Tahılsız Yaş Mama

Zehramira

Herkese merhaba
Kedimi sahiplendiğim günden beri sabah akşam yaş mama veriyorum kilo alması için kullandığım markalar instinct,animonda,gimcat,brit care,applaws,schesir. Dün veteriner kedinizin böbreğinde yağlanma başlamış dedi ve yaş mamayı kesmemi söyledi dün itibariyle yaş mamayı vermeyi kestim fakat badem yaş mama vermediğim için sürekli miyavlıyor gece zorla uyuttum sabahta aynı şekilde ben şimdi tahılsız yaş mama versem yine yağlanma devam edermi? Vete sorsam verme dicek ama susmuyor napıcam şaşırdım kaldım :/ Ayrıca bu verdiğim markaların hepsi sağlıklı yaş mama neden böyle bir etkisi olduki?

15 CEVAP

dollfacepersian

Günlük 2 kutu konserve mama + günlük yemesi gereken miktarda kuru mama ile mi besleniyor? Öyle ise bu oldukça fazla bence. Yaş mamadan değil de çok fazla beslendiği için yağlanma olmuştur diye düşünüyorum.
Yerinizde olsam bolca egzersiz yapmasını sağlar, diyet bir kuru mamaya geçer ve yaş mama miktarını 1 veya yarım konserveye kadar düşürürdüm. Birde kuru mama markanız nedir acaba?

dollfacepersian

Şimdi anladım,RC 400 Gr lik paketlerde 1 kere kullanmıştım bebek kedide. Çok yağlı ve tahıllı bir mama o yüzden kilo alması çok normal. Bence yağlanma sebebi RC.
Ben Acana yerine başka bir mama ile RC yi karıştırarak vermenizi sonra yavaş yavaş yeni mamaya geçmenizi tavsiye ederim. Çünkü Acana ile RC nin içerikleri çok farklı,RC de aroma varken Acana da yok. Haliyle RC den Acana gibi bir mamaya geçmek daha zor olabilir diye düşünüyorum. Acana yerine içeriği rc benzeyen ama daha iyi bir mamaya geçmek daha iyi olur diye düşünüyorum. Nd düşük tahıllı tavuklu olabilir bu konuda. RC gibi tavuk ve tahıl içeriyor ama daha sağlıklı ve güzel bir mama bence. Diyet olarak kaliteli diyet bir mama bilmiyorum ama Naturea tahılsız olmasına rağmen light bir mama bence
Yaş mama konusunda dediğim gibi miktarı azaltıp kriz zamanlarında azıcık vermenizi tavsiye ederim

dollfacepersian

Kilo verip yağlanma geçene kadar yaş mamayı o kadar azaltmanız iyi olur ancak normale döndüğünde biraz daha fazla vermenizi tavsiye ederim. Yaş mama bence kuru mamadan daha sağlıklı ve iyi bir beslenme çeşidi. Sadece yaş mama ile beslemek sizi zorlamazsa sadece yaş mama vermeniz çok daha iyi olur bence

gunosari

bizimkilerde çok kilo aldı kısırlaştırdıktan sonra ve yaş mamayı çok seviyorlar.Akşam eve gelmemizi iple çekiyorlar resmen yaş mama için sürekli ağlıyorlar.Veterinerimiz küçük konserve mamayı dörde bölüp verin alıştığı saatlerde dedi.Yani 1 konserveyi 2 günde tüketsin.Kuru mamasını da azaltırsanız iyi olur.Sürekli önünde durmasın siz ölçerek verin.Beden sağlığını koruyalım derken maalesef ruh sağlığını bozabiliyoruz. Çok az miktarlarda o kriz anını geçirmek için verebilirsiniz diye düşünüyorum.

dollfacepersian

@Gunosari 'ya katılıyorum.Önemli bir konuya değinmiş bence. Kediler alışkanlıklarına bağlı, rutini seven canlılar genellikle. Çok sevdikleri alışkanlık edindikleri bir şeyi bir anda kesince bu onları psikolojik olarak etkileyebilir. Bence de en azından kriz anlarında azıcık yaş mama vermek iyi olur, tamamen kesmek yerine

Zehramira

@yasement rutin kontrol değil zaten kan testi yaptırmıştım öyle çıktı birde halsizlik sürekli uyuma ve kilo alımı vardı vet böbrek yağlanması başlamış dedi

dollfacepersian

@Zehramira
Yaş mamanın zararlı olduğu diş sağlığını olumsuz etkilediği bence kesinlikle doğru değil. Kaliteli yaş mamalar daha yüksek miktarda et içeriyor,nem oranı daha yüksek,daha taze ve çok daha az işlemden geçmiş mamalar bence.
Birde kuru yada yaş mama kullanmak fark etmeksizin kedinizin dişlerini düzenli fırçalamanız önemli bence. Diş fırçası olarak piyasadakilerden herhangi birini tercih edebilirsiniz, diş macunu olarak piyasadakiler yanlış hatırlamıyorsam aslında kediler için uygun değildi . Kendiniz evde diş macunu yapabilirsiniz doğal bir şekilde. Tarif için @Feronia'ya mesaj atabilirsiniz:)

Miniminimini

Kuru mama olarak Nd kullanmanizi tavsiye ederim. Bende her gun yas mama veriyorum, 85 gr lik yas mamayi 2 gunde tuketiyor. Kuru mama olarakta Nd veriyorum, hic bir sikinti yasamadim, kilo problemi de yok. Nd icerigi iyi bir mama ve 6 aylik kedim ilk gunku kadar oyuncu tavsiye ederim.

Zehramira

Mama konusu biraz karışık şuan royal canin kitten kullanıyorum biliyorum zararlı ve hayvan deneyleri yapıyorlar fakat kedim çok zor zamanlardan geçti kayboldu ve onu haftalarca bulamadım sonunda buldum ve kilo kaybı olmuş kaybolmadan önce acana grasslandsa geçmiştim zar zor. Sonra kaybolma çıktı kilo kaybı olduğu için vet royal canin kullanman lazım dedi ve mecburen aldım hemen kilo yaptı belkide böbreğinin yağlanması bu yüzden dün royal canini bıraktım acana grasslansda geri döndüm fakat yemiyor :/ Birde yaş mamayıda kestim sürekli miyavlıyor sabah 7den evden çıkıp ikindi 5e kadarda eve giremiyorum ve annem miyavlamasından şikayetçi :( sürekli miyavladığı için annem yaş mamasını vermiş ve susmuş napıcam hiç bilmiyorum..

Zehramira

@dollfacepersian evet mama paketinin arkasında yazan gramdan veriyorum ve evet artı sabah akşam yaş mama 100 gr yiyor

Zehramira

Dünden beri acanaya dokunmadı bile.. Bencede ND daha iyi olur zaten bebekliğinden beri mama seçiyor orijen acana nd hiçbirini beğenmedi ama nd de bir daha şansımı denemeliyim mecbur. Yaş mamada günlük bir tatlı kaşığı yeter kriz zamanlarında veririm teşekkürler

yasement

Gecmis olsun. Merak ettim veteriner nasil tespit etti bobrekte yaglanma oldugunu acaba, rutin kontrollerde bakilan bir durum degil diye biliyorum cunku

Zehramira

@dollfacepersian aa gerçektenmi ben sürekli yaş mama verince zararlı diye duymuştum ama daha sağlıklıda olabilir bütçem yeterli zaten tek bir kedim var zararlı değilse bunuda bir düşünebilirim

Zehramira

Feronia'ya nereden mesaj atabilirim?