Kedimin Böbrek Yetmezliği Olabilir Mi

Oscarino

Kedimi kısırlaştırmadan önce kan tahlili yaptırdık. Sonuçları fotoğraf olarak ekledim. Lökosit yüksekliğinden dolayı antibiyotik tedavisi aldı 5 gün. Ayrıca hills c/d mamaya geçtik. 1 hafta sonunda idrardaki lökositler düşmediği için tekrar antibiyotik başlandı. Yine de endişeleniyorum. Enfeksiyon kaynaklı oynayabileceğini söyledi veteriner fakat yne de ben korkuyorum sizce durum nedir naısl bir yol izlenmelidir

9 CEVAP

Oscarino

Ayrıca kedim mamaya ve antibiyotiğe başladığımızdan beri ishal vet. Bunun için maflor verdi fakat tekrar antibiyotiğe başladık ve geçmedi bir hafta oldu

Anonymus985465

Tam biyokimya yaptırarak böbrek değerlerine baktırabilirsiniz.
Erken teşhis için SDMA testi yaptırabilirsiniz.

tam biyokimya böbreklerde kayıp ilerlemişse ancak o zaman yansıyormuş değerlere. hangi şehirdesiniz bilmiyorum ama istanbula sdma testi için kan gönderecek klinik bulabilirsiniz. kliniklerle görüşün sorun. bizde de idrarda enfeksiyon var ne yazık ki 1.5 senedir falan üriner mama tüketiyor hatta üriner tüketmesine rağmen yine mesanede kristaller oluşmuş (3 ayda bir idrar götürüyorum artış olursa görebilmek için veya azalış) böyle olunca korkumdan geçen yıl nisanda istanbula kan gönderen klinik bulup yolladım ben sdma için bir sorun çıkmadı. yaklaşık bir yıl olacak yine istiyorum fakat şehir değiştirdik klinik fiyat farkları çok yüksek ve zaten kristal tedavisindeyiz ... :( endişelenmeyin hemen bizim hastalığın başında tam biyokimya aralıkta normal çıkmıştı korkumdan yaptırmıştım. hangi değerler ne anlama geliyor googleden bakabilirsiniz yazınca çıkıyor veterinerlik slaytları yazıları vs. ve sdma yı sorabilirsiniz.

böbrekle ilgili olanlar anladığım kadarıyla olması gereken aralıkta bun cre bun/Cre oranı zaten bunlarda veya genelde bir problem olsa hekim söylerdi diye düşünüyorum bir de endişelenmeyin ama durumunuz varsa SDMA aklınızda olsun mutlaka

Oscarino

Cevaplar için çok teşekkür ederim. Kedimin diğer kan testinde lym mpv yüksekliği mchc plt düşüklüğü mevcut. İdrar testi yaptığımızda hala lökositlerin ve proteinlern yüksek olduğunu gördük antibiyotiğe rağmen. Bilemiyorum imşallah düzelir. Sdma testini veternerimle salı günü görüşeceğim

leu ve pro değeriniz kaç öğrenebilir miyim artı kaç yazıyor tahlilde

Oscarino

Protein 2+ lökosit 500+

yani sanırım leu +3 500 cell li bir şey yazıyor protein de +2 . bizim de hastalığın başında böyleydi leu +2 oldu bir süre sonra artı1 e düşmüştü ki aralıkta yine yükselmiş ne yazık ki. protein zaten yaklaşık 15 kere idrar tahlili yapılmıştır hepsinde farklı +1 +2 +3 veya +- onu her an her idrarda oynayabilir diye pek önemsemiyorlar sanırım. yani protein değeri aslında 2 3 gün arayla rastgele bi an alsanız bile değişiyor hep. biz de 2 antibiyotik denemiştik pembe ve gri hap ikisine de dirençliydi inmedi fakat üriner mamanın fayfasını gördük diyebilirim +1 e hills cd rc so yla gelmiştik. ben wp den kaydediyorum her sonucu isteyip fotoğraflarını çekerek tedavi sürecinde aklınızda bulunsun her şeyi tahlili röntgeni kan sonuçları wp de kendime gönderili. geçmiş olsun çok henüz başındasınız 1 2 haftada inmesini beklemeyin bizim de düşmüyordu çünkü :')

Oscarino

Gerçekten çok teşekkür ederim içimi fazlasıyla rahatlattınız açıkcası. Hastalık konusunda fazlasıyla pimpirikliyim. Sözkonusu kedim olunca daha da geriliyorum. Veterinerimizin başının etini yemek de buna dahil. Umarım tüm yavrularımızın tüm sıkıntıları geçer de hepimiz şöyle derin bir oh çekeriz. Üriner mamayı kullanmaya devam ediyoruz kedimin sevmesi çok önemliydi çünkü sevmezse asla yemezz. Bakalım inşallah çokkk güzel haberler alırız protein değeri aklımı çok karıştırıyordu ama dediğinize göre çok da önemli bir faktör değilmiş anladığım kadarıyla çok çok teşekkür ederim