Çok Acil Yardım

SERENLUNA

British kedim 2 gün önce doğurdu. Gözlemlediğim kadarı ile yavrularını pek emzirmiyor. Yanlarında yatıyor, yalıyor ama emzirdiğini hiç görmedim. Bir de ÜZERLERİNE YATIYOR.yani sanki kuluçka yapmış kuş gibi. Alttan kedilerin sesi geliyor kalkmıyor.
Dün yavrulara süt tozu ile besin takviyesi yaptık.
Bugün 4 yavrudan 2 si öldü. Açlıktan mı neden bilmiyoruz.... Bir de anne kedimin memesinden biri ödem yapmış, ama diğer memeler sağlam.belki de ondan emziremiyor. ŞİMDİ DİĞER 2 YAVRUDAN BİRİ DAHA ÖLECEK GİBİ. Ne yapmak lazım? (veteriner birşey yapmadı, krem verdi geçti.)

13 CEVAP

veteriner bir şey yapmadı ama burada veteriner olmayan bizlerin yardım etmesini bekliyorsunuz. doğurtmasaydınız bunların hiç biri olmayacaktı mesela. çocuğunuz bebek kaybetmeyecekti, memesi emzirmediği için ödem olmayacaktı şu an acı çekiyor, ateşi yükselebilir sütü onu zehirleyebilir sağılmazsa aynı insandaki gibi bunların hiç biri olmayacaktı siz mutlu mesut kısırlaştırılmış kedinizle yaşayacaktınız. sorularınızı veterinere veya çiftleştirmeye karar ve onay veren kimse ona sorun lütfen

aslihan_e

Zaten anne yavruları tutup emzirtecek değil, yavrular kendileri bulup emerler. Yavrular hamilelik sırasında zarar görmüş olabilir veya anne viral enfeksiyon taşıyıcısıysa enfekte olmuş olabilirler. Testlerde görünmeyebilir, kedilerde viral enfeksiyonlar bağışıklığı düşünceye kadar sinsice bekler. Üstüne yatması yeterli içgüdüye sahip olmadığını veya aşırı stres olduğunu, yavruları sizden saklamaya çalıştığını gösteriyor olabilir. Siz süt içirdiğinizde ciğerlerine kaçma riski çok fazla. Ciğerde enfeksiyon oluşup ölüyor da olabilirler. Sokak kedileri de böyle, yavrular bazen yaşar bazen yaşamaz. O yüzden evde bunu yaşamamak için kedimizi kısırlaştırmamız en iyisi. Lütfen bu olayın tekrar yaşanma ihtimalini dikkate alarak kedinizi kısırlaştırın.

Cennet29

Veterinerinizi değiştirebilirsiniz size net doğru cevaplar veren ilgili biriyle mesela. Yavrular sütten kesilince de anneyi kısırlaştırıp bu doğurma eziyetinden kurtarın hayvanı

aslihan_e

Veterinerler zaten 2 haftalıktan küçük yavrulara pek müdahale edemiyor. İlaç da veremez yaşları tutmadığı için.

SERENLUNA

Emel hanım maşallah ne kadar da yargısız infaz yapıyorsunuz, ayıptır! İnsanların hikayesini bilmeden!! Kısırlaştırma öncesi, sahiplendiğim kendisinden yaşça küçük başka bir kedi ile isteğimiz ve bilgimiz dışında çiftleşti! Bize de sürpriz oldu.Sizin gibi keskin lugatlarla konuşmamak için kendimi sakinleştiriyorum şuan!

senaau

Genelde cins kedilerde bu soruna çok şahit oldum maalesef. Çevremde de veya sosyal medyada da çok şahit olduğum cins kedisini doğurtan insanlar ve %80 i ya doğumda sorun yaşıyor ya doğumda kendi ölüyor yada yavrularına bakmadığı için yavrulari ölüyor cidden şu ana kadar kaç kez şahit oldum haddi hesabı yok. Diğer bebekler için süt anne bulmaya çalışın ve kedinizi de kisirlastirin yapacağınız en iyi şey bu
Memesi için de farklı bir hekime gösterin mutlaka

Size bir veteriner hekim olarak yazıyorum. 1. Si yavruların içlerini yaptırın ve hemen besleyin 2 saatte bir bunu yapın. Annelerde doğum sonrası bazı eksik minerallere bağlı yavruya bakmama olabilir. Memenin durumu gördüğüm kadarıyla enfeksiyona doğru gidiyor. Sütünü siz sağın sağlam memelerdeki sütü yavrulara verebilirsiniz. Kızarık ve şiş olan memeyi boşaltmayı deneyin eğer boşaltırsanız iyi olur ve o sütü atın yavrulara vermeyin. Ama size son tavsiyem yarın başka bir klinikten yardım alın. Bu tavsiyeler sizi sabaha kadar idare etmenize yardımcı olur inşallah. Geçmiş olsun

Cennet29

Acilen kedinizi baktırın yavrulara olan oldu ztn

Anonymus985465

Kaliteli süttozu ile 2 saatte bir yavru kedi biberonu ile çok dikkatli beslemelisiniz. Yavrunun genzine kaçmamalı. Şırınga ile beslerseniz ağzının kenarından milim milim çok yavaş verin. Yavrunun fili hareket etmeli.
Pudrasız eldiveni delerek de süttozu verebilirsiniz.
En doğrusu yavruları acil anneyle beraber bir Hayvan Hastanesine götürmeniz. Yoksa acil hizmeti veren kliniğe götürün.

Anonymus985465

dili demek istedim

Suraemir

Kediyi yatırıp memelerini tutturun tutsmayıp ememiyorlarsa ya süt anne bulacaksınız ya da kendiniz 2 saatte bir biberonla bekleyeceksiniz Royal canın süt tozu ve biberonu çok ideal onun dışında beavis süt tozu öneririm içerisinde probiyotikte var

SERENLUNA

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar, canlı kalan 2 yavru da öldü, birini kendisi boğmuş biri yine sebepsiz.