British Shorthair Kedimiz Bizden Sürekli Kaçıyor Tarayamıyoruz Tırnaklarını Kesemiyoruz Tutamıyoruz

emreekoluk

İyi günler dilerim herkese öncelikle, 2 yaşında dişi british shorthair bir kedi sahiplendik kısırlaştırma operasyonu sonrasında hemen hemen 1 ay oluyor, birçok sorunumuz var önce halılara çişini yapmaya başladı tüm kontrollerini yaptırdık stres kaynaklı olduğu söylendi virbac serisi mama kullanıyoruz çocuk yok evde herşey ona uygun şekilde düzenlendi bazen yanımıza geliyor kendini sevdiriyor gece bizimle beraber uyuyor ancak ne ilaçlarını sürebiliyoruz ne tarayabiliyoruz ne tırnaklarını kesebiliyoruz uyuduğunda bile izin vermiyor tırnaklarını kesmemize tutup yerden kaldıramıyoruz kucağımıza alamıyoruz halıya çişini yapmaması için herşeyi yaptık ancak bir türlü çözemedik sıkıntısını kum kum kabı mama kabı herşeyi olması gerektiği gibi ancak farklı davranıyor bazen yanımızdan ayrılmıyor bazen bizden kaçıyor çözüm önerisi olan var mıdır

2 CEVAP

aslihan_e

Kendi kokusunu bırakmak istiyor, oraya ait olduğunu belirtmek istiyor. Ona biraz pofuduk bir paspas ayarlayın mesela, çiş yaptığı yere koyun, yapsın oraya çişini, yıkamayın çok kokana kadar. Bir paspas da ters çevirip tırnakladığı yere koyun, paspas arkasında tırnak bilemeyi çok severler. Tırnaklarını o kadar kestirmek istemiyorsa kesmeyin bence. Veteriner keser belki ama durmadan da götürüp kestirmek hayvana eziyet. Sürekli elinizle beslemeye çalışın. Her şeyi elinizden yedirin. Yemiyorsa yine de az az önüne doğru atın. Bu şekilde güven kazanırsınız. Bu yetişkin kedi, yavru olsa daha kolay alışır. Ona zaman verin, siz sevmediği şeyleri yapmaya çalıştıkça güveni kayboluyor. Kendi büyüttüğüm kedime ilaç verince 2 günde yemeğime zehir mi koyuyor diye şüphelenip verdiğimi yemez oluyor. En sevdiği yiyeceğe bir iki kez ilaç sakladığım için mesela o yiyeceği ağzına sürmez oldu. İstemiyor diye tamamen sevmeyi de bırakmayın. Sevmekten kastım mıncıklamak değil, azıcık baş kaşıtmayı her kedi ister. Yoksa yabani kalır öyle. Kucağı ise her kedi sevmez. İlaç zaten hiçbir hayvan sürdürmek istemez ki. Bir sürdürür iki sürdürür sonra rahatsız olmaya başlar bu çok normal. Taratma işini de ben mesela bir diş fırçasıyla yapıyorum bazen, daha küçük daha az rahatsız edici oluyor. Tüyleri de topluyor diş fırçası. Tabi büyük fırça daha kolay olur ama o da işe yarıyor. Ona da oyun çıkarabilir dikkat etmezseniz size zarar verebilir. Ensesindeki deriden tutun ters dönmeye çalışırsa. Şuan mevsim geçişi olduğu için mecburen taramanız gerekli süreci hızlandırmak için. Bazı kediler yatar tara der kendisi, bazıları da nefret eder. Bu da huyla ilgili. Sizinki hoşlanmıyor demek ki.

Minminik

Cis yapma harici benim kedim bu veteriner cok fazla mudahale etmeden sevmeye alistirmami istemiyorsa dokunmamami tamamen onun istedigi sekilde davranmami soyledi kucak asla alamam sevemem saldirgandir
Kedi size yeni gelmis yeni ev ve kisilere alismasi bence en az 4 5 ay surer zaman tanimaniz lazim