Traş Etmek ?

ayseeny

merhaba arkadaşlar, veterinerimizin tavsiyesi üzerine kedimi traş ettirmeye karar verdim. kuzeniminde benimde kedim çok tüy döküyor onun iran kedisi tek traş sonrası hayvan bir daha asla tüy dökmedi ben henüz ettirmedim, veterinerimde bende başa çıkamıyorum benimkileri ediyorum hep dedi. ama başka bir komşumuzun 3 yaşındaki kedisi fazla dozda uyuşturmuşlar hayvanı, yanlış doz yüzünden vefat etti uyanamadı. biraz korktum açıkcası. her tarafımız tüy oldu artık sağlığımızdan korkuyorum traş etmek çok istiyorum, bebekliğinden beri aynı doktorda, tahlilleri raporları elinde hep doktorumuzun, vericekleri oranı bilirler narkozun, ama yinede bir ürperdim, yaptıran eden varsa bana bir tavsiye verebilir mi acaba?

3 CEVAP

dollfacepersian

İran kedisi sahibi olarak kıtık oluşumu, aşırı tüy dökümü yaşadığım halde oğlumu tıraş ettirmiyorum bilinenin aksine zararlı olduğunu öğrendiğimden beri. Bilmeden 1 kez tıraş ettirdiğimde tüy dökümüne bir etkisi olmamış, tüy kalitesini bozmuştu. Tıraşın üzerinden yıllar geçmesine rağmen tüyleri eski uzunluk ve formuna kavuşmadı ayrıca. Tüy dökümünü sıfıra indirmesi de sağlıklı bir şey değil bence.
Ayrıca kedinize düzenli parazit tedavisi uyguluyorsanız tüyler sizin için tehlike arz etmez. Anestezi ise verilen ilaca hassasiyet,doz ayarlaması vb. den ölümle sonuçlanan vakaları çok duydum. Ben anestezi almadan yaptırmıştım, anestezi ile kesinlikle yaptırmam.
Tıraşın zararları ile okumak isterseniz https://sevgilikopegim.com/2015/03/08/kedi-ve-kopeklerde-tuylerin-tras-edilmesi/
Bence tıraş ettirmekten yerine neden tüy döktüğünü düşünüp belirledikten sonra ona göre tedavi (mama değiştirme, vitamin kullanımı vs.) uygulamanız çok daha iyi olacaktır

ayseeny

aşılarını düzenli yaptırıyoruz ama tüyleri için sorduğum vitaminler için doktorum pek işe yaramıyorlar boşuna aldırmam sana dedi. samimiyetine güvendiğim için almadım ve anestezi yapılması sebebi sanırım derileri çok hassas ve kesilme ihtimaline karşı hareketsiz dursun diye. attığınız linki okuyacağım mutlaka çok teşekkür ederim

NehirC

Dikkatli olmanızı öneririm. Arkadaşımın kedisi fazla doz yüzünden öldü maalesef. Eğer yaptırabilirseniz anestezisiz yaptırın.