Kedisinde Eozinofilik Granüloma Yaşayan Var Mı?

meliserdegor

Sokaktan sahiplendiğim 3 yaşındaki kedimde belli dönemlerde agız şişlikleri oluşmaya başladı. Veterinerimiz bunun granüloma olduğunu söyledi. O dönem bir şurup vermişti. Bir de oje şeklinde bir ilaç. Geçiyor fakat bir süre sonra tekrar başlıyor. Çok ileri hastalarda kortizon uyguladıgını söyledi. Bu durumu yaşayan var mı? Varsa sizin kedinizde nasıl bir yol izlendi. Mesela bu fotografta alt dudagında şişlikler oluştu. İştahında azalma ya da hareketsizlik yok. Her şey normal

15 CEVAP

meliserdegor

Tüm cevaplar için çok teşekkür ederim. Bugün tekrar veteriner randevumuz var. Önerdiğiniz her şeyi not aldım. Veterinerim de benzer şeyler söyledi. Mama olarak sanabelle kullanıyorum. Bir de çürük dişleri için diş çekimi öncesi antibitotik kullandık. Ne olduysa bu son dudak şişmesi antibiyotikten sonra oldu. Yazdığınız gibi İlaç alerjisi de olabilir. Nedenini bulana kadar araştıracağım. Sonuçları buraya da yazarım.

huqi

Geçmiş olsun, sanırım gıda alerjisinden de olabiliyor, klinikten reçeteli hipoalerjenik mama almalısınız.

Superisi814

Merhabalar,
Çok geçmiş olsun.
Tanısında bahsettiginiz rahatsızlığı hiç duymadım,.bilgim yok.
Kortizon çok riskli, ileride hasar oluşturabiliyor.Savunan hekimler de var, sakinanlar da..
Ancak gıda alerjisi durumunda görülebiliyor.
Mamasını değiştirin.

insanlarda anjiyoödem denilen bir durum var tamamen ilaç veya yemek alerjisi kaynaklı. ben geçirdim majezik yüzünden. kortizon yedim ama bir daha majezik içmediğim için tekrarlamadı. ağız çevresi balon gibi şişmişti içi dahil. bu çocuk onu yaşıyor gibi görünüyor. yediği bir şey kesinlikle alerji yapıyor. bulun ve kesin. gerekirse yediği her şeyi kesin 2-3 gün serum yesin ama o arada yiyeceği mamayı bulun.

Tanıda; paraziter, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar gibi cilt hastalıkları sebepleri ortadan kaldırılmalıdır.
Dokunun mikroskopik ve histopatalojik incelenmesinde çok sayıda yangı hücresi (eozinofilik genelde alerjik reaksiyonlarda görülür) görülmesi tanı için yeterlidir.
Formları arasında ayrım yapmak güçtür.
Tedavide, altta yatan neden tespit edilse ortadan kaldırılmalı ve steroidler, antihistaminikler ve bağışıklık baskılayıcı ilaçlar kullanılmaktadır.
veteriner tanı koyarken bu işlemleri yaptı mı? ve sadece ilaç vermek yerine altta yatan nedeni çözmeye kalkıştı mı?

meliserdegor

Tüm cevaplar için çok teşekkür ederim. Bugün tekrar veteriner randevumuz var. Önerdiğiniz her şeyi not aldım. Veterinerim de benzer şeyler söyledi. Mama olarak sanabelle kullanıyorum. Bir de çürük dişleri için diş çekimi öncesi antibitotik kullandık. Ne olduysa bu son dudak şişmesi antibiyotikten sonra oldu. Yazdığınız gibi İlaç alerjisi de olabilir. Nedenini bulana kadar araştıracağım. Sonuçları buraya da yazarım.

oykuyildiz

bana ulaşabilirsnz yardımcı olurum

meliserdegor

Güncelleme: veterinerimiz royal canin hipoalerjenik mamaya gecirdiaz önce. Çünkü oğlumun arka bacak kısmında da benzer minik şişlikler var. Kortizonu önermedi. Ben de istemiyorum zaten. İlk aklına gelen onun da gıda alerjisi oldu. Umarım kısa sürede atlatacagız. Sonuçları yazacağım.

meliserdegor

Kedilere en çok alerji yapan et, tavuk vs kümes hayvanlarıymış. Ben sanabelle etli kullanıyordum. En az alerji yapan da balıklıymış. Bunu da öğrenmiş oldum, benzer durumu yaşayanlar için öğrendiğim her detayı yazacağım:)

huqi

Royal canin'in iki tane hipoalerjenik maması var. Klinikte anaalerjenik olan vardı ben hiç hiç memnun kalmadım. Mama çok güzel kokuyor insan yemeği gibi, soslu mısır gibi kokuyor. Taneleri aşırı büyük ve sert, kedim hill's z/d den çok sıkılınca farklı bir hipoalerjenik mama alayım dedim ama cidden hiç iyi gelmedi patilerini ısırır gibi kaşıyordu, bıyık bölgesi şişti, 10 dk da bir su içmeye başladı ve bu mama'nın 2 kg 820 tl verdim. Ayrıca mama taneleri büyük olduğu için kusuyordu (kedimin dişleri yok yutuyor ama diğer kuru mamaları çok nadir kusardı) biz bu mamaya geçmeden önce diğer mamasını yemediği için diğer kedimin mamasını verdik o yüzden alerji oldu sandık ama royal canin alerji yapmış, bu belirtilerden sonra kliniğe gittik alerji iğnesi vurdurduk kaşıntısı/şişliği geçti ve yine royal canin verdik mama tanelerini de makasla küçültmüştüm ama tekrar aynı şeyleri yaşadık aşırı su içme ve bıyık bölgesi şişmeye başladı. Bu mamayı diğer kedime verip bitiricem. Yaz ayında da royal canin'in diğer alerji mamasını almıştım o daha iyiydi o da sade cips gibi kokuyordu :)
Bu mama'da da alerji yaşadı ama en azından sürekli su içmedi ya da her yeri şişmedi o dönem diğer alerji mamaları da işe yaramıyordu. Her kedi aynı değil tabii umarım sizin kedinize çok iyi gelir.

huqi

Kortizonu çoğu hekim önermiyor, onun yerine alerji iğnesi vurdurmak en iyisi. Kedimin çok yoğun alerji dönemleri oldu, alerji iğnesi çok iyi geliyor kaşıntısı hemen geçiyor, kortizona hiç gerek yok.

huqi

Bir de alerji mamasının etkisini anlamak için bu dönemde ev yemeği, yaş mama da vermeyin.

meliserdegor

Sanırım sizin kullandıgınız mama değil bizim aldığımız. Taneler orta büyüklükte, çok sert değil. Denedim rahat yediler. Bu süreçte de tabi ödül maması yaş mama vs hiçbişey vermeyeceğim. Ama kafamda deli sorular var. Yani bu agız şişliği Eozinofilik granüloma denen rahatsızlıksa bunu tetikleyen nedenlerden biri alerji mi oluyor? Bakalım zamanla göreceğim. Aynı sıkıntıyı yaşayanları araştırıyorum. Yurtdışındaki forumlara da bakıyorum. Evet çoğu alerji. Umarım iyi gelir bu mama

huqi

Gelişme olursa günceller misiniz? Geçmiş olsun tekrardan.

meliserdegor

Arkadaşlar benim durumum hala aynı. Evinde birden fazla kedisi olanlar bu süreci nasıl yönetiyor. Biz hipoalerjenik mama kullandık ama diğerlerinin maması farklı. Yemek yedikleri zaman hepsinin başında bekliyorum. Yani komple evdeki bütün kedilerim mi hipoalerjenik kullanmalı sizce kafam o kadar karışıkkı. Virbac aldım alerjenikten sonra çünkü işe yaramadı bişeyler olmadı. Virbac somonlu. Ama durun aynı