Önemli Bir Konu Yardımcı Olabilir Misiniz ?

ozdemiir

bugün hayvan barınağından bir yavru sahiplendim yavruyu eve getirdikten sonra köşe kapmaca oynadık resmen önce kendini banyoya kapatı sonra ben onu yanıma odaya aldım şimdi karşımda sadece bakışıyoruz bana yaklaşmıyor kalkmıyor yemiyor titriyor tuvaletini bile kaç saat oldu hala yapmadı endişeliyim onun için hoşuna gider diye salam bile verdim ama yemeye bile yeltenmedi ne yapıcam bennn

12 CEVAP

Düzelir diye düşünüyorum büyük ihtimalle yabancılık çekiyordur

ayca

önce bir sakin olun daha çok yeni alışme evresinde. titriyor demek ki korkuyor bu korkusunu yenecektir zamanla üzerine gitmemeye çalışın, mümkünse yaş köpek maması verin ama yemesi için çabalamayın yemesi için yakınına koyun o canı isterse yesin. daha 1 gün olmuş insanlar bile yeni bir eve taşınınca haftalarca zar zor alışıyorlar. zamanla daha iyiye gidecektir emin olun

acarabi

Canım kardeşim, eve ilk defa bilhassa yavru köpek hemde barınaktan alınmışsa bir takım ektra uyguluyacağın şeyler olacaktır. Bunlar: 1- Yavru için ayrı bir etrafı paravanla çevrilmiş yaşam bölgesi. 2- Kesinlikle ilk bir ay ( ortalama ) evde köpeğe yasak bölgeler belirlemek. 3- Lider olduğunuzu kabul ettirdikten sonra belli bir sıra ile evin ilave kısımlarına sırası ile girmesine izin vermek. 4- Kesinlikle ama kesinlikle mamasını oturduktan sonra vermek ve ister yesin ister yemesin belli bir süre sonra mama kabını önünden almak. 5- Kapısı veya bir girişi olan her yere önce sen gireceksin sonra o girecek, yine önce sen çıkacaksın sonra o çıkacak. Daha fazla sıkmamak için burada kesiyorum, ilave bilgi istersen " acarabi " rumuzu ile yine buradan iletişim kurarız. Bu iş uzun soluklu bir yaşam biçimidir, önünde bir çok zorluklar olacaktır fakat, eğerki yavrunu kendi yaşam mottona uygun eğitip yetiştirirsen hiçbir paraya değişilmeyecek bir dost ve can yoldaşı kazanacağınıda unutma lütfen. Kolay gelsin.

ozdemiir

inanılmaz bir ürkekliği var göz göze geldiğimiz an hemen kafasını çeviriyor ne yapsam olmadı

ozdemiir

çok hevesle aldım onu çok bekledim sokakta köpekler bile çağırınca gelince bende çok üzüldüm o yüzden endişe ettim sıkmakta istemiyorum ama o kadar insan var barınakta alışmaması tuhafıma gitti

lenahmet

biraz daha yavaş hareket edin hızlı olmayın yanına gidin ve oturun onu sevin elinizden mama gibi şeyler yedirin kucağınızdan ayırmayın 3-4 güne aranız düzelir :)

ozdemiir

tamam denicem arkadaşlar teşekkürler

incir0

benim yavru kedilerimden biride çok yabaniydi. ama fazla üstüne gitmedim yavaş yavaş benimle oynamaya başladı. hala gelmiyor elime ama alıştı birazda olsa. bence kendi haline bırakın veterinerlerde aynı şeyi söylüyor kendi haline bırakın o sizin yanınıza gelir zaten diyor

melisigli

daha önce hangi tramvaları geçirdiğini bilmediğiniz için ona anlayış gösterin. ağır bir depresyon geçiriyor da olabilir. nerde oturuyorsa gidin ve yanına yatın hiç dokunmadan sohbet edin. yavaş yavaş o dayanamayıp size yanaşıcaktır.

ozdemiir

teşekkürler ulaşırım size çok saolun :)

Hayvist

Bakın öncelikle ona biraz zaman tanımalısınız. Yaşadığı ortam değişti daha sakin ve huzurlu bir ortama geçti.. Alışmasını beklemeden ondan bir şeyler yapmasını bekleyerek ve irdeleyerek yaklaşırsanız ürkekleşip hiç alışamayacaktır. Bir kaç gün yemeyip içmemesi çok normal hatta titreyebilirde.. Bunun uzun sürmesi sakıncalı olur ki buda sizin elinizde. Şimdilik serbest bırakıp alışmasını sağlayın, sakin ses tonu ile yaklaşıp konuşun. Liderlik olayları bir sonrakii aşamadır.

izzy

Merak ettim don gelişmeler nelerdir