Tahıllı Ve Tahılsız Mamalar Ve Kaşıntı

iselas

Tahıllı ve tahılsız mamalar ve kedimde meydana gelen kaşıntı sonucunda oluşan küçük yaralar en büyük problemim oldu.Sürekli araştırıyorum ama tam bir sonuca ulaşamadım benzer durumla karşılaşan varsa tecrübelerinin faydası olur diye sormak istedim.Kedi beslenmesi ile ilgili biraz araştırma yapınca tahılsız mamanın daha iyi olduğunu düşünerek kızıma tahılsız mama başlamıştım. Geçen sene 2 kg lık paketin yarısında göz ve kulak arasındaki tüylerin kısa ve seyrek olduğu bölgede sıyrık gibi Bbir yara oluştu. Veterinerimize sorduk kaşıdığı için olduğunu söyledi ve bana tahılsız mama verdiğim için kızdı. Mamanın ağır geldiğini bu yüzden kaşıntıyı arttırdığını söyledi. O bölge de tüyler az olduğu için kaşıma sonucu yara oluşmasının normal olduğunu söyledi.Veterinerlerin çoğu tahılsız olan özellikle N&D , Acana , Orijen gibi mamaların ev kedilerine ağır geleceğini söylüyor.Ben işin içinden çıkamıyorum artık sonuç olarak az tahıllı N&D kuzulu kullanıyorum ama özellikle mamayı çok kaçırdığı zamanlarda yine kaşıyıp aynı bölgeyi yara yaptığı oluyor.Veterinerim zaten N&D az tahıllı için de protein oranı yüksek bir mama diyor onu da istemiyor ama bende inat ediyorum diğerlerinde mısır falan var diye almıyorum ama doğru mu yapıyorum yanlış mı hala kara veremedim. Aslında tahılsız kullanmak istiyorum ama cesaret edemiyorum. Kedimin sağlığı yerinde tüm kontrollerini yaptırıyorum ama yine de endişeleniyorum işte benzer bir durumda kalan ya da farklı görüşü olanlar varsa öğrenmek isterim çok uzun oldu :) teşekkürler.

16 CEVAP

onuralpaslan

Instinct de dene ama onunda tahıl oranı fazla düşük tahıllı kullanmanı tavsiye ederim şöyle düşün öncelikle her mama kedide yararlı olmuyor ister acana olsun ister en alt mama gruplarından biri olsun acana değilde o da iyi gelebilir biraz daha araştırınca fazla proteinli mamalarınında aslında zararlı olduğunun sonucuna kadar gittim oturan hareketsiz bir kedin var ise acana da ki fazal protein oranından fazla protein + kedinin hareketsizliği zararara dönüşebiliyor ful tahıllı mamaların aslında zararından bahsetmeme gerek yok herhalde ama düşük tahıllı yı deneyebilirsin kewdin için hem tahıl hem protein kedin çok harektliyse mamadan kaynaklı olabilir acanın x ürünü bana yararken senin kedine orijenin b ürünüveya acanın c ürünü yarayabilir yapabiliyorsan tester al bi kaç gramlık birşeylik denettir dicem ama bu genellikle orta vadede anlaşılan birşey orijen nd kullanıyorum ben wilfeld de vardı bide tahılsız ama hareketsiz ise düşük tahıllı yı bir dene