Kedimin Kakası Böyle

eylulcok

Kedim kakasını ben bildim bileli böyle yapıyor yuvarlak top top şeklinde. 2 buçuk yaşında kısır ve dişi. Ben başka bi şey araştırırken tesadüfen gördüm silindir şeklinde olması gerekiyormuş. Ama bi sağlık sıkıntısı olmadı hiç bugüne kadar. Bu normal mi? Burda kurumuş kumu temizlerken çektim

10 CEVAP

KremTheCat

Tuvalete giderken veya girdikten sonra miyavlama oluyor mu?
Birde kakasını yaptıktan sonra hemen kakaya bakma şansını olur mu eldiven ile? Kumda bekleyince sertleşiyor çünkü. Yapınca bakma şansınız olursa kıvamına bir bakın. Sert ise bir veteriner desteği alabilirsiniz. Probiyotik benzeri şeyler ile kolay atlatılabiliyor kabız ve ishal durumları.

eylulcok

Hayır hiç miyavlamıyor. Yaptıktan sonra çok katı değil ama sıvı da değil kıvamı iyi gibi ama böyle top top olması biraz sıkıntı gibi geldi bana. Fakat bu durum kendisini sahiplendiğimizden beri böyle yani yeni bi şey değil. Hiç yaş mama yemiypr sevmediği için ondan olabilir mi acaba

gece18

Beslenme durumuna göre yorumlayabilirim. Sadece kuru mama ile besleniyor ve su az içiyorsa gayet normal. Birde kullandığınız mamada etkileyebilir. Mesela ben kedime proplan kullandığımda kakası bu şekildeydi. Ama bana normal gelmedi ve değiştirdim. Şu an görseldeki kaka kabız gibi duruyor ama değil. Proplan kullandığımızda böyleydi bizim çünkü. Kakasını yapar yapmaz ezme şansınız olursa çok daha iyi olur. Ve lütfen ne yapın ne edin bol su ve ek gıdalarıda deneyin. Şu an hiçbir sağlık sorunu olmasa bile böbrek, karaciğer, idrar yolları gibi yerlere dokunabilir.

Ozgeeee1

Merhaba bende aynı durumu yaşıyorum her yolu denedim düzelmiyor neden olduğunu öğrenebildiniz mi?

eylulcok

Merhaba. Hayır öğrenemedim ama mamayı diyet mamayla karıştırıp öyle vermeyi düşünüyorum. Yaş mamayı denedim hala yemiyor zeytinyağı vermeye başladım biraz yumuşadı ama hala top top. Sanırım bazı kedilerde bu durum normal mama değiştirince de geçmezse veterinere göstereceğim

KremTheCat

Benim kedimde yaş mama hiç yemez. Acana denedim. Schesir denedim. Animonda denedim. Bir ton marka denedim ama bana mısın demedi. Bazı kediler sevmiyor. Kuru mamaya bayılıyor mesela. Birde su içme durumu nedir acaba? Yediği kuru mamanın 4 katı kadar su öneriliyor çünkü.
Birde bu küçük küçük dışkılar ve dışkıda ufak kan (görülemeyebiliyor bu kan)
Megakolon diye bir hastalığın belirtisi olabiliyor araştırdım kadarıyla. Tabi bu yüzde yüz böyle diyemeyiz. İsterseniz bir veterinere baktırın. Riske atmayın. Yüzde 1 ihtimal bile olsa baktırmak lazım diye düşünüyorum.

Fistikpasa

Bence normal gözüküyor fotoğraftaki sanırım biraz beklemiş ilk yaptığında ne çok katı ne de yumuşaksa dediğiniz gibi yaş mama da yemediğini göz önünde bulundurursak normal. Üstelik İlk aldığınız günden beri böyleymiş yani bir sağlık sorunu olsaydı elbette bunu hareketlerinden anlardınız. Eğer kabız olsaydı bunu tuvalet kabında miyavlamasından veya başka bir sorun varsa davranışlarından anlardınız muhakkak. Kediler bir sağlık sorunu olduğunda içine kapanırlar, oyun oynamak istemezler veya iştahlarında azalma olur. İçiniz rahat olsun.

eylulcok

Çok teşekkürler evet proplan kullanıyoruz sanırım ondan böyle. Peki ne önerirsiniz ne kullandınız da geçti? Diyet mamaya mı geçmeliyiz

eylulcok

Çok teşekkürler evet proplan kullanıyoruz sanırım ondan böyle. Peki ne önerirsiniz ne kullandınız da geçti? Diyet mamaya mı geçmeliyiz

Ozgeeee1

Son durumdan beni de haberdar edin lütfen🙏🏻