Depremzede Kedimin Ağzı Köpürüyor

plutolympe

Merhaba yaklaşık 6 gün önce deprem bölgesinden barınağa yerleştirilen bir kediyi sahiplendim. Evdeki kedilerime çok çabuk alıştı sürekli bana kendini sevdiriyor. Bana gelmeden önce tüm sağlık kontrollerinden geçirildi hiçbir sıkıntı yok denildi. Fakat dünden beri ağzından köpük akıyor ara ara. Stresten ve travmadan olabileceğini düşündüm deprem atlatmış çünkü çocuk. Ama ev ortamı gayet sakin ve ilk günlerde böyle bir şey olmamıştı. Veterinere götürdüm tahlil yapılsın dendi ama önceki tahliller çok temizdi. Scottish bir kedi verildi bana ve eklem ağrısı bile yok dendi. Kireçlenme yokmuş yani. Yabancı bir cisim de yutmuş olamaz zehirlenme mümkün bile değil. Büyük ihtimalle travma kaynaklı diye düşünüyorum ama emin de değilim. Neden olur nasıl geçer bir fikri olan var mı

5 CEVAP

mervedoganay

Merhaba, çok geçmiş olsun. Bazı ilaçlara da alerjisi varsa köpürme olabiliyor. Tabi ilaç kullanıyorsa. Tahlillerinin temiz çıkması çok iyi ama sebebinin anlaşılamaması zor bir durum. Yabancı bir cisim yutmuş olamaz demişsiniz ama röntgen çekildi mi? Hiç belli olmuyor ne yapacakları. Belki yutmadı ama tüy bile tıkamış olabilir. İştahı nasıl?

plutolympe

İştahı çok çok iyi ama ödül maması vesaire gördüğünde diğer kedilerim gibi atlamıyor. Scottish olduğundan dolayıdır diye düşünüyorum. Karın bölgesinde de şişlik var ama kızgınlığa da giriyor. Hamilelikten şüphe etmiştim ama değil gibi. Bana gelmeden önce tüm kontrolleri yaptıklarını söylediler çok da güvendiğim birisi söyleyen kişi. Veteriner zaten yeni kontrol yapılmış, tekrardan aynılarını yapmayalım köpükler ve karındaki şişlik artarsa röntgen çektirilecekmiş. Düzenli olarak köpürüyor ağızı hâlâ

plutolympe

İlaç da kullanmıyor sadece vitamin veriyorum ek olarak

mervedoganay

Ben veteriner değilim ama böyle durumlarda yani alerjik reaksiyon vb. durumlarda veterinerimiz mama hariç verdiğiniz her şeyi kesin diyor. Bu nedenle ben olsam vitamin de vermezdim. Keşke şişliğin artması beklenmeden röntgen çekilse sonuçta bir şişlik var orada. Ne olduğu da belli değil. Ağzının köpürmesi de çok kötü çocuk için. İştahı iyi iken tanı koyulsa çok iyi olur. Böyle durumlarda en korkulan şey iştahın kesilmesi oluyor çünkü. İştahında da bir sorun olursa, ki umarım olmaz, o zaman keşke erkenden yapılsaydı demeyin diye söylüyorum. Yanlış anlamayın lütfen. Hala devam ediyor mu köpürme?

plutolympe

Köpürme dün kesildi. Veterineri değiştirip başka bir veterinere götüreceğim. Röntgeni de mutlaka çektireceğim çok teşekkür ederim ilginiz için