Ginepiglerden Hanta Hastaligi Bulasir Mi

Funf

Merhaba evimizde ginepig besliyoruz. Gribimiz var kemgirgenlerde olan hanta hastaligini gordum bize bulasmis olabilir mi not: hayvanimizda bi sey yok

1 CEVAP

guineapigela

bende guineapig besleiyorum bulasmamıstır ;
Kemiricilerde kronik asemptomatik bir enfeksiyon oluşur. Viremi neticesinde viruslar en yoğun olarak hayvanın dalak, böbrek ve daha çok da akciğerlerinde yerleşir.Virusu taşıyan asemptomatik kemiricilerin idrarı, dışkısı ve sekresyonları çevreyi ve ortam havasını enfekte edebilir.

· İnsana bulaş yolunun özellikle enfekte kemirgenlerinin virüs bulaşlı çıkartılarının, solunması aracılığıyla olduğu düşünülmektedir.

· Kemirgenin insanı ısırmasıyla virus geçişi çok nadirdir.

· Hantavirüs temasla insandan insana geçmez.

· Kemirgenlerin çıkartılarıyla kirlenmiş yiyeceklerle bulaşıp bulaşmadığı ise virüsün mide asidine dirençsiz oluşu nedeniyle şüphelidir.

· Yapılan araştırmalar virüsün kan transfüzyonuyla da geçmediğini göstermiştir.

· Hantavirusun inek, tavuk gibi çiftlik hayvanları veya kedi, köpek gibi ev hayvanları tarafından taşınmazlar, ancak bu hayvanlar kemiricilerle temas halindeyseler onların çıkartılarını taşıyarak aracılık yapabilirler.