Yavru Kedileri Kuma Alıştırma

dilaraoztrk

1 aylık 4 tane yavru kedimiz var yavaş yavaş kuma alıştırmak istiyorum bi kere denedim ama yalayıp yemeye çalıştılar zarar görmelerinden korktum ne yapmam gerek nasıl alıştırmalıyım ve hangi kumları kullanmalıyım

5 CEVAP

eğer bentonit kum kullanıyorsanız kumun üzerine bırakmanız alışması için yeterli. belki biraz da patisiyle kumu eşeletebilirsiniz.

Gamzecs

aslında kedilerde içgüdüsel olarak kazıyıp yapmak vardır ben kedimi hep takip ederdim kum eğitimi yoktu çişini yapmaya mı yeltendi onu sarsmadan ve korkutmadan kuma koyardım hemen kuma yapardı üzerini kapatmazdı patisinden nazikçe tutup kapatmasını da öğrettim tek seferde öğrenmişti ben bu şekilde öğretmiştim ama tabi kediden kediye fark eder mi bilmem

Fistikpasa

Tuvalet kabını sürekli dolaştıkları yakınında bir yere koyup kendileri girmezlerse siz koyun. Orda vakit geçirmelerini sağlayın, içgüdüsel olarak orada tuvaletlerini yapmaları gerektiğini zamanla çözeceklerdir. Yavru kedilerimden biri kuma ilk koyduğum anda hemen çişini yapmıştı mesela, bir tanesi de alışana kadar yerlere işiyordu birkaç kez. Karakter meselesi sanırım. En kolay alıştırma yöntemi ise, uykudan uyandıkları zaman veya mama yedikten hemen sonra alıp koyun kuma. Zor alışan kedimi öyle alıştırmıştım zamanla.

Fistikpasa

Tuvalet kabını sürekli dolaştıkları yakınında bir yere koyup kendileri girmezlerse siz koyun. Orda vakit geçirmelerini sağlayın, içgüdüsel olarak orada tuvaletlerini yapmaları gerektiğini zamanla çözeceklerdir. Yavru kedilerimden biri kuma ilk koyduğum anda hemen çişini yapmıştı mesela, bir tanesi de alışana kadar yerlere işiyordu birkaç kez. Karakter meselesi sanırım. En kolay alıştırma yöntemi ise, uykudan uyandıkları zaman veya mama yedikten hemen sonra alıp koyun kuma. Zor alışan kedimi öyle alıştırmıştım zamanla.

Emirrckr

Aslında evet çok kolay öğreniyorlar,
Bizimkilerde hem annesini görüp hem kendisi çabalayarak anında öğrenmişlerdi hiç batırmadılar :)

Fakat yeri geldi annesiz yavru da büyüttük önceden,
En fazla aklımda kalan şu olmuş,
Yavruyu alın ve kuma götürün patileriyle de kumu kazdırın yaparsa yapsın yapmazsa çıksın sorun değil ama bunu tekrarlayın.
Eğer yaparsa da yaptığı gibi çiş veya kakasının üzerini yine patileriyle kazarak örtün.
Ki genelde yapıyorlar dedikleri gibi mama yedikten hemen sonra kuma götürebilirsiniz.
Çünkü yavru kediler genelde yemekten hemen sonra çiş,kaka yapıyorlar direkt.