Kedim Yaş Mama Yemiyor.

NurMIA

Kedim denediğim hiçbir yaş mamayı yemiyor, dana etli-tavuklu-balıklı fark etmeksizin. Su karıştırıp yedirmeyi de denedim ama yine yemedi. Böyle bir durum yaşayan var mı? Çözümü nedir?

11 CEVAP

Eskiyamm

Daha önce hiç vermediniz mi belki secicicidir bazı kediler her yaş mamayı yemiyor diye biliyorum

NurMIA

Ben 6 aylıkken sahiplendim, daha önceki sahibiyle tanışmıyorum maalesef. Ama sanırım yaş mama verilmemiş.

dilanbulent

Kedilerin çoğu yaş mama için deli divane olsa bile asla yaş mama yemeyen kediler de yok değil. Nadiren de olsa evet bazı kediler yaş mama sevmiyorlar. Benim kedim de Felix haricinde hiçbir yaş mamayı yemiyor mesela, sadece Felix.

Eskiyamm

Dediğim gibi seçici olabilir ben üst sekment yas mama verilmesi taraftarıyım orta kalitelerin içinde şeker var diye biliyorum ve kedilere çok zararli

IIREMMM

kesinlikle Felix,Whiskas gibi mamalar uzun vadede kanlı ishale ve böbrek sorunlarına bile sebep olabiliyor hiç verip alıştırmayın bence, N&D yaş mamayı deneyebilirsiniz çoklu almak yerine tekli tekli alıp beğenişine göre stok yaparsınız . (Schesir de çok kaliteli bir yaş mama ama bizimki sevmedi maalesef, Acana da olabilir)

Seymmrym

Acana nd gimcat schesir animonda yaş mama deneyebilirsiniz nd gimcat ve schesire balıklılarına hayır diyen görmedim zaten bu üçününde içerik belli oluyo balıksa balık görünüyo karides görünüyo kedilerde çıldırıyo

Emirrckr

Yaş mamaya illa alıştırmak istiyorsanız(ki bence farklı lezzetler onların da hakkı,sürekli kuru mamaya mahkum edilmelerini doğru bulmuyorum.)
Dediğim gibi illa alıştırmak istiyorsanız üst segment yaş mamalar tercih etmeye bakın.
Birkaç öneri bırakayım özellikle biz N&D ve Schesir'i dönüşümlü kullanıyoruz çok memnunuz.
Zaten konserveyi açtığınız an içeriğinin ne kadar kaliteli olduğunu görüntüsünden,kokusundan anlayabiliyorsunuz.
Market mamalarında et kokusu dahi yok,etten ziyade tahıl ve şekerin kokusunu alıyorsunuz resmen.
N&D ve Schesir öncelikli tavsiyelerim ve bunların yanı sıra Gimcat,Animonda Carny,eğer ezme mamalar seviyorsa Acana da öneririm.
Yine Nutri Feline de hem biraz daha orta bütçeye uygun hem de içerik olarak iyi denebilecek mamalardan.
Ama her kedi sevmeyebiliyor nedense.
Deneyerek eminim kedinizin damak zevkine en çok uyanları bulacaksınız.
Bizimkiler mesela N&D ve Schesir'in hiçbir çeşidini reddetmiyor :))

Seymmrym

Bir kere o mamaları tattıysa zor olabilir o mamalarda ilgisini çeken zararlı şeyler var bizim için çikolata cips gibi onlara da ama zamanla alışır

NurMIA

Yani deneyerek bulacağız sanırım ::)

NurMIA

Kuru mama olarak ND kullanıyoruz zaten, daha önce beslenmesine dikkat edilmemiş yani alt segment mamalar verilmiş. Epey kiloluydu. Çok sık mama yiyordu. ND mamaya geçtikten sonra daha az yiyor ve kilo da verdi. Dediğiniz şekilde nd yaş mama deneyelim bir de. Alt segment tatlara aromalara alıştığını düşünüyorum, onları da kesinlikle vermiyorum bu yüzden yemiyor sanırım 😊

NurMIA

Evet cezbetmiyor resmen, üzülüyorum. O tarz mamalar kullanmak istemiyorum… Karıştırınca bile içim rahat etmiyor.