Kedimin Derisinde Kabuklu Yara

Kedimin derisinde kabuklu yara var, enjeksiyon yarası olabilir cristalinle temizleyip silverdin sür dedi veteriner bir arkadaşım 1 hafta oldu iyileşmedi ve bu yaradan 2 tane var. Aynı tecrübeyi yaşayan biri varsa ne kadar zamanda iyileşmiş söyleyebilir mi, beklemeli miyim veterinere mi gitmeliyim bilmiyorum kabuk yavaşça geçti pembemsi oldu bir yara ama diğerini yeni fark ettim. mantar da olabilir mi bilmiyorum biz hiç geçirmedik, bu fotoğraf ilk fark ettiğim zamandan bundan bugün bir tane daha fark ettim, 2 hafta önce 14 tane kadar iğne vuruldu bir rahatsızlıktan ötürü o yüzden enjeksiyon yarası olması muhtemel. bir bilginiz varsa lütfen benle paylaşın çok telaşlı ve tedirginim.

14 CEVAP

Silay02

Beyaz kedilerin ciltleri çok hassas oluyor maalesef, hafif bir tahristen bile etkileniyor. Geçer merak etmeyin.

Gunesyildirimm

2 hafta once kuduz asisi olduktan sonra kedim surekli kendini yalamaya basladi ben de herhalde cani cok yandi dedim. 3 gun sonra bi sabah bi uyandik ki govdesinin yaninda bacaginin oldugu yere dogru bi noktada tuyleri dokulmustu ve ayni boyle sizinki gibi yara olmustu. Odumuz koptu aklimiza turlu turlu seyler geldi ama asla enjeksiyondan oldugunu dusunmedim cunku hem yara cok buyuktu hem de govdesinin yanindaydi? Meger bizim kiz boxta buzusunce veteriner omzunun arasina yapacagina daha asagi bi yere asi yapmis o da yalaya yalaya orayi iyice yara yapmis. Ertesi gun veterinere goturduk ve o enjeksiyondan olmus deyince anca uyandik duruma. Besin alerjisi, mantar olsa once kafa bolgesinde, kuyruklarda baslardi sonra govdeye atlardi dedi veteriner hekimimiz (yine de boyle durumlar asla sakaya gelmez mutlaka veterinere goturmek gerek). Bi de yaranin altini kontrol edip yuzeysel mi yoksa iceriden gelen bi yara mi diye bakti ve yuzeysel oldugunu soyledi. Ben de, allah allah nasi asi yapmis ki diger veteriner de bu kadar yara olmus dedim (asiyi yapanla goturdugumuz veteriner farkli veterinerler). Veteriner hekim de dedi ki “biz yapsak da bu durum yasanabilirdi asiyi yapan kisiyle ya da asiyla alakasi yok, cocuk yalaya yalaya iyice yara yapmis bu yasanabilen bir sey bize boyle gelen hastalar oluyor” dedi. Tedavi olarak da bi krem verdi gunde 3 kez surup 45 dakika sonra crystalinle kremi silmemiz ve yalamasini engellememiz gerek yalarsa ishal olabilirmis. Krem surmedigimizde orayi hic yalamiyor ve ilgisini cekmiyor hatta annem de dedi krem surme bari surunce yaliyor diye. Ama ben yine de suruyorum cunku kocaman bi yara yani kendimde oyle bi yara olsa mutlaka tedavi etmeye calisirdim kendi haline birakmazdim yaliyor diye ona surmemek haksizlik olur bence sureci uzatir ve cani daha cok yanar belki. O yuzden krem surdugunuz icin kendinizi kotu hissetmeyin bence onu iyilestirmeye calistiniz. Yapmamiz gereken yalamasini engellemeye calismak ben 45 dakika basinda nobet tutuyorum, kremi sildikten sonra ilgisi kaybolana kadar da nobet tutuyorum oyun oynatip dikkatini dagitmaya calisiyorum. Yine de pek basarili olmuyor gerci surekli yalamak istiyor yalamasini engelleyemeyecegim yerlere giriyor bu yuzden bugun bi tane ince kiyafet aldim yalayamasin diye kremi surdugum sure boyunca giydirip sonra cikaracagim. Normalde kedilere kiyafet giydirme taraftari hic degilim 1,5 yildir bizimle hic boyle bir sey dusunmemistim ve yeltenmemistim bile. Ama orayi yalarsa kabuk kopacak ve yara kendini tekrarlayacak, surec uzayacak, daha da cok stres olacak vs vs… mecburen giydiriyorum sizin de aklinizda bulunsun diye yazdim umarim cok cok iyi olur yavrucak💖

Gunesyildirimm

Ha bu arada siz erken fark etmissiniz ve erken mudahe etmissiniz. Dedigim gibi bizimkinde ben asinin bu kadar asagiya yapilmis oldugunu asla tahmin edemedigimden o bolgeyi degil de omzunun arasini kontrol etmistim ve bir sorun yoktu. Eger onceden sizinki gibiyken fark etsem tuyleri dokulmeden mudahale edilebilirdi, simdi tuyleri tekrar cikmayabilir dedi veteriner maalesef. O yuzden iciniz rahat olsun erken fark etmissiniz ve onlemlerinizi almissiniz bir sure sonra kabuk duser ve iyilesir diye dusunuyorum.

çok teşekkür ederim detaylı açıklamanız için. biz yalamasın diye yakalık kullanıyoruz, arada bir çıkarıp yalanmasına izin veriyorum yarası hariç ve gözetimim altında. umarım sizin yavrunuz da hızlıca sağlığına kavuşur, uzun sağlıklı bir ömrü olsun 💗

Silay02

Benim kedimde antibiyotik iğnelerinden sonra mantar olmuştu. Görüntü benziyor ama kabuk baglamamisti.kasintisi var mı?

güncelleme: kedimi veterinere götürdüm ve yalamıyorken merhem sürmeseydiniz belki de iyileşirdi dedi, krem sürmemin odağı orası yaptığı için yanlış olduğunu söyledi ve hap vermek durumunda kaldı. eğer sizin kedinizde de enjeksiyon yarası varsa lütfen yalamıyorsa dokunmayın ve veterinerinize danışın ben çok pişman oldum kendim geçiririm sandım kendiliğinden geçebilecekken hap kullandırmak durumundayım şimdi, bu krem tavsiyesini de bir veterinere sormuştum ama görmeden söylemişti o. tüyleri kadar ömürleri olsun 🙏🏼

Ozzey

Merhaba top kekik alıp 1 çay kaşığı kaynatın soğutup günde iki kez bölgeye sürün. Öncesinde baticon da sürebilirsiniz. Ama top kekik tam bir mucize çok kısa sürede düzeliyor. Tavsiye ederim. Geçmiş olsun

Ozlemcakil

Kediniz kizimin ikizi:)biz de kisirlasmadan sonra o yaralarla tanistik:) evde tavuklu yasmama veriyordum protein fazla gelmisbtavuk ve yumurta da alerji yapti hepsini kestik ben de dayanamayip krem surdum ama ben teramisini omce elime surup bulasigini kizima surdum sonra yarim saat oynatip kosturdum kremi emince bunyesi yalamadi , ama dedigim gibi elimdeki bulasigi 3 gun , gunde 1 defa surdum yakaligi da cikarttik simdi baska yarayla ugrasiyoruz:) beyaz kediler evet cok hashas oluyor

anlamadım vallahi. benim kedim de 1 hafta önce kuduz aşısı oldu. sırtında kabuklu bir şey mevcut. kaşıma hiçbir şey yok. o kadar üzüldüm ki. şimdilik ellemiyorum. onun da hiçbir şeyden haberi yok. muhtemelen fark etmedi. annem de fark ettirmeyelim diyor. kabuğun iyileşmesini bekleyeceğim ondan sonra da crystalin var onunla temizlemeyi düşünüyorum. anlamadım, enjeksiyon yaraları bu aralar herkeste sıklaşmış galiba. herkese geçmiş olsun

size de çok geçmiş olsun, veterinerimin bana dediğine göre kaşımıyorsa kendiliğinden geçebilirmiş bazen kabuk atar iyileşir bir şey kullanmadan da dedi ama siz oraya dokununca odak noktası orası olduğu için gerekenden fazla yalar/kaşır zarar verir istemeden dedi. siz yine de gözlem altında tutun, bazen enjeksiyon yaraları büyüyüp yayıladabilirmiş o yüzden eğer bunu fark ederseniz bir veterinere danışırsınız umarım çabucak iyileşir bir sıkıntı çekmezsiniz, uzun sağlıklı bir ömrü olsun.

hayır kaşıntısı yok ben dokunmadan önce yalamıyordu bile elimle severken fark ettim

çok teşekkür ederim.

teramisinden kurtulamadık biz hala, tüylerine yapıştı birazı; temizlenmedi de. veteriner şimdilik dokunma dedi. elimle surdum ama biraz fazla surdum sanirim. tesekkur ederim, uzun saglikli bir ömrü olsun umarim cabucak yarası iyilesir.