Kedim Kısır Olmasına Rağmen Kumu Dışındaki Yerlere Çişini Yapıyor

Yaklaşık 1 sene önce kısırlaştırmamıza rağmen belli aralıklarla çişini kum kabi dışına yapıyordu ama sadece odasındaki belli yerlere.veterinere götürdüm bütün tetkikler yapıldı herhangi bi sağlık sorunu çıkmadı çok şükür tamamen piskolojik veya tepkisel dendi odasını değiştirdik aliskanligi kırılsın die ama neye tepki verdiğini yada ne anlatmak istediğini bir türlü anlayamiyoruz 1 ay bişey yoktu bu sabah yatak odasında yastiğa gitti yaptı başina böyle bişi gelen varsa lütfen yardımcı olabilirimi

1 CEVAP

dissiz

Kedinizin kısırlaştırıldığı halde bazı zamanlarda kum kabı dışına çiş yapması, sizin için endişe verici bir durum olabilir. Veterinere götürdüğünüzde yapılan tetkiklerde herhangi bir sağlık sorunu çıkmamış olması sevindirici bir haber. Ancak, kedilerin davranışları, bazen psikolojik veya tepkisel nedenlerle değişebilir.
Kedinizin, odasındaki belirli yerlere çiş yapması ve yastığa gitmesi, bir anlamda size bir mesaj vermek istiyor olabilir. Bu mesajın ne olduğunu anlamak ve bu duruma bir çözüm bulmak için, kedinizin davranışlarını gözlemlemeye devam etmeniz gerekiyor.
Kedinizdeki bu davranış değişikliği, belki de çevresindeki bir değişimden kaynaklanıyor olabilir. Kedinizin alışık olduğu düzenin değişmesi, yeni bir insan veya hayvanın evdeki varlığı, hatta bir dekorasyon değişikliği bile kedinizin tepki vermesine neden olabilir. Bu nedenle, evdeki rutin değişiklikleri ve kedinizin davranışları arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırmak faydalı olabilir.
Kedinizin çiş yapma davranışını değiştirmek için, kum kabını farklı bir yere taşımak veya daha büyük bir kum kabı kullanmak gibi çözümler deneyebilirsiniz. Ayrıca, kedinizin çişini yaptığı alanları temizleyerek, kedinizin tekrar o alana gitmesini engelleyebilirsiniz.
Sonuç olarak, kedinizin çiş yapma davranışındaki değişim, psikolojik veya tepkisel nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Kedinizin davranışlarını gözlemleyerek, çevresindeki değişiklikleri takip ederek ve farklı çözümler deneyerek, bu duruma bir çözüm bulabilirsiniz. Kedinizin sağlığı ve mutluluğu için, ona sevgi ve ilgi göstermeniz de unutulmamalıdır.