Köpeğim Dışarda Çok Agresif

ozlemckr

Bellayla yeni yeni kalabalık parklarda yürüyüşlere çıkmaya başladık onun haricinde mahallemizdeki parkı kullanıyoruz.bela dışarıda kendınden kucuk kopeklere kucuk cocuklara insanlara karsı cok agresıf tavırlar sergılıyor.sürekli havlıyor hiç bitmiyor havlaması yanında kimseyi yaklastırmıyor.kendini kimseye sevdırmıyo sadece havlıyo uçan kuşa bıle havlıyo boyle degıldı son bir kaç haftadır kımseye tahammul edemez gibi.sizce sebebi nedir

8 CEVAP

ozozekinci

Sizin tanıdığınız ama bella nın tanımadığı arkadaşlarınız varsa onlara ödül maması ya da bella nın sevdiği şeyleri ödül olarak kullanarak alıştırmayı deneyebilirsiniz. karşıdaki kişi hareket etmeden dursun bella havlasa da korkmasın (çünkü korkutmak için yapıyordur) ve ani hareketlerde bulunmasın (bellayı korkutabilir ve bella yine ters tepki verir) . kısacası kıpırdamayarak bella nın koklayıp sakinleşmesine izin verin sonrada sevdirdiğinde ödül maması verin :)

ozlemckr

Fikri olan yokmudur:(

frankpug

benimki de öyle alışıncaya kadar havlıyor yürürken falan herkese havlıyor anlamadım neden sosyal de yetiştirdim sürekli insanlarla iç içeydi ama karşı tarafa alışması lazım o zaman kadar havlıyor :)

seymaxhy

Bence de ödül maması işi mantıklı

egilmez

Köpeginiz herseyden tedirgin oluyor sanırım birdahaki sefer havlayıp yada saldırma egiliminde bulunursa karsısına gecin normal bir ses tonunda hayır diyip sonra canını cok yakmayacak bir sekilde derisini hafif cekin cimcikler gibi ve hayır diyerek yine sakin bir sekilde boynundan tutup yere yatırın yat hayır gibi sözlerle yatınca aferim sana diyin ve sakinlesip kendine ve cevresine güven kazandırın ise yarayacaktır

dksahmat

egilmez
in yorumuna tam olarak takılmıyorum onun dediklerini yaparsanız havlamayı bırakır dogru ama bu seferde köpek korkak olur çünki hayır diyip cimcikleyip köpegi yere yatırıp bekletmek bu teslimiyetir eyer buna alısırsa herkezden korkucak en ufak bişeyde yere yatıp hemen teslim olucakdır bu bütün öz güvenini çökertir hayvanın aman dikkat havlamasını keselim derken korkak ve güvensiz bi köpek egitmeyelim lütfen

dksahmat

normalde cocker cinsi köpekler çok sakin ve sevecen olur lar . sizin köpek tam tersi aklıma bikaç soru geliyor 1. dişimi erkek mi bilmiyorum ama dişi ise vede regl si basladı yada başlıyıcaksa bundan kaynaklı yapa bilir .2. sahiplenme duygusundan. alan sahiplenme esya sahiplenme gibi sizi de sahiplenmiş ola bilir bundan kaynaklı dısarda herkez onun için bi tehdit tir. ama çözümleri kolay diyer köpeklerle münkün oldukça bol bol gezdirin diyer köpekleri izlesin onların yaptıklarını yapıp zamanla sahiplenme agresif ve tehdit odaklarını unutucakdır. eyer insanlara hayla aynı seyi yapıyorsa bunu hayır komutu ile bagdaştırın her bunu yaptıgında hayır diyin onunla aynı seviyeye inin ( egilin yani ) ve ense kısmını severek tutun ve diyer insanlara yavasca ve kontrollü sevdirin. bunu bi süre yapın korkucak ve tehdit olucak bişey olmadıgını anlıyıcakdır. ama sunun altını çiziyim dısarda kimseden yiyicek bişey verdirerek sevdirmeyin bu onu dısarda arsız yapar ve herkezden yiyicek bekler insanları çok rahatsız eder buda size dısarda baya bi tepkiye yol açar. benim düşünce ve fikirlerim bunlar
3.5 yasındaki köpek im var bütün egitimlerini ben verdim bu konular cok gecdi basımdan tamamen tecrubemi yazdım yanlış annasılmasın egitmen deyilimdir prof derecede :)

Derdedermanim

Korktuğu için havlıyor olabilir tehlike olarak görüyor muhtemelen alışlacaktır.