Yara :(

Sutunannesi

Arkadaşlar görselde gördüğünüz gibi kedimin tam ağzının altında yara mı ne anlamadığım bir şeu var. Yara olsa bir yere çarpması gerekir ama orayı bir yere çarpması imkansız sizinde gördüğünüz gibi direk ağzının altı :(( nedir bu ben bir yere çarpmış olduğu ihtimalini hiç vermiyorum. Yani yara gibi duruyor ama mantar falan olabilir mi ağız altı ya da neden kaynaklı olabilir bu ağız kenarı yaraları mama alerji vs diyebilir miyiz

16 CEVAP

dollfacepersian

Ancak veterinere götürüp özel ışıkla bakması yada deri kazıntısı alıp bakması ile tam olarak ne olduğu anlaşılabiliyor diye biliyorum. Umarım mantar değildir çünkü çok illet zor geçen bir hastalık ve bağışıklık sisteminin düşmesi özellikle sebeplerinden biri. Bu arada siz konu artıkça ben çok üzülüyorum,tam olarakneyi var bu çocuğun neden böyle oluyor niye sürekli yeni bir şey çıkıyor anlamıyorum. İnşallah tamamen sağlığına kavuştuğu zamanları da görebiliriz

Anonymus827062

Önemli bir şey değil bu mantar değil ayrıca. Aşırı derecede aynı bölgeyi kasidiklarinda tırnak deriyi deforme ediyor ve bu tarz yara oluşumuna neden oluyor. Evet saf elma sirkesi ve bir miktar suyu karıştırın. O bölgelere elinizle masaj yaparak uygulayın hiçbir sey kalmıyor ayrıca kasinma hissini de azalttigi gibi var ise pire yumurtalarını da def etmiş oluyor. Bunu hafta da iki yada üç kere uygulamak hem deri sağlığı için hem tüyleri için çok iyi geliyor. Yalnız elma sirkesi bulanık olacak. Aktardan temin edin doğal olsun. Marketlerdeki sarı elma sirkesinden bahsetmiyorum. Elma sirkesi deride oluşan her türlü yara egzama mantar vs hepsini yok ediyor. Gonul rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

ursaminor

Olcay'a katılıyorum. Burası tam kaşıma noktası. Sürekli kaşıdığı zaman oluşan yara da böyle oluyor. Bizde de gıdısında olmuştu. Mama alerjisi/stres kaşıntısı zamanında. Biz bir şey yapmadık. Çok açık yaralarda batikon sürdük sadece.
Ama mama olayına bir an önce çözüm bulunmalı. Arıyordunuz bir ara... Umarım bulmuşsunuzdur.

Bu arada tırnakları (özellikle arka) kısaltmanız çok işe yarayabilir kaşıntılar bakımından.

Bilgos

mantar olabilir ama çok emin değilim.eğer mantar ise hastalık büyümeden hemen veterinere götürün

Sutunannesi

Öncelikle çok teşekkürler ilginiz için. Ellediğim zaman bir yara Yok gibi kırmızılık olsun vs sadece o kısımda tüy yok. Mama siparişi verdi petshopumuz Sanabella sensitive karar verdik. Çünkü süt iştahsız bir kedi ve bunu kullanan çoğu kedinin severek yeşimini okudum. Veterinere götürmek çok istiyorum ama dediğim gibi ancak bıçak kemiğe dayandığında kolları sıvıyoruz sütü kutusuna sokmak için oda 1 saatimizi alıyor neredeyse. Yani böyle bir problem için onu o kadar çok strese sokmaya gerek yok diye düşünüyorum. Maalesef hassas bir kedi ve muhtemelen corono virüsü taşıyor onu stresten uzak tutmaya çalışıyorum. Elma sirkesi önerilerinizi mutlaka deneyeceğim çok teşekkürler.

Sutunannesi

Mantar olduğunu nasıl anlayabilirim

Sutunannesi

Bildiğiniz gibi sütü veterinere götürme olayım çok çok zor. Ancak bıçak kemiğe dayandığında zorlu sütün asla hoşlanmayacağı yollarla kutusuna sokabiliyoruz :(( o yüzden öncelikle her şeyi evde gözlemleyip yapabileceklerimi yapıp son çare veterinere götürüyorum. Ve bu beni kahrediyor çünkü çok endişeli biriyim en ufak bir şeyde veterinere gidelim istiyorum ama süt sağolsun :( yani nasıl bir şey olduğunu anlayamadım zaten ellemesi zor bir yerde elletmiyor da ama kabuk vardı hani yaraları olunca kabuk oluyor ya bizim gibi öyle bir kabuk düşmüş tüylerine küçük küçük dökülmüş. Ya da kaşımaktan kendisi yaptı diye düşünüyorum. Çünkü süt çok kaşınıyor gerçekten yani o kafa bölgesini o kader çok kaşıyor ki tüy kalmadığı çocuğumun kafa çevresinde ciddi anlamda. Mamadan olduğunu düşünüyorum bu kaşıntıların

Üstüne düşmeyin bende çok düştüm üstüne ya hasta oluyo ya da biryerinde yara. Birsey olucagini düşünmüyorum
( Veterinerimiz yara icin fucidin krem önerdi bu arada)

dollfacepersian

@Sutunannesi
Doğal sakinleştiriciler kullanmayı denediniz mi? Lavanta yağı,papatya çayı vs. Anlattığınız ve oğlumdan bildiğim kadarıyla mantar gibi gelmedi bana.Bizde kırmızı tüysüz bir deri şeklindeki olmuştu. Pullanma, kabuk vs. gibi şeyler olmamıştı. Sanırım yeni mamaya geçecektiniz. Umarım mamadandır ve geçer:(

Susamsusi

Benim oğlumun da çene altında boynunda oluyo bi yere çarpmaktan değil de çok kaşımaktan da oluyo ama ben anca elimle bulabiliyorum yerini yani dışardan bakınca belli olmuyor sizinki öyle değil sanırım bi vet e goturmenizde fayda var

Sutunannesi

Kedim beyaz olduğu için ufak bir yara bile şap diye ortada oluyor yani her türlü şeyini görmek mümkün :( veterinere götüremiyoruz maalesef kendisinden dolayı çok ciddi durumlarda kolları sıvıyoruz evde takibini yapacağım

Patiseverler

Biraz kedi acnesine benziyor bizim limondada çıkmıştı ağzının altına elma sirkeli su ile her gün pamukla silerek 1/2 hafta içinde geçmişti böyle küçüj bir şeydi sonra yayıldı daha da siyahlaştı fln gözlemleyin bir iki gün

XxBulut

bence veterinere götürün benim kedimde gözünün etrafını sürekli kaşıyıp duruyordu. Uyuz çıktı şuanda evde huni ile dolaşıyor :(

çok anlamıyorum ama siyahlıklar çıkarsa çene sivilcesi olabilir diye biliyorum. fotodan tam seçemedim.

Anonymus827062

Ahhh sinem abla beni zaten bir sen anlıyorsun teşekkür ederim:))) denildiği gibi kedinizin hiçbir seyi yok içiniz rahat olsun;) yasamadigimiz ya da karşılaşmadığımız sorunlar değil bunlar. Ursaminor un da dediği gibi arka tırnaklar önemli. On pençelerin yırtıcı olduğu dusunulse de emin olun arka ayağın verdiği hasarı vermiyor.