Ev Kedisinde Peynir Parazit Yapar Mı

sevvalay

Merhabalar, evde baktığımız kedimize peynir arada peynir veriyoruz, ev yemeği vermemeye calısıyorum ancak pişmiş köfte peynir vb iç parazit yapar mı acaba

7 CEVAP

stellabennett

parazit yapmaz diye biliyorum ama tuzlu yağlı baharatlı oldukları için çok zararlı az bile vermeyin

sevvalay

Aa ben zararlı olduğunu bilmiyordum, ancak örgü peynire bayılıyor. Sokaktan yetişkin kedi sahiplendim buzdolabının önünde bekliyor

stellabennett

peynir süt sucuk salam salçalı yemekler vesaire çok severler ama bu yiyecekler onlar için aşırı zararlı sadece ev yoğurdu yapıyorsanız ondan ara sıra verilebilir ayda bir iki kere onun dışında yağsız tuzsuz baharatsız tavuk göğsü haşlayıp verebilirsiniz bunlar dışında yemek vermeyin kuru mamasını yaş mamasını yesin

sevvalay

salçalı ev yemeği vermedim vermeyecektim zaten ama bir kaç kere ekmeksiz köfte ve baharatsız haşlama tavuk eti vermiştim, teşekkür ederim bilgilendirme için🙏🏻

dilanbulent

Çiğ şeyler parazit yapar. Özellikle çiğ olan tüm et ürünleri. Özellikle çiğ salam. Süt falan verilmez ama ev yapımı yoğurt vermenizde hiçbir sakınca olmaz. Eğer ev yapımı yoğurt yapıyorsanız verebilirsiniz çok da sağlıklıdır. Bunun haricinde haşlanmış yumurta da severler o da verilebilir sağlıklıdır.

aslihan_e

Tuzsuz peynir ya da çok az tuzlu peynir yiyebilirler. Tabi ki sık sık ve çok miktarda yemeleri iyi değil ancak yiyemeyecekleri bir gıda da değil. Mesela kedilerin ishal döneminde özel diyet yaparken tuzsuz peynir öneriyor uzmanlar. Baharat olarak da köftede karabiber ve acı biber varsa zararlıdır. Tabi yine tuzlu yapıyorsanız tuz zararlı. Yoksa tavuk ya da kıyma hayvana zararlı değil. Salça konusunda ise onlara domates ya da biber zararlı değil ancak salçanın tuzu önemli. Bazı salçalar fazla tuzlu olur. Tuzun da fazlası zararlı yoksa günlük almaları gereken belirli bir miktar var. Peynirin tadına baktığınızda tuzu hissediyorsanız vermeyin. Tuzsuz gibi geliyorsa, az tuzluysa sorun olmaz. Tadımlık veriyorsanız zaten sıkıntı çıkmayacaktır.

sevvalay

Tadımlık veriyorum genelde ben öğün amaçlı vermiyorum, teşekkür ederim bilgilendirme için