Kedilerde Astım

sezind

Merhaba arkadaşlar. Kedimin kusma pozisyonundaki öksürük hareketlerinin "kortizon" kullanınca azalması sonucu, uzun uğraşlar sonucu hekimimiz astım teşhisi koydu. Daha önce akciğerlerine vs bakıldı, defalarca o öksürme hareketinin videolarını izlettim hekime ama kedimin hızlı hızlı nefes alıp verişi yok diye bir türlü astım teşhisi koymamıştı. Şimdi ilaca biraz cevap verince alerjik astım teşhisi koydu.

Evde alınabilecek bütün önlemleri aldım. Kortizonu sürekli kullanmak istemiyorum, bağışıklığını vs düşürecek. Şuan bi denemediğim nebülatör kaldı sanırım. onu da danışıp deneyeceğim. Başka neler yapabilirim, aynı durumu yaşayanlar yardımcı olabilir m?

2 CEVAP

simbakedi

merhaba, arkadaşımın kedisini ben sahiplendirdim ve onda da astım çıktı. biz çok korktuk çünkü en başta kalp rahatsızlığı dediler, sonra hayvan hastanesinde röntgen ve kan bakıldı sonucunda astım olduğu kanaatine vardılar. o sürede bildiğimiz insanların kullandığı astım ilacı olan o havadan kullandı, birkaç daha ilaç kullandı. sonrasında röntgen çekildiğinde çok daha iyi durumdaydı ve ilaçları kestiler, sadece havayı kullandılar. ama bir süre sonra tekrar etti, hava tek başına işe yaramadı. kortizonu kullandılar son olarak ve kedi sonraki güne düzelmişti. veterinerimiz de 2-3 ayda bir kortizonun tekrar edilmesi gerektiğini söyledi bu öksürükleri arttıkça. öncesinde hava kullanıp sonra son çare olarak kortizon kullanacaklar. dozu vs ayarlandıkça sorun olacağını sanmıyorum, diğer türlü kedi daha kötü :(

Ozlemcakil

Merhaba biz de gecen yaz Findikta hizli nefes alma kosamama kosunca nefessiz kalma durumunu yasadik , agzi açik kopek sekli gibi nefes aliyordu,rontgemde cigerler buz tutmus astim diyip durum kotu diyen bir vet antibiyotik ve vent.. surup verdi suruncemede kaldi
Diger vet sanirim kortizon yada penisilin gibi bir igne yapti 10 gun arayla iki igne kedi sersemledi olecek sandim ignenin etkisi 1 hafta sarhos ve mutsuzdu ama 2.igneden sonra 🧿🧿tüm semptomlar duzeldi hazirandan beri iyiyiz , vetten vete degisiyor ben de alerjik astimim evde salon disinda hali yok robot gunasiri yer supuruyor toz yok gibi , ayni sartlar otomatik olarak kedi icin de gecerli , muhtemelen onlemleri aldim derken halilar kaldirilmistir diye umuyorum yumusatici parfum camasir suyu kediyi mahfeder bunlara da dikkat ederseniz super ve bol su herseyin ilaci evde birkac farkli yerde su olsun gunde 3 yada 4 defa degistirin hayat kalitesi yukselir kum ever clean total cover kokusuz muthis bir kum ve uzum sure gidiyor pahali ama kullanim suresine bakarsak ayni fiyatlarda cok gecmis olsun