Kızgınlıkla Kisirlastirma

Deprem bölgesinden geldik ve 7aylik disi kedim kızgınlığı girdi bi hafta geçmeden 2.kizginliga girdi ve koku bırakıyor asla rahat değil sürekli miyavliyor ve sürünüyor kendi evimde olmadığım içinde çok zor durumdayım sürekli idrarini yapıyor.Yakinda bulunan veterinere gittim ve yarına randevu verdi internetten araştırdım kızgınlıkta ameliyat onerilmiyormus ancak veteriner bunu hic söylemedi testler yapılıp ameliyata alınacak başına gelen var mı Lütfen yardımcı olun

9 CEVAP

dadasf

içten kanama durumları olabiliyor. bazı veterinerler yapıyor ama önerilmiyor asla

blue_hpood

kediniz erkek mi? dişilerde bu durumda ameliyat ertelenebilir fakat ekstra korkulacak bir durum değil. yalnızca rahim biraz daha büyümüş hâlde oluyor. erkek kedilerde zaten kızgınlık dönemi yoktur, olgunluğa eriştikten sonra daima çiftleşmeye hazır hâle gelirler. tavsiyem, kediniz dişiyse veterinere rahmin büyümesi ve ameliyat hakkında danışın. erkekse zaten erişkin bir kedi olduğu için fark etmez, hatta erkekse bir an önce yaptırmanız gerekir ki koku bırakma hareketi kalıcı hâle gelmesin. ekstra olarak gereken testleri mutlaka yaptırın ve gaz anestezi talep edin.

Silablgn

Birçok veteriner yapılmaması gerektiğini söylüyor bence kızgınlığın geçmesi beklenmeli erkekse pek riski olmuyor ama dişi kedilerde çok daha riskli olabiliyor diye biliyorum ameliyat sırasında kanaması olabiliyormuş çünkü

Veteriner bu konuda bir şey soylemedi riskli olsa belirtmesi gerekmez mi

blue_hpood

kediniz dişi sanırım. dediğiniz gibi riskli görse bilgilendirmesi olası çünkü göze alamayan hekim bunu söyler ve erteler. kendine güvenen hekimler ameliyat yapabilir. bildiğim kadarıyla sadece birkaç santim büyüme oluyor. bazısı riske atmak istemiyor bazısı ise gerçekten iyi hekim. veterinerinize mutlaka sormanızı öneririm.

Teşekkür ederim operasyon öncesi teyit alicam

Balimlilac

Veterinerler kızgınlık döneminde operasyona almıyor kanama riski çok yüksek. Bence sizde o riske girmeyin Allah muhafaza bir şey olursa büyük vicdan azabı.

LilaMiaLuna

Çok büyük bir risk var hatta bu riskten dolayı kedinizi kaybedebilirsiniz. Veterineriniz de hiçbir risk yok derse zaten veterinerinizi değiştirmeniz gerek. Şunu da belirtiyim ben 5 yıl önce bir sokak kedisini kızgınlıktayken kısırlaştıdım ve çok büyük bir kanama oluştu , neredeyse ölüyordu zor kurtardı veteriner

KimJeongguk

Testleri temizse ve veteriner işinin ehliyse kızanda bile ameliyat edebilir sıkıntı olmaz. Riski size kalmış fakat bence kızanının geçmesini bekleyin.