Kedi Fip Mi?

Byuksell

Merhaba 2 hafta önce 3 aylık olduğunu söyledikleri bir kedi sahiplendik. Kedi geldiğinde çok stresliydi ve sürekli yemek yiyodu. 2 haftada nerdeyse yarım kilo aldı. genel muayene ve aşı programını başlatmak için bugün veterinere gittik. Veteriner kedinin yaklaşık 6aylık olduğunu söyledi yani hayvan bize geldiğinde çok kötü beslenmiş gelişimi geri kalmış. Dişinde çürükler varmış. Ateşi 40 derece çıktı (yavru kedilerde normali 39.5) yani çok ciddi bi yükseklik değil. Gözünde de fipe bağlı olabileceğini düşündüğünü bi bulgu gördüğü için ikili test yapıldı. Ppzitif çıktı ama biliyosunuzdur test pozitif demek fip demek değil. Daha sonra iki tane kan tahlili yapıldı. Hemogram vs hepsi normal, a:g oranına bakıldı. (Albumin 2.9 globulin 5.8) yani oran 0.5. Fip olma olasılığı var ama aynı zamanda diş çürükleri vs olsun başka bi enfeksiyona bağlı da bunlar olabilir dedi. Kedinin bu arada genel durumu çok iyi. Yemesi tuvaleti enerjisi hiçbir sıkıntı yok. Oküler fip olabilir ama şuan kesin bi şey diyemem dedi damla ve ab tedavisine başladık. Biliyorsunuz veterinerler çok pahalı özellikle büyükşehirlerde kiralar yüksek olunca onlar da arttırıyor. Sırf bu tahlillere bile çok fazla ödedik. Daha sonraki süreç adına öneriniz var mı? Bu arada başka bir ildeki üniversitede prof veteriner tanıdığımıza danıştım. klinik iyiyken sadece göze bakarak fip denmesinin erken olduğunu söyledi, zaten kedilerin çoğu corona pozitif onun da bir anlamı yok. Globulin de herhangi bir enfdan artabilir şuan fip adına takip etmek dışında başka bir şey önermedi. Benzer durum yaşayan varsa bilgilendirebilir mi

6 CEVAP

aslihan_e

Siz veterinerin tam teşhis koyamadığı bir durumu buraya sorup sonuç almayı bekliyor musunuz? Belki gözlerinin fotoğrafını buraya da atmalısınız, insanlar ciddi bir anormallik var mı bakarlar. Bilmiyorum o testleri veterineriniz mutlaka yapmalıyım mı dedi yoksa siz kedide ne varsa çıksın diye düşünerek bir check up mı yaptırmak istediniz. Kedide neredeyse hiçbir klinik belirti yok. Yüksek ateş yok, ishal yok, nefes almada sorun yok, iştah açık ve kilo da alabiliyor. İştahı açık olur yer kilo alamaz mesela. Diş problemi olabilir, çoğu kedide oluyor. Özellikle diş değiştirme dönemindeki kedilerde ağız enfeksiyonları sık görülüyor. 2 hafta fipli yavru kedi için çok uzun bir süre sayılabilir. Öyle olsa bu 2 haftada çok daha kötüye giderdi yüksek ihtimalle. Günden güne görürdünüz bir şeylerin yanlış gittiğini. Gelişim geriliği ne şiddette? Kötü bakılan bir yavru veya anne sütünü yetersiz almışsa ya da anne erken yaşta-sık doğum yaptıysa 6 aylık yavrunun 3-4 aylık görünmesi de çok olağan. Hele de iç parazit için ilaç da almadıysa. O yavruda ciddi bir gelişim geriliği olsa ya yediğini sindiremez, ya nefes alma problemi olur ya kemik yapısında gözle görülür anormallik farkedersiniz, kalp rahatsızlığı olabilir, koşamayabilir veya zihinsel olarak anormal davranır. Hayvan sadece kilo ve boy olarak geride. Gözleri Korona göze yerleştiyse müdahale edilmediği için de o hale gelmiş olabilir. Ne durumda görmediğim için bilemiyorum. Tabi ki veterinerin testler yapması iyi olmuş ama kötü bir sonuç çıksa bile antibiyotik ve bağışıklık destekleyici tedaviden ileri gidemiyorlar zaten. Şuan ağzındaki enfeksiyon için zaten antibiyotik tedavisi alması gerekliydi. Fip çıkması ve GS tedavisi ayrı tabi. Siz zaten profesöre danışmışsınız. Normalde kedinin genel halinde hiçbir sorun yokken gözüne bakıp hadi fip için testler yapalım denilmesi bence şaşırtıcı. Tabi maddi durumunuz varsa ve bu meblağlar sizin için sorun olmayacaksa yapılmaları zarar vermez. Ben çok çok kötü durumdaki kediyi götürdüğümde bile veteriner fip düşünmek için çok erken dedi. Ha olur da gerçekten belki kötü bir durum vardır ancak zaten bundan sonrası için bu testlerin ücreti devede kulak kalır. Bütçeniz yeterse GS'e başlarsınız. Hayvanın genel halinde herhangi bir bozulma olmazsa zaten bundan sonrası için neden götürüp başka testlere tabi tutturacaksınız? Bizim evdeki kedinin fip çıkma ihtimali ile sizin kedinin fip çıkma ihtimali aynı şuan. Benim sağlıklı kedimi götürüp testler yaptırmam gibi bu veya birden belirti göstermeleri gibi. İnşallah bir şeyi yoktur hayvanın. Gözleri de ne derecede bilemiyorum şuan. Ne ben ne de başkası fiptir ya da değildir diyebilir. Kuru fipte kesin tanı koyulamadığı için zaten klinik belirti göstermeden kolay kolay bulamazlar. Değerlere bakılarak sadece ihtimaller artıp azalır.

Melisao

@Byuksell hangi veteriner kliniğine gidiyorsunuz?

Melisao

@Byuksell hangi veteriner kliniğine gidiyorsunuz?

Byuksell

@aslıhan_e sonuç almak için değil benzer bi durum yaşayan oldu mu diye sordum. Bu benim ilk kedim de değil zaten hastalık hakkında sıfır bilgiye sahip değilim sadece kedi bu kadar iyiyken veterinerin fiptir diye düşünüp ileri tetkikler istemesi garip geldi ve üzüldüm açıkcası çünkü fipin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Kedinin de gözdeki enf gibi bulanık bir görüntü var onun dışında başka bir sıkıntımız yok. Ab tedavisi bittikten sonra gerekli tahliller için üni hastanesinde devam edeceğim büyük ihtimalle çünkü sırf biyokimya hemogram genel muayene derken 4500 tuttu ki parazitlerini yaptırmaya gitmiştik onu yaptıramadan döndük. Umarım dediğiniz gibidir de hayvancağız fip değildir.

Byuksell

@aslıhan_e sonuç almak için değil benzer bi durum yaşayan oldu mu diye sordum. Bu benim ilk kedim de değil zaten hastalık hakkında sıfır bilgiye sahip değilim sadece kedi bu kadar iyiyken veterinerin fiptir diye düşünüp ileri tetkikler istemesi garip geldi ve üzüldüm açıkcası çünkü fipin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Kedinin de gözdeki enf gibi bulanık bir görüntü var onun dışında başka bir sıkıntımız yok. Ab tedavisi bittikten sonra gerekli tahliller için üni hastanesinde devam edeceğim büyük ihtimalle çünkü sırf biyokimya hemogram genel muayene derken 4500 tuttu ki parazitlerini yaptırmaya gitmiştik onu yaptıramadan döndük. Umarım dediğiniz gibidir de hayvancağız fip değildir.

Byuksell

@aslıhan_e sonuç almak için değil benzer bi durum yaşayan oldu mu diye sordum. Bu benim ilk kedim de değil zaten hastalık hakkında sıfır bilgiye sahip değilim sadece kedi bu kadar iyiyken veterinerin fiptir diye düşünüp ileri tetkikler istemesi garip geldi ve üzüldüm açıkcası çünkü fipin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Kedinin de gözdeki enf gibi bulanık bir görüntü var onun dışında başka bir sıkıntımız yok. Ab tedavisi bittikten sonra gerekli tahliller için üni hastanesinde devam edeceğim büyük ihtimalle çünkü sırf biyokimya hemogram genel muayene derken 4500 tuttu ki parazitlerini yaptırmaya gitmiştik onu yaptıramadan döndük. Umarım dediğiniz gibidir de hayvancağız fip değildir.