Kedim Kızgınlığa Girdi Galiba

mrayT

Merhaba.7 aylık dişi kedim dünden beri tuhaf hareketler sergiliyor.Kendini yere atıyor çoraplarımaza sürünüyor ve miyavlayıp duruyor.Az önce ödül maması verirken de fark ettim ki üstümde ıslaklık var,poposuna dokundum ve ıslaktı.Sanırım idrarını püskürtüyor.Kokusu var mı onu da anlayamıyorum koronodan beri koku almam sıkıntılı.Kısırlaştırmak için tarım ve orman bakanlığına götürebilir miyim?Eve idrar püskürtmesi her an ailede bi kaosa sebebiyet verebilir.İdrar kokusunu falan nasıl yok edicem?Ve kedimin bu durumu kaç gün daha sürecek?

11 CEVAP

Twoo

Evet kızgınlıkta, kısırlatırma en sağlıklısı olacaktır.

mrayT

Poposu hep biraz yukarda ve sanki sürünerek yürüyor.

mrayT

Kısırlaştırdıktan sonra da böyle durumlar oluyor mu kedilerde?

_Catlover_

Evet kediniz kızgınlığa girmiş. Bildiğim kadarıyla dişi kedilerde idrar püskürtme olmuyor pek. O ıslaklık salgıladığı sıvıdan kaynaklı olabilir. Tarım orman bakanlığı kısırlaştırma yapmıyor büyük ihtimalle. Yapsa da ekipmanları çok yetersiz oluyor. Kedinizin sağlığı için iyi bir veteriner bulmaya çalışın

stellabennett

dişi kediler idrar püskürtüyor mu bilmiyorum ama o sıvı kızgınlıkta gelen sıvıdır bence büyük ihtimalle iyi bir veterinere götürmeniz en iyisi olacaktır kısırlaştırıp kısırlaştırmamaya onlar karar verir umarım bu süreci kolayca atlatırsınız hem siz hem kediniz bu arada en az 1 hafta sürebilir kızgınlığı ama sonrasında da kısa bir süre sonra tekrar girecektir kısırlaştıktan sonra bu sıvı gelmeleri geçer

Gamzecs

evet kediniz kızgınlığa girmiş fakat tarım ve orman bakanlığında kısırlaştırmayın mümkünse iyi bir klinik bulup orada kısırlaştırın kediniz için en sağlıklısı bu olacaktır

mrayT

Peki bir süre kısırlaştırmazsam sorun olur mu? :/

Trifane

Kisirlastirmazsaniz evde daha büyük bir kaos olur. Çünkü sabaha kadar sizi uyutmayacak avaz avaz bagiracaktir. İlk defa sanırım kizginliga giriyor. Dolayısıyla şiddeti artacaktir . Uykusuz günler gecireceksiniz. Kizginliga ara verdiğinde ki arada 1 hafta gibi bir sakinlik dönemi oluyor hemen kısırlaştırin.

Pati_Pet

Evet kediniz kizginliga girmiş bir kez ciftlesttirebilirsiniz sonra kisirlastirırsanız iyi olur

iyi bi kliniğe danışıp kızgınlığının tahmini biteceği sürede kısırlaştırma randevusu alabilirsiniz operasyon öncesi ne yapmanız gerektiğini de sorarsınız aç ve susuz kalmaları gerekiyor geceden. dişiler kızgınlıktayken kısırlaştırılmıyor içerisi kandan görünmediği için. geciktirirseniz de düşük bi ihtimal de olsa kızgınlığa girdikçe rahim iltihabı gibi riskleri var. dişiler genelde erkekler gibi püskürtme yapmıyor. tarım ormanda ucuza çip ve kuduz yaptırdılar çip çıktığı zaman. kuduz vurduranlar da kuduz aşısından çok daha fazla fiyata kedilerini tedavi ettirmek zorunda kaldı maalesef kedileri aşı sonrası kötüleşen oldu. yani rica ediyorum para biriktirip iyi bir yere götürün ne yazık ki hayvanlarımıza bakmamız çok çok zorlaştı ekonomiyle ama onların da canı var ve bizim sorumluluğumuzdalar.

mrayT

Aslında kliniği aradığımda 1 yaşına kadar gelişim döneminde olduğu için önermiyoruz dediler.O yüzden biraz kararsız kaldım. :/