İç Dış Parazit Aşıları Hakkında Lütfen Bilgisi Olan Yardımcı Olsun

dilanbulent

Kedimin aşılarını hiç geciktirmiyorum ama 2 ay kadar önce bitlendi veya pirelendi. Aradaki farkı ne yazık ki bilmiyorum çünkü kedimin tüyleri aşırı gür ve sıkı, tamamen şans eseri bulduk. Ama sürekli uykusundayken sıçrayıp kendine saldırırcasına yalıyordu. Hemen veterinere götürüp aşısını yaptırdık. Aşısı zaten vardı ama sokakta beslediğim bir kediyi kucağıma almam gerekmişti bir kere, sanırım benden dolayı bulaştı.

Paraziti hallettik falan derken son 1 haftadır kedim yine uykudayken sıçrayıp sıçrayıp kendini yalıyor. Tekrar mı dış paraziti var bilmiyorum çünkü tüylerinin arasında bir şey bulmak çok zor, gerçekten çok gür ve sıkı tüyleri var. Ben daha 20 gün önce kedime iç dış parazit yaptım yani dediğim gibi ihmal etmiyorum. Ama şüphelendiğim bir durum var: biz birkaç aydır Advantage Multi kullanıyoruz hem iç hem dış parazit olarak geçiyor bunlar. Yani ayrı ayrı iç-dış ense damlası yapmaktansa, tek 1 tüpün içinde hem iç hem dış parazit ilacı var. Bu ürünü kullanmadan önce bizim asla böyle bit pire sıkıntımız yoktu fakat bu ürünü yaklaşık 3 kere kullandık 6 ay içinde, kullandığımızdan beri bit pire sıkıntısı yaşar olduk. Acaba bu multi olan yani hem iç hem dış parazit olan damlaların etkisi daha mı az? İç ve dış parazit damlasını ayrı ayrı vurduk 2,5 yıl, yemin ederim hiç problem yaşamadık. Ne olduysa bu multi damlayı kullanmaya başladıktan sonra oldu. Bu konudaki fikirlerinizi yazar mısınız, bu multi damlaların etkisi daha mı az ayrı olanlara göre size?

8 CEVAP

IIREMMM

bana kalırsa daha az etkisi biz de bir kere o şekilde denemiştik sonra dış paraziti damla, iç paraziti de enjeksiyon şeklinde devam ettirdik bana kalırsa siz de öyle devam edin

dilanbulent

Ya elimde bir kanıtım yok ama harbiden bu multi damlalara geçmeden önce 2 buçuk yıl asla bit pire problemi yaşamadık biz. Kedim biraz huysuzdur o yüzden kolaylık oluyordu tek tüp. Bir de ayrı ayrı iç dış parazit damlaları daha pahalıya geliyor, bu multi damlalar daha ucuz. Ben de öğrenciyim hem kolay hem ucuz olduğu için tercih ediyordum. Pişman oldum gerçekten kanıtlayamam ama herhalde etkileri az bunların. Kedime de kıyamıyorum uykusundan öyle bir sıçrayıp kendini yalıyor ki artık derisine zarar vermesinden korkuyorum. Çok pişman oldum bu multi damlayı kullandığıma.

IIREMMM

biz bit-pire gibi bir durum yaşamadık çok şükür denediğimiz dönemde ama çok fazla etki etmemiş olacak ki iç-dış parazit ilacı ihtiyacı daha hızlı meydana geldi, zaten 1 kere o şekilde yaptırdık sonrasında eski düzene geri döndük, umarım sizin probleminiz de hızla düzelir kıyamam minnoşa :(

Ozlemcakil

Ben hep vette yaptirdim ama bebegimi sokaktan aldigimda o kadar bit pire icindeydiki severken hepsini goruyordum simdi size yardimci olmak icin karnesine baktim stronghold dis parazit damlasi yapilmis ilk oda 2 gunde hepsini oldurmustu sonra yumurtalar acilimistir diye 1 ay beklemedin advantage sadece diş parazit yapilmis ben ikisi bir arada olanlarin buyeyi yoracagina inaniyorum hep vette yaptirdik biz ama bizde veterinerden satin alip evde yapicaz yada eczaneden ama iç parazit caniverm , dis paraziti advantge sadece dis ama , 3 yasindaki kizim bahceye cikiyor ona 2 ayda 1 iç dis parazit yapiliyor hic bir pire getirmedi evdeki kizima kisin hic yaptirmadim sadece gecen ay içi yaptirirken diş parazit yaptirdim

Ozlemcakil

Siz de bir pire taragi alip tarar misiniz ?belki bit filan yoktur yani ben sokaktakileri de besliyorum gecse benden gecerdi ďüsuk ihtimal sizi mi buldu acaba

Ozlemcakil

Rica ederim 💐birbirimize deneyimlerimizi aktarmak iyi oluyor.
●Bit taragi yumurta yada denk gelirse bit pire gormenizi saglar denemekte yarar var kedinizin altina açik renk havlu kagit duz bir ortu koyup oyle tarayin en cok boynunun arkasi kol ve bacak dibi yani en sicak bolgelerinde geziyorlar ben taragin faydasini gormustum
●bir de kizimi sokaktan aldigimda cok kucuktu veteriner ilk etapta kiyamadi bana siseye ilik su koyup biraz sirke ekleyip bebegime puskurtmemi soylemisti ve vala tum bit pireler yuzeye cikmisti ama cok yapip kediyivsinir etmemek lazim

Ozlemcakil

Yatagimda filan yumurta olu bocek dolmustu yuksek isida yikadik kizimin yattigi koltuk ve yatagimi sirkeli suyla birkac hafta fisfisladik ama nette yazanlar gibi korkunc istila olmadi🧿🧿🧿🧿

dilanbulent

Özlem hanım cevabınız için çok teşekkür ederim. Tarakla taramanın benim kedime bir faydası olur mu bilmiyorum çünkü çok sıkı tüyleri, eğer yarar diyorsanız alayım