Dışarda Gezdirmek

cilaraelif

kedimi dışarda gezdirsem sorun olurmu

4 CEVAP

Mischka

Așırı ürkek bir kedim var. Insanlar, köpekler, kediler, çocuklar her șeyden korkuyor. Balkona çıkmaya bile sonradan yavaș yavaș alıștı. Șuan neredeyse 10 aylık olacak ve 5 aylıktan itibaren șeffaf tașıma çantası ile oturmaya gittiğimiz cafelere götürmeye bașlamıștık. Bir süre sonra sürekli gittiğimiz, alıștığı mekanlarda çantasından çıkıp kucağımda durmaya bașladı, bu mekanlar mümkün olduğunca sakin yerler. Ardından bir gezdirme tasması edindik, ince șeritli bir tasma. Özellikle ince tercih ettim çünkü vücüdunu kaplayan kalın bir șeyin onu daha çok rahatsız edebileceğini düșündüm. Ardından tasmaya alıșma faslı bașladı. Uzatma kayıșı ile vücuda takılan kısmı çengelinden ayırdım. Benimki malt pastayı ödül mamalarından daha çok sevdiği için, maltı ufacık kullanmak kaydıyla ödül yaptım. Ödül ver tasmayı göster, koklat üzerine değdir derken tasmayı vücuda bağlayıp izledim. Tabii tepki verdi, yerlerde yuvarlandı, çıkartmaya çalıștı, çok az bekleyip çıkartıp yine ödül verdim, iki üç güne tasmayı üzerinde tutma süresi arttı ve alıștı. Artık takıp balkonda, evin içindw biraz dolaștıktan sonra çıkarmaya bașladım. Uzatma kayıșını takınca yine ilk olarak balkonda dolașıp ardından iki farklı gün apartman koridorunda dolandık, merdiven çıktı indi dolaștı. Sonraki günler evimizin yanındaki parka gittik. Ilk gün çimlerden bile korktu, yere yapıștı ve adeta süründü. Eve döndüğümüzde kendini koplayıp koklayıp halilara sürtündü, delirmișcesine yalandı. Üzerine sinen kokulardan hiç hoșlanmadi. Sonraki hafta yine aynı parka gittik. Bu defa biraz daha fahattı, parktaki bir kedinin peșine takılıp dolașmaya bașladı. Artık ara sıra parka gidip dolanıyoruz, tabii öyle yanımda yürümüyor. O bir ki adım atıp parktaki her bir yaprağı, tașı, toprağı, çalıları koklarken ben de bașında dikiliyorum. :) insanlardan hala korkuyoruz, kedilerle de pek anlașamadık, merakla yaklașıyor fakat her birinden tislamalarla bir pati yiyor yavrum, arkadaș bulamadi :(

Ayshe1845

Evde sıkılıyorlar bunalıma giriyorlar kedi tasmasıyla gezdirebilirsiniz diye düşünüyorum.

suslucat

bende kedimi parka götürüyorum biraz ürkek davransa da çimleri görünce deliriyor ciğer görmüş gibi hemen yemeye başlıyor :D

guineapigela

kedinizi güvende olacağı bahçeniz bir park gibi bir yerrde gezdirebilirsiniz ama köpek gibi gezdirme olmaz aslında birkaç kedi cinsi bu sekilde gezdiriliyor ama o cinslerin sizin kediniz olduğunu düsünmüyorum kısacası hayır gezdirilmez :)