Kedim Şikayet Edildi

bademish

Herkese iyi akşamlar. Öncelikle kedimin adı Martin, 3.5 yaşında ve kısır erkek bir kedi. Martin'i yaklaşık 3-4 ay önce onu balkonda bakan birinden sahiplendim. Kendisi hiç ilgilenmiyordu kediyle ve balkonda soğukta bakıyordu (kumunu bile temizlemiyordu). Sonrasında bunu duyunca malzemeleriyle birlikte onu sahiplendim. Başlarda çok bir sorun yoktu fakat sonradan sürekli kapının önünde acı acı ve yüksek sesle miyavlamaya başladı. Bu miyavlamalar gerçekten çok uzun süre devam ediyordu ve ben de bu duruma apartmanın içinde gezmesine izin vererek çözüm buldum (apartmanın içi güvenli). Miyavlayıp kapıyı tırmaladığında apartmana çıkmasına izin verdim, sonrasında kendisi geri dönüyordu. Bugün apartman yöneticim apartmandakilerin kedimi şikayet ettiğini söyledi. Sesi ve apartmanda gezmesi onları rahatsız etmiş. Bu durumda ne yapabilirim? Kime danışmam gerekir? Miyavlama ve kapıyı tırmalama alışkanlığını halledebilirsem en azından benimle yaşamaya devam edebilir. Ev sahibim evimde kedi besleyemeyeceğimi söylemişti. Yani bu durum sorun yaratacak bana ve Martin'e. Bu yüzden cevaplarınız, önerileriniz çok değerli. Şimdiden herkese teşekkürler.

9 CEVAP

Anonymus985465

Belediyenizin Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı ve Hayvanları Koruma Dernekleri ile irtibata geçin. Sizi gaklarınız konusunda bilgilendirirler ve umarım destek olurlar.
Herşeyden önce yaşam hakkı olan bir cana sahip çıkıyorsunuz. Empati yoksunu bencil yaratıklar karşısında güçlü olun.

instagram @beneklimorkedi
den zoom ile destek alabilirsiniz. kendisi uludağ ün. hocasıdır ve 1 numaradır.

Sezgek

Ben olaya farklı bir açıdan bakacağım o da yavrunun dışarı çıkma isteği şikayetten daha çok önemli olan konu bu yavru büyük ihtimal sokağa alışık bir kedi dolayısıyla şikayet konusunu halletseniz bile belki yarın bir gün apartmandan da dışarı çıkmak ister ayrıca ne yazık ki şöyle bir sıkıntı da olabilir mesela benim yeğenimin apartmanında da sahibi kediyi apartmana bırakıyordu yavrucak zamanla Kapı önü paspasına çişini yapmaya başlamış önce anlamamışta tabi daha sonra koku dayanılmaz bir hale gelince anlamış bir de bütün ıslaklık paspasın altına geçiyormuş yani böyle bir sorunda olabilir ilerde bir vete mutlaka danışın derin ayrıca tasma akıp gezdirmeyi de deneyebilirsiniz belki sever evet onlar da can insanların empati kurmasını hayvan sever olmasını bekliyoruz ama herkes ay ı değil ne yazık ki

bademish

Evet, şikayet için dediğinizi yapabilirim haklısınız. Çok teşekkür ederim öneriniz için. Şimdi bir de bu sorunu çözmeye yönelik bir şeyler bulmam gerekiyor. İzmir'de yaşıyorum ve faydası olabilecek bir hayvan psikoloğu bulmaya çalışıyorum

bademish

Çok teşekkür ederim öneriniz için. Hemen takip edip yazıyorum. Bir çözüm bulabilirsem burayı güncel tutacağım. Yine önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar. Hızlıca birilerine ulaşıp bu sorunu halletmek istiyorum

JujuAlkn

Kediniz kızgınlıkta olabilir bu yüzden dışarı cikmak istiyordur kedinizle oynayın vakit geçirin inşAllah bırakır ama bence binaya bırakmayın artık bi deli çıkar zarar verir yada bırakır Allah korusun

bademish

Arkadaşlar güncelleme paylaşmak istedim. Kedimi izin günümde kısırlaştırmasında bir sorun olup olmadığını anlamak için veterinere götüreceğim. Başkalarının işine yarar diye bu konuyu güncel tutmaya devam edeceğim

Cennet29

Eğer kedinizi şikayet ettilerse ve istemiyosalar artık salmayın. Beyni ve vicdanı olmayan biri hayvana zarar verebilir. Benm kedimde sokakta beslediğim anne kedinin yavrusuydu dışarda büyüdü. 6 aylıkken sahiplenip eve aldım ama asla eve adapte olamadı tamamen. Hergün dışarı çıkıyor. Günün yarısı dışarda yarısı evde geçiyor. Evlenip taşınma durumum oldugunda kedimi tamamen eve nasıl alıştıracam onu düşünüyorum. Benimkide evde durur dışarı izin vermezsem uluyor gece gündüz. Umarım bu problemin bir çaresi vardır benimde ihtiyacım olacak

Zemin katta balkonu olan bir evde ya da müstakil evde oturmuyorsaniz yanlış yapmışsınız. Apartman ortak kullanım alanı ve insanlar pek tabi burada kedi köpek vs hayvanın kendi başına takılmasını istemeyebilir bu da onların en doğal hakkı. Kedinizi eve alistirmalisiniz. Şayet eve alismayacak bir kedi ise de bahçesi olan birine sahiplendirmeyi düşünmelisiniz. Ev sahibinizin evde kedi istemediğini bilerek kendinizi bu çıkmaza sokmanizi oldukça düşüncesizce buluyorum. Bence burada problem apartman sakinleri değil. Eğri oturup doğru konuşalım.