Yeni Kedim Bize Alışmıyor

dilarao

merhaba,

daha önce de bu konuda yazmıştım. sokakta kaza geçirip 2,5 ay veterinerde kalmış bir kedi sahiplendim. yaklaşık 1,5 yaşında. evde de 1 yaşında bir canavar var :). ikisi de dişi ve kısır. yeni kedimiz(çepiş) evdeki kediye(eevee) yanaşmaya çalıştı ancak eevee reddetti. çepiş yaklaşık 2 aydır bizim evde. ancak saklandığı yerlerde onu sevebiliyorum. gece 11-12 den önce dışarı çıkmıyor. dışarı çıktığında bizden kaçıyor. bi iki kez daha eevee'ye sırnaşmaya çalıştığını gördüm ama eevee sürekli kovuyor tırmalıyor. ama aynı odada durup aynı kaptan yiyorlar sorun çıkmıyor. gece biz yatınca sabaha kadar bribirlerini kovalıyorlar, gürültüden uyuyamıyoruz. eevee çepiş'i kabullense oynasalar, çepiş bize de alışacak hemen. ne yapabiliriz bu konuda?
çepiş'i veterinere götürmemiz gerekiyor artık ama yakalayamıyoruz kesinlikle. eevee'ye arkadaş olsun diye yeni bir kedi sahiplendik ancak bazen hayvana daha çok eziyet mi ediyoruz diye düşünüyorum.

5 CEVAP

Batmaaan

Kesinlikle kıskançlık söz konusu. Bence bütün malzemelerini ayırın ve evdeki kedinize onu hala sevdiğinizi hissettirin :)

Kaplankedi

Çoğu kedide olur (kıskançlık)eevee ye daha çok ilgi gösterin. Sonra ikisini yanlız bırakmayı deneyin

Susamsusi

Bizim değil ama bi aile dostumuzun bi dişi bi erkek iki kedisi var ikisi de kısır. Dişi olan diğerine çok eziyet etti gördüğü yerde pati atar rahat vermezdi. Ama zamanla ikisi de alıştı. Dişilerde kısırlık durumu biraz zor geçiyor üstelik bu kediler küçüklükten beri beraberler. Yani durum yeni karsilasmalarindan degil kısırlıkla alakali hormonal degisikliklerden olabilir. Alismalarini biraz daha bekleyin derim

turkuaz66

yeni kedinize biraz daha süre tanıyın eğer hala diğer kediniz onu kabul etmezse evde huzursuz olmalarındansa birbirlerinden ayırın yani kısaca sahiplendirin

dilarao

cevaplarınız için teşekkürler. eevee'ye zaten çok ilgi gösteriyoruz(diğeri saklandığı için). geceleri birlikte uyuyoruz. ama biz uıyuduktan sonra sabah kadar ikisi evde birbirini kovalıyor. çepiş oynamak istiyor onla ama eevee sürekli patiliyor yavrucağı:( çepiş bize de biraz daha alıştı. saat 23:30'dan sonra dışarı çıkıp geziyor biz içerdeyken bile :) bir de bir kaç gün önce bana göbüşünü sevdirdi. ama yine de 2 ay oldu ve hala rahat değil çepiş. bu kadar korkak bir kedicik olamaz herhalde. sabırla asla onu zorlamadan hareket ediyoruz ama bu haftasonu artık mecburen zorla veterinere götürücez-yakalabilirsek-