Her Gün Eve İşiyor.

2 hafta oldu yeni kedi sahiplendim. Cinsi britis fold 1 yaş erkek kısır değil. Eve geldi geleli her gün evin başka bir yerine işiyor. İyice temizliyorum bu seferde başka yere yapıyor. Nasıl çözüm buluruz buna sebep nedir

12 CEVAP

Verda59

Kendi bölgesini işaretliyor dişi bulmak için koku bırakıyor kısır olmadığı için malesef...

Emirrckr

Kısırlaştırmaktan başka çareniz yok,
Hem yeni ev,bölgesini işaretliyor hem de dişilere haber veriyor.
Şu an belki koku yoktur ama zamanla ağır bir koku da oluşacaktır o kokuyu çıkarmanız da çok zor olur bir daha.

Bu geçici bir dönem mi yoksa devam eder mi ?

Verda59

Bende ayni sorunu yaşıyorum malesef geçmiyor...

Mecbur kısırlaştıracağız desenize.

Lilibeth

Hemogram yaptırın operasyondan önce mutlaka yoksa anesteziyi kaldıramaz

Şırnakta bir köyde kalıyoruz imkan bir az kısıtlı. Acaba belediye ksırlaştırma yapar mi ?

Gamzecs

kısırlaştırmanız gerekiyor

Kısırlaştırma kesin çözüm olur mu

Lilibeth

Belediyeler kısırlaştırma yapıyor orası da yapacaktır, ama önce hemogramda ısrarcı olun belediyelerde ölüm de çok oluyor hemogramsız yaptıkları için bağışıklığı düşük olanlar anesteziyi kaldıramıyor, elimizde yok yapamayız derse şikayet edeceğinizi söyleyin bi şekilde yaptırın kan tahlili

Melodi-Sora

Henüz alışkanlık haline gelmediyse çözüm olur ancak daha önce işaretleyip koku bıraktığı her yeri sirke gibi onun kokusunu sevmeyeceği bir şey ile temizlemeniz süngerli bir yere koku bıraktıysa atmanız gerekebilir. Kediler daha önce tuvaletlerini yaptığı yerlere kokuyu alırlarsa yeniden yapma eğilimi olan canlılardır. Sizin kokuyu alamamanız yeterli olmaz bir de o alabiliyor olabilir. Onun dışında henüz bir yaşında olduğu için muhtemelen sorun yaşamazsınız kısırlaştırma sonrası.

Diğer sorunuza cevaben de barınaklarda kısırlaştırma yapılıyor ama bazen sahipli kedilerin de sokaktan toplanan kedilerle sokağa bırakıldığını duydum operasyon sonrası. Tahlilleri yapılmıyor olabilir. Başta kedinizin cins bir kedi olduğunu yazmışsınız. Cins kediler doğal seleksiyona maruz kalmadıkları için biraz her açıdan zayıf oluyorlar. Özel bir klinikte yaptırmanız daha güvenli olabilir. Erkek kedilerde operasyon riski çok fazla değil ancak anestezi riski her zaman olur. Hemogram bu açıdan önem taşıyor olacaktır. Hemogramı bir laboratuvarda yaptırdıktan sonra barınakta kısırlaştırmayı da tercih edebilirsiniz tabi ama size döneceğinden emin olmak için çipli olmalı.

Melodi-Sora

Henüz alışkanlık haline gelmediyse çözüm olur ancak daha önce işaretleyip koku bıraktığı her yeri sirke gibi onun kokusunu sevmeyeceği bir şey ile temizlemeniz süngerli bir yere koku bıraktıysa atmanız gerekebilir. Kediler daha önce tuvaletlerini yaptığı yerlere kokuyu alırlarsa yeniden yapma eğilimi olan canlılardır. Sizin kokuyu alamamanız yeterli olmaz bir de o alabiliyor olabilir. Onun dışında henüz bir yaşında olduğu için muhtemelen sorun yaşamazsınız kısırlaştırma sonrası.

Diğer sorunuza cevaben de barınaklarda kısırlaştırma yapılıyor ama bazen sahipli kedilerin de sokaktan toplanan kedilerle sokağa bırakıldığını duydum operasyon sonrası. Tahlilleri yapılmıyor olabilir. Başta kedinizin cins bir kedi olduğunu yazmışsınız. Cins kediler doğal seleksiyona maruz kalmadıkları için biraz her açıdan zayıf oluyorlar. Özel bir klinikte yaptırmanız daha güvenli olabilir. Erkek kedilerde operasyon riski çok fazla değil ancak anestezi riski her zaman olur. Hemogram bu açıdan önem taşıyor olacaktır. Hemogramı bir laboratuvarda yaptırdıktan sonra barınakta kısırlaştırmayı da tercih edebilirsiniz tabi ama size döneceğinden emin olmak için çipli olmalı.