Kedim Çok Fazla Tüy Döküyor

Vegasama

Merhabalar İstanbulda üniversite okumaktayım ve 1.5 sene önce sahibi olduğum Vega’yı sahiplendim Eylülde 2 yaşını dolduracak. Beyaz tekir kedim inanılmaz tatlı ve şirin ancak çok kötü tüy dökülme sorunumuz var. İnternette yoğun araştırmalar sonucu N&D kedi maması aldım 1 aydır kullanıyorum lakin nafile inanılmaz tüy döküyor. Yüzlerce forum site gezdim o mama şu mama bu mama karar veremiyorum bana kesin sonuç verecek bir mama lazım. Kedim mama ayırt etmiyor ve şuan 6 kilo yeterki şu sorun çözülsün :)

30 CEVAP

Infernus

Kedinizin kilosu biraz fazla. Mama ve tablet vsden önce veterinerinizde bir check up yaptırmanızı tavsiye ederim. Karaciğer yağlanması tüy dökümünü ciddi oranda arttırır ve dişi aynı zamanda kilolu kediler daha yatkın olurlar üzgünüm ki. Böbrek sorunları olabilir yine kilodan dolayı. Deri sorunları olabilir bunların hep bakılması lazım. Tüy sorunundan ziyade sağlığı için diyete girmesi gerek hanımefendinin. Günlük verdiğiniz mama miktarını her hafta 5 gram azaltın. Çokça oyun oynatın, hoplatın, zıplatın, koşturun. İlgisini sevdiği oyuncaklarla çekin. Mırın kırın ederse hanımefendi; kusura bakmasın şimdiye kadar yediklerine saysın :)

buddha_bar

Su mevsimlerde cok normal veteriner degilim ama tecrubelerimden diyorum duzenli tarayin veterinerden tras ettirin bisi olmaz.

Infernus

3-4 aylık belki de daha uzun bir dönemden bahsediliyor. Taranabilir ama traş ettirmeyi tavsiye etmiyorum.

yasement

Bunun icin ozel mamalar da var. Sanabelle tuy guzelligi gormustum. Baska markalarin da kesin vardir. Veterinere danisabilirsiniz belki bu konuda.

Vegasama

Tekrardan selamlar fürminatör kullanıyorum tarak olarak düzenli olarak taranıyor kızımız eylülde 2 yaşına basacak bu tüy sorunu hep vardı balık yağınıda,mamasınıda düzenli veriyorum birde tableti var. Dediğiniz gibi bir checkupa götürücem yakın zamanda. Bu arada yemek yemeyi çok seviyor diyete sokma zamanı da geldi :)

Vegasama

mamayıda gramajlı kabıyla veriyorum günlük 18-20 gram, diyet için tasiyeniz kaç gramdır

Vegasama

GÜNCELLEME:Tüy sorunu çözülmedi... Ne yapsam olmuyor imkansız bir durum halini aldı, kedim çok sağlıklı ama tüy sorununu halledemedik normal bir şekilde de değil elimi sırtına koyuyorum kaldırıyorum tüy...

aleyn

hangi mamayı ve başka neleri kullanıyorsunuz şu anda

Veterinere muayeneye götüreceginiz söylemişsiniz gittiniz mi ne dedi? Diyete başladınız ve de.

Sonuç aldınız mı?

Vegasama

Şöyle baştan anlatayım 2016 Eylül ayında aldım Vega'yı bu Eylül ayında 2 yaşına basacak. Ben son 6 aylık süreyi anlatayım. Acana Pasifica+Sarımsak Tableti+Balık Yağı+Balıklı Yaş Mama kullandım 3 ay boyunca sonuç 0 etki yarattı. Tavsiyeler üzerine Bozita Hair and Skin mamayı kullanıyorum 2 aydır bunun yanında diğerlerini de kullanmaya devam ettim. Veterinere götürdüm tekrar parazit aşıları falan yapıldı. Kontrole girdi değerleri baya iyi çıktı yani veteriner kedin çok sağlıklı herhangi bir problem yok falan dedi. Onun dışında klasik tüy dökümü normal vs. dedi. Royal Cannin ve Proplan mamayı önerdi klinikten daha sonra evimize geldik zaten... Fürminatörle düzenli olarak haftada 1 tarıyorum. Taradıktan sonra bile elimle dokununca tüy geliyor yani anormal bir tüy dökme bu yaşadığım. Yattığı yerden kalkınca tüy oluyor. Bu sorunu nasıl çözeceğim hakkında elimde yapacak bir şey kalmadı gibi hissediyorum.. Saygılar

dionyst

Ayni durumdan muzdarip olanlar arasında ben öğrendim ki tavuklu mama tüy dökümüne yol açabiliyormuş N&D ve Brit önerildi.Yaz geldiği için bu durum artmış olabilir.

Vegasama

Belki biraz garip geliyor ama normal bi tüy döküm değil işte. Normal olsa kafaya takmam ama bu kadar çok olunca insan çözüm arıyor :(

aysegunerr

Kediniz kısır değilse fazla tüy dökümünün nedenlerinden biri olabilir. Özellikle bahar ve yaz aylarında acayip tüy döküyorlar. İki tane dişi kedim var kısır değiller ben de resmen tüyler içinde yüzüyorum.

Sizin dediğiniz kadar ben de tüy dökümü sorunu yaşadım hiçbir çare bulamadım en sonunda tıraş ettirdim ve rahatladım psikoloji bozulur diyenler oluyor ama benim kedim etkilenmedi bu yaz aylarında ona da iyi gelecektir:)