Gençlik Aşısı Dozu

Ozgvl

Arkadaşlar merhaba size bir sorum olacak. İnternetten baktığımda yetişkin bir kediye yılda bir kere gençlik aşısı yeterli yazıyordu. Daha önce gençlik yapılmayan yetişkin kedi için de yılda bir kere geçerli midir yoksa belli dozları var mı bir bilginiz var mı bu konuda? Bir de gençlik aşısından sonra kedisi yan etki yaşayan var mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler 😊. Ayrıca hepimize çok geçmiş olsun 🙏🏽

12 CEVAP

Melodi-Sora

İlk kez yapılırken 2-3 hafta ara ile iki doz şeklinde uygulanıp hatırlatma dozları yılda bir oluyor.

Melodi-Sora

Anlıyorum öncelikle geçmiş olsun.

Başka kedilerle temas ediyorsa aşılarını olabildiğince hızlı yaptırmanız faydalı olacaktır. Ağız problemi kaynaklı beslenmesi yetersizse bağışıklığı düşüktür bunu da göz önünde bulundurup bir takviye kullanın derim ama.

Melodi-Sora

Bir de yan etki için öncesinde kan tahlili yaptırıp bağışıklığının uygun olduğu onaylanırsa ciddi bir yan etki görmezsiniz. Bizde yalnızca ilk gün uyku hali oluyordu. Bir de kan aldırdığım için bana küsmüştü ama o yan etki sayılır mı emin değilim.

Kan tahlilini mutlaka yaptırın vurulması gereken aşıların en ağırıdır. Bir de mutlaka hekiminizin yada 24 saat açık bir klinikse kliniğin telefon numarasını alın. Fark ettiğiniz sorunları anında kendilerine sorun. Aklınızda soru işareti kalmasın.

Melodi-Sora

Kan tahlili yaptırabileceğiniz bir yere gitme veya hekiminizin kan alıp gönderme şansı da yoksa çocuğun sağlık durumundan emin olmanız gerekecek. Fiziksel muayene sorunsuz çıksa da bağışıklığı düşük olabiliyor. Tahlil sonucu olmadan normalde böyle bir öneride bulunmak doğru değil ama bence aşı öncesinde en azından iki hafta bağışıklık sistemi destekleyici şurup yada tablet tarzı bir destek kullanmanızda fayda var. İlaç formunda olanlar ağır olabilir ama tamamlayıcı besin türü reçetesiz satılanlar ağır olmuyor.

Ancak tekrarlıyorum bunu tahlil yaptırmanın hiçbir yolu yoksa yapın.

Melodi-Sora

Anlıyorum öncelikle geçmiş olsun.

Başka kedilerle temas ediyorsa aşılarını olabildiğince hızlı yaptırmanız faydalı olacaktır. Ağız problemi kaynaklı beslenmesi yetersizse bağışıklığı düşüktür bunu da göz önünde bulundurup bir takviye kullanın derim ama.

Ahraz

Gençlik aşısı vurulmadığında sıkıntı büyüyor.Genelde ev kedileri dosardakilere nazaran hemen ölüyorlar

Ozgvl

Anladım çok teşekkür ederim 🙏🏽

Ozgvl

Küçük bir ilçede yaşıyorum buradaki veterinerler kan tahlili yapmıyorlar maalesef.

Melodi-Sora

Kan tahlili yaptırabileceğiniz bir yere gitme veya hekiminizin kan alıp gönderme şansı da yoksa çocuğun sağlık durumundan emin olmanız gerekecek. Fiziksel muayene sorunsuz çıksa da bağışıklığı düşük olabiliyor. Tahlil sonucu olmadan normalde böyle bir öneride bulunmak doğru değil ama bence aşı öncesinde en azından iki hafta bağışıklık sistemi destekleyici şurup yada tablet tarzı bir destek kullanmanızda fayda var. İlaç formunda olanlar ağır olabilir ama tamamlayıcı besin türü reçetesiz satılanlar ağır olmuyor.

Ancak tekrarlıyorum bunu tahlil yaptırmanın hiçbir yolu yoksa yapın.

Ozgvl

Maalesef deprem bölgesinde olduğum için şu an yollar çok kötü ile gitme şansım yok. Bir kedim yaklaşık 3 yıldır ağzından hasta ve birçok tedaviye maruz kaldı. Önce bir veterinere danışıp ona göre aşısını yaptıracağım. Biraz da gençlik hastalığından korkuyorum çünkü kuzenimin sokakta baktığı 2 kedi için gripten öldü dediler ama ben gençlikten şüpheleniyorum çünkü oradaki diğer kedi de hasta ve gençlik çok çabuk bulaşan bir hastalık. O yüzden bir an önce aşısını olsun istiyorum. Kediler arasında salgın olmasından endişeleniyorum.

Ozgvl

Öncelikle çok teşekkür ederim 😊. İnanın yıllardır elimden gelen her şeyi yapıyorum. En kötü şansım küçük bir yerde olmamız ve buradaki veterinerler asla kapsamlı çalışmıyorlar. İlçe dışına kadar götürdüm orada kan testi röntgen her şey yapıldı ama asla tam olarak iyileşemedi sürekli tekrarlıyor. Ona en iyi şekilde bakmaya çalışıyorum. Tekrardan çok teşekkür ederim yine de mutlaka veterinere danışıp aşısını yaptıracağım zaten. Kendisi hem yaşlı hem hasta olduğu için diğer kedilerle temas halinde değil evden de kolay kolay uzaklaşmaz tek temennim bu 🙏🏽

Ozgvl

Benim kedilerim bahçedeler. Gençlik aşısı biraz ağır bir aşı olduğu için hasta olan kedime sakıncalı olabilir dedi ama sağlıklı olan kedime aşısını yaptık.