Ringworm

Angelottes

Arkadaşlar, merhaba. Kedim osman ile yaklaşik 15 gündür bir aradayız. 4.5 aylık erkek bir kedi ve yalnızca ic dıs parazit aşıları yapıldı. Dışarıda da sevdiğim ve beslediğim küçüklüğünden beridir baktığım Badem var. Sorun şu ki göbeğimde bir kızarıklık çıktı okuldan dolayı hastaneye gitmedim basit bir alerji olduğunu düşündüm bugün araştırdım ki değilmiş. Ringworm isimli bir mantarmış ve genelde hayvanlardan bulaşırmış. Çok fazla kaşınıyor. İnternetten bulduğum bir fotoğrafı yükleyeceğim. Aynı sorunu yaşayan varsa bana ne durumda acil olduğunu söyleyebilir mi acaba? Yarın en yakın ilçeye gitmem gerekiyor mu?

5 CEVAP

betulaltundal

evet mantar kedilerden insanlara geçebilir ve sokakta baktığınız kediden sizin kedinize ya da tam tersine evdekinden sokaktakine de bunu taşıyabilirsiniz. Mantarın tedavisi çok zor değil ancak ilerlememesine dikkat edin. Kendiniz bir doktora görünün ancak kedilerin de bir veteriner tarafından görülüp tedavi edilmesi gerekir(eğer onlardan kaynaklıysa) Onun dışında bağışıklığın güçlü tutulması gerekir mantarla mücadelede ve kedilerde tavuklu mamanın mantarı tetiklediğini duymuştum. Kısacası sizin doktora kedilerin de veterinere görünmeleri gerekir. Çok geçmiş olsun.

zeynepgurgen

Muayene olmadan bilemezsiniz. Durum çok farklı da olabilir. En kısa zaman bir doktora görünün.

zeynepgurgen

Mantarın birçok türü vardır. Her mantar hayvandan insana/insandan hayvana geçmez. Ancak geçenler de vardır. Böyle olduğunu varsayarsak tedaviniz tamamlanana kadar kedinizle mesafeli olmanız gerekir. Çünkü mantar bir illettir, lanettir. Özellikle hayvanlarda yayılırsa tedavi süreci uzundur.

Angelottes

Doktora göründüm. Düşündüğüm gibi ringworm imiş. 2 adet krem verdi karıştırıp sürüyorum ve çok çabuk iyileşmeye başladı ve Allah'a şükür başka yere bulaşmadı. Bilgiler için teşekkürler :)

rabbx

hangi iki kremi verdi söyleyebilir misiniz