Lütfen Herkesin Bakmasını İstiyorum

ARKADAŞLAR BEŞ AYDIR BU HASTALIKLA UĞRAŞIYORUM İLK BAŞTA MANTAR DEDİLER TEDAVİ BAŞLATTILAR AŞI YAPTIK BEN EVDE KENDİM ECOSİNİ OKADAR ÇOK KULLANMAKTAN YANİ HATASIZ EKSİKSİZ YAPIYORUM SONRASINDA UYUZ DEDİLER ONUDA YAPTIK AMA BEN BU SIRADADA ARAŞTIRIYORDUM HERKESE SORUYORDUM HEKİMLER DIŞINDA BUNU YAŞAYAN ARKADAŞLARIDA GÖRDÜM ŞUANDA KULLANDIĞIMIZ MANA BİRİT ÇARE ALERGY ( yani gıda alerjisi ) olan kedilere veriliyor Muş çoğu hekim gıda alerjisi mantar uyuz dedi ( bu yaraların aynısı boyun tarafındada çıkıyor sonrasında dizinde baldırında çıkmaya başladı mecbur tıraş ettik yaraları iyice görmek için

12 CEVAP

huqi

Türkiye'de hayvan bakmak çok zor ve yapılan tedaviler çok yetersiz özellikle alerji konusunda. Alerji testini her veteriner yapmıyor ve çoğu zaman gittiğim Fatih veteriner kliniği yapıyormuş fiyatını sordum ve bana 600 euro dediler...
Yaptırsak da pek bir şey değişmeyecek zaten kedimin çoğu şeye alerjisi var şu an.
Kedimi ilk sahiplendiğimde de ara ara vücudunda yaralar çıkıyordu ama sonra kayboluyordu ve her zaman çene aknesi vardı kaşıntısı vs yoktu. Kedim hareketsiz bir kediydi, ablamla araştırmalarımızla n&d kedi maması sağlıklı diye hep n&d ile besledik. Bence fazla protein hareketsiz kediye iyi gelmez olayı doğru, kedim bence hep alerjik bir kediydi ama yanlış beslenmeyle bu hale geldi diye düşünüyorum ve çok üzülüyorum.
Geçen sene vücudunun her yeri yara içindeydi ve kaşınıyordu sürekli öyle lüks bir veteriner'e de getirmedim Fatih veteriner de Yunus hocaya muayene ettirdim hemen alerji olduğunu anladı, antihistaminik iğne ve bi kaç tane daha iğne yaptı (kortizon iğnesi değil) bir de reçeteli hipoalerjenik mama kullanmamız gerektiğini ayrıca başka hiçbir şey vermememiz gerektiğini söyledi. Hill's z/d aldık 2 haftada bütün yaraları geçti, yaralar için krem ekstra bir şey kullanmadık sadece hipoalerjenik mama yedi ve iltihaplı yaraları bile geçmişti, çenesindeki akneler de geçti. Maalesef benim kedim çok obur bir kedi su içsek gözümüzün içine bakar, diğer kedim tam tersi iştahsız bir kedi eskiden mama sabit bir şekilde kalırdı diğer kedimde ara ara mamaları ayırınca iştahsız kedim pek yemek yemiyordu ,mamaları ayırmak çok zor oldu, bu yüzden exclusion tavuklu mama aldım kaşıntı vs bir şey yaşamadı ama yaş mamalar almaya başladım tekrar başa döndük ve bu sefer exclusion da alerji yapmaya başladı. En son yeniden hill's z/d aldık ve klinikte yeniden alerji iğnesi vuruldu kedimin yaraları geçti ama hill's in 2. Paketinin yarısına gelmiştik yemeyi reddetmeye başladı ayrıca alerji mamasından başka hiçbir şey veremediğimiz için kedim çok zayıfladı, ben vejetaryenim ancak annem babam öyle değil ve evde tavuk/balık piştiği zaman kedim kokuları alıyor canı çekiyor çok üzülüyorum :(
Kedim hill's z/d mamayı yemediği için kliniğe gittik ve royal canin anaalerjenik mama aldık. Bu mama kedimi mahvetti bu mamayla alerjisi yeniden başladı ve alerji belirtileri değişmişti, sürekli kusmaya başladı, patilerini sürekli ısırır gibi yalıyordu, bıyık bölgesi şişti, sürekli 5 dk da bir su içiyordu (bence boğazı da şişti alerjiden)
Sabah erkenden kliniğe getirdik ve kustuğu için hemogram/biyokimya yapıldı ayrıca röntgen çekildi. Bu olaydan 1 ay önce hemogram/biyokimya yaptırmıştım o zaman bir problemi yoktu, kedimin bağışıklığı aşırı düşmüş o yüzden 3 gün serum verildi toparlandı. Bu süreçte sadece hill's z/d mama vermiştik alerjisine iyi geliyor ancak kedimin bağışıklığı düştü demek ki yeterli gelmiyor kedim aşırı zayıfladı. Türkiye de bu tedavi çok yetersiz çünkü kedime hipoalerjenik yaş mama bile zor buldum İstanbul'da yaşamama rağmen. 7 kliniği aradıktan sonra Bayrampaşa terapi veteriner kliniğinde hipoalerjenik yaş mama buldum, vet expert markasının hipoalerjenik yaş mamasından aldım 6 tane ayrıca bu mama'nın da tanesi 50 tl yani ekonomik anlamda da alerji çok zor, klinik kuru mamaları da çok pahalı zaten. Bu yaş mama kedime alerji yapmadı ve ben tekrardan aldım aynı klinikten ancak kedim ilk başta çok sevmesine rağmen bu yaş mamadan da bıktı şu an yemiyor, hep diğer kedimin mamasından istiyor ya da evde yapılan yemeklerden istiyor. Hill's z/d kuru mama'dan bıktığı için daha önce denediğimiz vet life ultrahypo klinik mamasından aldık, kedim bu mama'nın tadını seviyor (hill's i sevmiyordu) bu mama da alerji yapıyor kedime royal canin kadar kötü belirtiler yaşamadı ama hala kaşınıyor ara ara ve çok fazla yalanıyor. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum artık çünkü kedime hill's iyi gelse de yemiyor, bu arada daha önce alerjiden dökülen tüyleri geri gelmiyor, kulak tüyleri çok dökülmüştü ve hala kel. Bir de bu vet life alerji mamasını aldığım klinikte hill's in hipoalerjenik yaş mamasını buldum 11 tane almıştım tanesi 80 tl olmasına rağmen ve kedim tadını çok sevdi ancak 1 saat sonra bıyık bölgesi tekrardan şişti ve sürekli yalamaya başladı kendini ertesi gün mamaları iade etmek zorunda kaldım. Hill's yaş maması ve ona alerji yapan royal canin anaalerjenik mama'nın içeriğine baktım ortak olarak mısır nişastası vardı, muhtemelen mısır nişastası alerji yapıyor kedime. Hill's kuru mama da mısır nişastası yok keşke yaş mamasında da olmasaydı.
Sonuç olarak her gün kedime aynı kuru mamayı vermek gerçekten eziyet, gözümün önünde zayıflıyor ve hiçbir şey yapamıyorum. Bu deri hastalığının Türkiye'de yeterli bir çözümü yok, hipoalerjenik yaş mamayı bile zor buldum, pahalı diye talep yok muhtemelen bu yüzden kliniklerde de bulamıyoruz. Muhtemelen yurt dışında yaşasaydık daha çok mama seçeneği ve test ile kedimin alerji problemi bir problem olmayacaktı ancak Türkiye şartları ile bu kadar oluyor. Size de tavsiyem şu yönde elbette neye alerjisi olduğunu bilmiyoruz ancak mutlaka klinik hipoalerjenik maması kullanmanız gerekiyor ve bu mamayı verirken asla yaş mama, başka bir kuru mama, ev yemeği hatta vitamin/ malt bile vermemeniz gerekiyor. Her klinik hipoalerjenik maması da kediye iyi gelmeyebiliyor benim kedimden de görüleceği gibi hepsinin içeriği farklı çünkü bunu da deneyerek öğrenebilirsiniz, ben hill's z/d vet life ya da virbac tavsiye ederim. Bu klinik mamasından önce de antihistaminik vurdurursanız çok iyi olur. Ayrıca eğer gıda alerjisiyse eğer hipoalerjenik klinik maması ve iğne ile yaraları kendiliğinden geçecektir, yaralara ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Sirke gibi şeyler strese sokar kedinizi hiç gerek yok. İlerlemiş vakalarda kortizonda vurulabiliyor ancak kortizonun çok fazla yan etkisi var ve benim kedim yaşlı bir kedi olduğu için hekimimiz tavsiye etmedi. Geçmiş olsun, umarım kimse'nin kedisi deri sorunları yaşamaz. Yaz'a doğru fakülteye de getireceğim belki daha iyi çözümleri olur, eğer iyi bir sonuç alırsam güncellerim.

Anonymus985465

Allerji testi yaptırabilirsiniz.
Ancak ilkönce tam biyokimyanyaptırıp karaciğer değerlerine baktırın.
Özelde maliyetler astronomik olduğundan Veterinerlik Fakültesi'ni öneriyorum
Tıbbi mama Virbac Hypoallergen mamayı denediniz mi?

Cennet29

Her yazınızı okumuştum uzun zamandır bununla uğraşıyorsunuz sanırım ve hala düzelmemiş olması cok kötü. İlk defa görüyorum böyle bir şey umarım bir an önce iyileşir. Beslenmesi nasıl olmalı acaba belki bir cok şeye alerjisi var 🤔

Anonymus985465

Bir sokak kedisinin heryeri yaraydı. Mantar teşhis eden lamba ile bakıldı. Mantar değildi. Bir bağışıklık güçlendirici ve gatırlamadığım bir ilaç enjekte edildi ve pireye karşı dış parazit damlası uygulandı.
Bir hafta sonra yaralar azalmıştı.
Tekrar götürdüm. Aynı işlem tekrar uygulandı ve kedi iyileşti

simbakedi

hep özel veterinerde miydi? bence bir fakülteye götürün bütün tahlilleriyle vs belki orada kesin sonuca varabilirsiniz. benim arkadaşımın kedisi astım ama özel veterinerler hep kalp, tüy yumağı tarzı saçma sapan seyler diyip dunya para aldılar 3-4 aydır. fakültede her şey çözüldü ve tedavisini oldu şu an düzeldi. ya da instagramda vs popüler veterinerlere bakabilirsiniz deri hastalıklarında uzman olan. buraya da yazılır bilen varsa

Leon23

Aynı sorunu yaşıyoruz bilgisi olanlar yazabilir mi belki başkalarına da fayda sağlar arkadaşlar şuan biz zrytec hap kullanıyoruz

Anonymus985465

Yaralar Dr. Animal ile çok güzel iyileşiyor.
Baticon yerine Dr. Animal kullanın.
Sirke asla yaraya sürülmez. Kendi yaranıza bir deneyin.
Sadece suyla inceltilmiş olarak ateş düşürücü olarak patilerine, karnına sürebilirsiniz.
Ayrıca mama çok önemli.
Kedi maması için kullanılan hayvanlara büyüme hormonları, antibiyotikler de veriliyor. Kanada, İsveç, Alnanya'da denetleme sıkı olduğu için, denetlemenin gevşek olduğu yerlerde üretilen mamalara kıyasla daha güvenli.

BATİCON VE DR ANİMAL BİDE MELHEM VAR DERİ HASTALIĞI İÇİN YAŞ MAMA VERDİM BU SÜRECİDE YAŞAYARAK TAKİP EDİYORDUM MAMA SEMTOMLARI AZALTTI AMA YAŞ MAMA VERDİĞİM ZAMAN TEKRAR AZIYOR VE YENİ Bİ ŞEY AÇILIYOR YANİ HAYVAN TAM OLARAK NEYE ALERJİSİ VAR ANLAM ÇÖZEMİYORUM

ŞUANDA KULLANDIĞIMIZ MAMA FOOD ALLERGY MANAGEMNT
MAMADAN SONRA KAŞINMALAR AZALDI BAZI YARALAR KABUK BAĞLIYOR AMA DÜŞMÜYOR SADECE KABUK KALIYOR BEN ONLARI İYİCE BATİCONLA VE SİRKEYLE BASTIROYORUM YA BİRSÜRÜ TEDAVİSİ İÇİN EŞYALAR VAR ÖYLE ZOR BİR SÜREÇKİ SIKILIYORSUNUZ ARTIK VETERİNERLER DAHA FAZLA PARA KAZANMA DERDİNE DÜŞMÜŞ HEMEN MANTAR DİYORLAR 6 farklı Vet gezdim en sonda kendim araştırmalarımda gıda alerjisi şeyini koydum süreç böyle gelişti hamileyken fazla protein desteği veriyordum yani çok güzel besleniyordu hilss Tuna balıklı mamayı kullanıyorduk o mama onu bu hale soktu diye düşünüyorum sonra bu mamaya geçtik gerçekten bu süreci atlatan kişilerin cevaplarına ihtiyacım var

Prof dr Kürşat Özer'e gösterebilirsiniz

Mia_____

Aynı sorun bizde de var hâlâ kulakları geçmiyor tam geçiyor diyorum tüy çıkıyor anında yine kanatıyor . Artık saldım çünkü ne param kaldı ne gücüm . Öğrenciyim zaten ve durumum hiç iyi değil sıfır . Üniversiteden sonra eve geldigimden beri uğraşıyorum 3 ay oldu sinirden migrenim artti. Çünkü ne yaparsam yapayım geçmiyor yok yani 10 kez veterinere gittim. Veteriner 5 6 kez alerji iğnesi vurdu her gittiğimde bir kez olmak üzere. Mamayı değiştirdik balikliya geçtik yok. Onda da arttı . Hipoalerjenik mama dediler 700 lira verdim aldım şimdi mamayı yemiyor 4 kilo kedi 3 kilo kaldı . Ve ayrıca bu da geçirmedi hem de hiç sıfır etki. Birde mama allergy control maması bu arada... Mama değiştirsem daha da fena kaşıyıp bu sefer herr yerini yara yapacak 2 ay önce de yaptığı gibi.. mamayı önüne koyuyorum aşırı aç olsa da yemiyor. Mecburen yoğurt et vs de veriyorum. Hipoalerjenik mamayla kullanılmamasi gerekiyo biliyorum ama mama degistiremem çünkü son kuruşuna kadar harcadım ve ailem gram yardım etmiyor çünkü onlar bile pes etti. şuan yine kaşiyarak kanatıyor kulağını. Aliskanlik mi oldu noldu bilmiyorum yani şaka gibi cidden naptiysam olmuyor. Kulak uyuzu belirtisi yok kulağında kir yok zaten vet kulak uyuzundan bahsetmedi bile. Mantar değil dedi direkt bakınca. Gıda alerjisi dedi çünkü her yerini kaşıyıp yalaniyor ama kulakları assla geçmiyor. Hipoalerjenik mamaya geçtik yaraları geçmedi ve mamayı yemediği için kilo verdi. Artık diyecek söz yok. Size de geçmiş olsun 5 aydır ugrasiyormussunuz . Gerçekten artık nolucak bilmiyorum Aşırı üzgünüm . Veterinerler bile çözüm bulamıyor yok yokk.

huqi

Yaş mama verdim yazmışsınız, sadece hipoalerjenik yaş mama vermelisiniz. Hill's z/d yaş mama ve vet expert'in hipoalerjenik yaş mamaları var ancak hiçbir veterinerde olmuyor neredeyse. Yaşadığınız şehirdeki klinikleri arayıp sorabilirsiniz.