin multivitamini var turuncu tüpte malt gibi ondan hergun 6 cm verebilirsiniz. Ben kedim calicivirus geçirdiğinde immunex vermiştim, kilosuna göre ayarlama yapmanız gerekiyor onu da. Hindi füme vermeyin sürekli yararı yok hayvana. Tavuk göğsünü haslayip vermeye devam edebilirsiniz suyuyla, elinizle oyun falan yaparak verin gerekirse. Damagi yarık demişsiniz nasıl yarık hastalıktan dolayi yara mi var yoksa baya açık mı damagi? Bunun için ne kullanıyorsunuz? Hangi yaş mamayı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama gimcat ton balıklı ancuezli olanını genelde hepsi yiyor. Çaresizliğinizi anlıyorum benzer şeyleri bende yaşadım. Bı miktar maddi olarak fedakârlik yapmanız gerekiyor bu süreçte ne yazık ki.

minji4

Çok üzüldüm, maalesef hepsini kurtaramıyoruz. Biz de yavru yetişkin çok can kaybettik. Merak etmeyin onların annesi zaten onları orada doğurmuştu, küçüklüklerinden beri camdan girip çıkıyorlar. Kilerin camını kapatıp içini ufo ile ısıttık, zaten üst katta da doğalgaz yandığı için çok soğuk olmuyor içi. Battaniyeyle çevreli yuvasına sıcak su torbası koyuyoruz çıkıp orada yatıyor

Anonymus985465

Yüreğinize, emeğinize sağlık.
Haşlanmış tavuğu syuyla püre haline getirip çay kaşığı ile tedirmeyi deneyebilirsiniz.

minji4

10 gündür hasta. Şuan kilerde kalıyor, yanına sıcak su torbası koyuyoruz onun yanında yatıyor. Hiç bir ilerleme yok. Gözleri kötüleşmişti alerji yapmış olabilir dendi ve veterinerin tavsiyesi
ile kullanımını bıraktık. Şuan gözleri daha da kötü. Sadece hindi füme yiyor şuan, yaş mamayı bile yemiyor. Ciğer götürdük, biraz tattı, sonra tavuk götürdük bir hışımla yanına geliyor, yemek istiyor gibi hatta diğer kedilere hırlıyor ama yemeden dönüyor. Boğazı acıyor veya yutkunamıyor sanırım. Kusucak gibi oldu ama zorla azıcık tavuk suyu sıktık ağzına bugün. Bazı barınak tarzı yerlerde insanlar için olan ilaçlardan kullandıklarını duydum ama onunda ismini bilmiyorum, bilsem dozajını nasıl ayarlarım, yanlış bir şey de yapmak istemiyorum. Lizin içerikli kediler için olan bir tablet siparişi verdim, gelince ondan da vereceğim ama büyük etki yaratacağını düşünmüyorum. Hills falan alabilecek durumum yok maalesef, elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.
Nasıl iyileşecek bu yavru bilmiyorum😔

minji4

Veteriner hekim net şu hastalıktır demedi, bizde bilmiyoruz maalesef. Araştırdığım kadarıyla herpes olduğunu düşünüyorum. Öksürük ile başlamıştı, başta boğazına bir şey mi takıldı diye düşünmüştük. Şuanki mevcut semptomlar; sulu ve kırmızı gözler, gözleri iyi değil yarı kapalı, ağzında yara var, hastalıktan dolayı demişti veteriner, burun tıkanıklığı var. Erkek, kısır değil, sokak kedisi, kilerde kalıyor. Veteriner antibiyotik ve bağışıklık güçlendirici iğneler yaptığını söyledi. Veteriner hekimin bilgisi dahilinde lizin içerikli bir tablet siparişi verdik bağışıklık için fakat başka bir veteriner tam tersi bağışıklık düşürdüğünü söyledi lizinin, bu da biraz aklımı karıştırdı.
Ciğer de, tavuk da yemediği için son çare, içine bir şey gitsin diye füme veriyoruz. Bugün yaş mamayı püre gibi yaparak vermeyi deneyeceğim, zayıfladı hastalıktan. Maalesef oyun oynayacak, zıplayacak falan hali yok, halsiz. Ağzındaki yara için damla verdi onu kullanıyoruz. Maalesef fazla bütçe ayıramıyorum, işim yok ve iki veterinere 2 bin üzerinde borcum var, evde de iki hayvanım var. Biraz iyileşme görsem rahatlayacağım

aslihan_e

Gözü için terramycin göz merhemi almanızı öneririm çok etkili, onlarca bebeğin gözünü kurtardı. İçlerinde gözü iltihapla dolu şiş tamamen kapalı olanlar vardı. Veteriner zaten antibiyotik iğnesi yapmış bu nedenle insan için verilen ilaçlara başvurmanıza gerek yok. Yiyip içmezse bile zorla şırınga ile sıvı şeyler sıkın ağzına, yavaş yavaş yutabileceği şekilde. Mesela 1 dk yumurta haşlayın sarısını şırınga ile içirin, tavuk haşlayıp yine düzenli içirin. Karnını aç bıraktırmayın. Yutturabilirseniz katı gıda da yedirmeye çalışın. Kusma, ishal yok değil mi? Herpes eğer ki iyi bakılırsa ölümcül değil. Korona da olabilir.

Anonymus985465

Öksüren sokak yavrusunu içeri aldım. Antibiyotiğe rağmen ciğerlerde hırıltı başladı. 3. depo penicilinden sonra safra kustu. Serumdan sonra anüstenyoğun kanama başladı. Yoğun bakım ünitesine alındı ve seuma decam edildi.
Bugün kaybettim.
Evimde 13 çocuğa daha bakıyorum.
Acımı kelimelerle ifade edemem.
O canın kilerde kış şartlarında iyileşmesi sizce mümkün mü?

minji4

Terramycin denemiştik, diğer kedilerde kullandığımız bir kremdi ama nasıl olduysa fayda etmedi. Dün tekrar veterinere götürdüğümüzde farklı bir ilaç deneyeceğini söyledi ve su bazlı başka bir krem sürdü dün, daha ilk kullanımda o daha iyi geldi gibi. Gidip yine ondan sürdüreceğiz. Dün veterinere fümeyide söyledik, sorun yok yerse verin dedi. Pate denilen mamalardan almıştık onu da yemedi yine. Tekrar deneyelim tavuk ve yumurtayı. İshal, kusma yok neyseki. Daha önce bir veterinerle ilgili hoş olmayan şeyler yaşadık, burası büyük bir yer olmadığı için de fazla seçeneğimiz yok ama şimdiki veterinere güveneceğim, daha ilgili biri. Hepinize teşekkür ederim yorumlarınız için 💜

Ahraz

Kedinizin durumu nadil