Kedimin Yarası

Masisko10

Arkadaslar kedim uzun süredir mantar sorunuyla boğuşuyordu.iki hafta once veterinerimiz mantarın büyük bir bölümünün gectigıni söyledi.kedimin mantarken yüzunde ufak tüy dökülmeleri olmustu.ancak 4 gün önce çene altında 1 tl büyüklügünde tuy kopması olmus orayı kaşımış ve kanatmıs.mantardan kaynaklı oldugunu samnıyorm ancak.acana pasificana kullanyorm kedime.son zamanlarda yorumlarda kaşıntı ve tüy dökülmesi yaptığı yazıyo.sizce ne yapmalıyım.mama değisikliği gerekli mi nd düsük tahıllı kuzu etli yaban mersinliye geçeyim diyorm fikri olan var mı

8 CEVAP

dollfacepersian

Benim oğlumda mantar olduğu için bu konuda bilgim var. Tavuklu mamalarin mantarı tetiklediği okumuştum. Bu yüzden tavuklu mamayı bırakmanız çok iyi olmuş.Tekrardan mama değişimi yapmanız bu süreçte iyi olmayabilir diye düşünüyorum ve mamadan değilmiş anlaşılan,gerek yok bence. İzninizle oğlumda mantar tedavisi sürecimizden bahsetmek istiyorum. Belki size yararı olur.
Öncelikle mantar da bağışıklık sistemini yükseltmek çok önemli ve mantar çoğunlukla bağışıklık sistemini düşüklüğünde oluyor.Bizde öncellikle bağışıklık sistemini yükseltmek için zylexis bağışıklık sistemini yükseltici iğne yapıldı ve evde vitamin vermeyi artırmami söyledi veterinerim. Sonra ilk doz mantar aşısı oldu.Mantar aşısı ağır bir aşı ve bağışıklık sistemi düşük kediye,bebek kedilere ağır gelebiliyor..bu yüzden veterinerim öncelikle bağışıklık sistemini yükselmeye çalıştı. Tedavi sürecinde doğal elma sirkeli kattığım su ile vücudunu sildim. Bu konuda çok faydalı. Bunun dışında veda vet markasının bu tür hastalıklarda özel olarak kullanılmak için üretilen veda phytomıns vitamini ve özel üretilen veda phytoshampoo kullandık. Bunlar tamamen doğal çok güzel ürünler. Linkleri
http://www.vedavet.com/urun_detay.php?grup=2&id=38 http://www.vedavet.com/urun_detay.php?grup=2&id=37
Sonra da biraz zaman geçtikten sonra ikinci doz mantar aşısı oldu.
Birde sarımsak yağı mantar için çok faydalı bir ürün. Şu http://www.naturalisadramys.com/index.php?route=product/product&path=60_68&product_id=178
Bu ürün de mantar için üretilmiş çok güzel bir ürün ama maalesef oğlum mantar iken yoktu yeni çıktı sayılır. Elma sirkesi için sarımsak yağının üreticisi firma petlerimize özel doğal elma sirkeli üretiyor.
Linki http://www.naturalisadramys.com/index.php?route=product/product&path=60_69&product_id=159
Sizde mantar aşısı dışında herhangi bir tedavi uygulandı mi veya kendiniz evde tedavi uyguladınız mı acaba?

Masisko10

Öncelikle ilginiz ve verdiğiniz için teşekkur ediyorum.Bende max immun bağısıklık güclendirici şurup kullandım ilk 15 gün sonra naturalisadramysın bağışık güçlendiricisi ve c vitaminine başladım hala kullanyorum. Ilk zamanlar baticon kullaniyordum yayılmayı engellemek için bir aydan beri her gün travakort kremi mantarlı bölgelere sürüyorm.dediginiz sarımsak yağından aldım veterinerim krem kullanımını bıraktıktan sonra sarımsak yağı kullanmamı söyledi.kedimin sadece yüzü ve boynu mantar.bu gun veterinerim yüzünün tamamen geçtiğini ancak boynundaki yaraninda mantar olduğunu orda yoğunluk mantar bulunduğunu ifade etti. Eğer eksik bisey yaptıysam aklıma gelmeyen biseyler bilemiyorm.

dollfacepersian

Kaşınma, tüy kaybı mantarda olabilen şeyler fakat geçme aşamasında kanatacak kadar kaşınmasına sebebiyet verebilir mi emin değilim. Bu tür kaşınma ve tüy dökümünü alerji de olabiliyor diye biliyorum. Acana mamayı ne zamandan beri kullanıyorsunuz? Kullanmaya başladığınız sırada mantar var mıydı? Yoksa kaşıntı, tüy dökümü gözlemlediniz mi acaba?

Masisko10

Daha önce nd tavuklu narlı kullanıyodum.mantarla birlikte acanaya gectim tavukta rahatsız edebilir düsüncesiyle yani bir aydır filan kullanıyorm.mantar mamadan önceden de vardı malesef.veterinere götürdüm bugün malesef yaralar mantarın yayılmasından dolayıymıs ikinci asımızı olduk.nasıl bir mama kullanmam gerekiyor.bilemiyorm

Masisko10

Veterinerim kedimin süreklı boynunu kaşıdığı icin yaranın iyilesmediğini soylüyor.krem surerken yalamasın kasımasın diye yakalık takıyorm bir saatliğine.o zaman bile kedim geriliyo mutsuz ve huzursuz oluyo.veteriner sürekli yakalik takmamı önerdi ancak ben kedim huzursuz olsunda istemiyorm.

dollfacepersian

Bence gayet iyi bir tedavi uygulamışsınız,neden geçmediğini anlamadım bende. Yakalık takmak kedilere eziyet gibi oluyor gerçekten. Oğlumda kısırlaştırma ameliyatı sonrası 3 gün takmak zorunda kalmıştık. Çok rahatsız oldu,yeme içme vs. de zorladı. O yüzden dediğiniz gibi sürekli boynunda durması rahatsızlık verip psikolojisini etkileyebilir. Daha ne yapılmalı nasıl yapılmalı bilemedim açıkçası:(

Masisko10

Umarım biran önce geçer ikinci aşımızı bugün olduk.veteriner kreme devam et toparlayacaktır dedi.sadece tırmalayip kanatması sorun iyilesmesine izin vermiyor.kedim van kedisi zaten biraz hırçın bi yapıda onu bir saatten fazla yakalıkla tutmam mümkun degıl.ilginiz icin gerçekten teşekkür ediyorm.

dollfacepersian

Umarım çabucak iyileşir kediniz, rica ederim:)