Kedimin Gözünde Bir Şey Var

sfemnksbk3

Merhaba kedim sokak kedisi arada evde kalıyor 1 haftadır gözünde bir şey var veterinere gidecek param yok ne yapabilirim?

2 CEVAP

aslihan_e

Merhaba büyük ihtimalle kediniz viral enfeksiyon kapmış. Artık ne tür enfeksiyon biz bilemeyiz veterinerde kan testleriyle ortaya çıkar. Mümkünse kakasını kontrol edin, kan görürseniz tehlikelidir. Şuan vete götüremeyecek durumdaysanız yapacağınız en iyi şey bağışıklığını yüksek tutmak, çok iyi beslemek. Tavuk ciğeri, sardalya balığı gibi yiyeceklerden almanız mümkünse, sağlıklı şekilde pişirip yedirmeniz iyi olur. Polivit bebek şurubu (37 lira) alabilirseniz şırınga ile günde 2 cc içirseniz çok iyi olur. Sigortanız varsa çocuğu olan biri olursa aile hekimine rica etseniz belki yazabilir. Vitamin hapınız varsa her gün ondan küçük bir parça yutturabilirsiniz. Yiyeceğin içine saklayıp da verebilirsiniz. Zaten viral enfeksiyonların ilacı yok, sadece destekleyici takviye veriyorlar. Gerekirse antibiyotik de yapıyorlar ancak üçüncü göz kapakları göründü diye hemen antibiyotik de verilmesi doğru değil. İkinci ihtimal de iç parazit kaynaklı bağışıklık düşmesi olabilir. Kedinize ayda bir iç parazit hapı vermelisiniz. Sokaktaki kediler sürekli iç parazit kaparlar. Veterinerden iç parazit hapı alıp yutturabilirsiniz veya o da size pahalı gelirse eczaneden Andazol 200 mg (35 lira) alıp ayda bir yarım hap verebilirsiniz. Size bir yıl yeter bir kutusu. Onu da sigorta varsa aile hekimine rica etseniz yazabilir belki.

sfemnksbk3

Kan değil de sadece ishal çok teşekkürler tavsiyeler için. Malum veteriner sadwce muayene için 400 500 t alıyor