Anne Kedi Ve Yavru Kedi Aynı Evde Sorun Çıkartır Mı

sevvalay

Merhabalar, sokak kedisi evimizde doğum yaptı yavrularından birini sahiplenecektim ancak anne kediyi de sokağa bırakmak istemiyorum kısırlaştıracağım. Sokağa uyum sağlayamıyor apartman girişinde bekliyordu hamile olmadan önce de, hem anne kediyi hem 1 yavru kedi sahiplensem ilerde anne yavruyu terk etmek istediğinde bir sorun yaşanır mı sizce, aynı evde anlaşabilirler mi yavru kedinin cinsiyeti erkek

5 CEVAP

Emirrckr

Biz anne ve kızını aynı evde bakıyoruz,
Sizin olaya benziyor bizimki de :)

Açıkçası ilk aylar çok güzel geçecek,emin olun çünkü aralarındaki bağ muazzam oluyor.
Fakat 5-6.aydan itibaren anne biraz olsun ağırlığını koymaya başlıyor.
Mesela bizimkiler önceden ikisi beraber koşturur oynayıp dururdular :))
Şimdi yavru annesinin üstüne atlıyor ama annesi hiç hoşlanmıyor ya tıslıyor ya pati atıyor uzaklaştırıyor.
Kısacası evde ara sıra bi atışma ortamı oluşuyor mutlaka.

Fakat bu durum da muhtemelen annenin üstünlüğünü kabul ettirene kadar sürüyor olsa gerek.
Şu an artık yavru eskisi kadar annesini rahatsız etmiyor ve iyi geçiniyorlar diyebilirim.
Dönem dönem ataklar olabiliyor.

Yine de bana sorarsanız ikisini de sahiplenin.
Yavruyu da vakti gelince kısırlaştırırsınız bir problem kalmaz.

Anonymus985465

Sokaktan sahiplendiğim hamile kedi evimde doğum yaptıktan 5 ay sonra yavrularını bırakıp gitti. 7 ay sonra bulduğumda çok kötü bir durumdaydı. Tedavi ettirdikten sonra bahçeme getirdim. Anında kaçtı. Aylar sonra bir arabanın çarpnası sonucu Melek olduğunu öğrendim.
Diğer anne 5 ay sonra yavrularını terslemeye başladı. Ancak tahminen 1 sene sonra tekrar çok güzel anlaşmaya başladılar.

Emirrckr

Evet @Hamlet inde dediği gibi belli bir dönem reddetme,dışlama,annenin üstünlüğünü kabul ettirme çabaları yaşanıyor.
Yavru sürece ayak uydurana kadar durum böyle devam ediyor.
Biz sanırım aştık mesela artık annesine yaklaşırken bir kez daha düşünüyor bazen yaklaşırken geri adım attığı oluyor.

Ancak sokakta da çok deneyimim oldu şu an daha iyi kavrıyorum,
Genelde yavrular belli bir olgunluğa eriştikten sonra anneleri bir anda ortadan kayboluyor ama epey bi uzaklaşıyordu bölgeden.
Yani arasanız da bulamıyorsunuz araba çarptı öldü senaryosunu içiniz acıyarak kabulleniyorsunuz.

Bir diğer örneği de bir anne kedi de mesela yavruları tek tek çağırıp farklı bölgeye bırakmış kendisi tekrar geri dönmüştü.
Gerçekten belli bir zamandan sonra yanlarında istemiyorlar,kendi ayakları üstünde durabilsin istiyorlar sanırsam.
Tabi bu terketme olayı ev içinde söz konusu olmadığı için agresifleşerek kendilerinden uzak tutuyorlar.
Aralarında belli bir mesafe(resmiyet)oluştuktan sonra her şey normale dönmeye başlıyor.
Sanki anne ve yavrusu gibi değil de iki farklı arkadaş kedi ilişkisine dönüyor durum.

sevvalay

Sanırım bizim sonumuz da öyle olacak :) ikisini de kısırlaştırcağım

sevvalay

Çok teşekkür ediyorum 🌸