Kedilerimin Bıraktığı Koku

Arkadaşlar 2 erkek kedim de kızgınlıkta ve birçok yere koku bırakıyorlar. Temizlemekten gocunmuyorum kesinlikle fakat ne yaparsam yapıyım kötü kokuyu evden yok edemiyorum. Sanki her yere o koku sinmiş gibi. Bu konuda yapabileceğim birşeyler var mı?

8 CEVAP

Fatmacakiir

Sirke ile silin. Hem kediler sirke kokusunu sevmedigi icim ayni yere tuvaletlerini yapmiyorlar hem de kokuyu yok ediyor diyemem ama azaltiyor

kedilimadam

Erkek kedilerde idrar püskürtme dışında ayrıca düzenli anal kese temizliği yapılmazsa dönem dönem koku bırakma durumu oluyor. Anal keseler kedilerin dışkılarını daha rahat yapabilmelerini sağlayan kötü kokulu bir sıvı salgılarlar. Ev kedileri "genel olarak" rahat koşullarda yaşadıkları için dışkılama konusunda herhangi bir sorun yaşamazlar ve bu nedenle anal keselerde biriken sıvılar kullanılmaz. Biriken bu kötü kokulu sıvılar da örneğin kedinizin aşırı mutlu olduğu ya da çok heyecanlandığı veya çok korktuğu bir anda istemsizce boşalır. Kısırlaştırma sonrası eğer idrar püskürtme durumu devam etmiyorsa, alışkanlık haline geldiği sanılan koku bırakma olayı aslında budur. Yani kısırlaştırma ile ilgisi yoktur. Düzenli olarak anal kese temizliği yaptırılan erkek kedilerde böyle bir sorun olmaz, elbette anal kese sıvılarını birikmeden kullanan ev kedileri için de bu durum söz konusu olmayacaktır.

kedilimadam

Ayrıca erkek kedileri kısırlaştırmak için ille de 1 yaşını beklemenize gerek yok. Veterinerinize güveniyorsanız gerekli muayeneyi yaptıktan sonra testistlerin olgunlaştığını tespit ettiği an kısırlaştırabilirsiniz.

Kısırlaştıracağım zaten fakat 1 yaşına gelmelerini bekliyorum. Bu süreyi geçirene kadar kalan kokuya bir çare bulmak amacıyla bu soruyu yönelttim. Teşekkür ederim bu arada :)
@Fatmacakiir teşekkür ederim deneyeceğim :)

oztasilares

Kaç aylık bilmiyorum ama 7 8 aylıklarsa ve kısırlaştırmayı düşünüyorsanız bence yaşını beklemeden kısırlaştırın çünkü bu koku bırakma olayı alışkanlık haline gelebiliyor diye duydum :/

Kedilerim 10 aylık. Ve bekleme sebeplerimden birisi de 2-3 ay önce kedi nezlesine yakalanmış olmaları. Gerekli tedavi yapıldı ve hala haftada 1 kez kediler için olan c vitamini ve yine haftada 1 kez de kefir veriyorum. Şu an herşey yolunda ama bağışıklık sistemlerinin iyice toparlandığına emin olmak için bekliyorum. Ne kadar doğru bilemiyorum ama ameliyat sonrası olası bir problem çıkabilir gibi geliyor çünkü. Teşekkür ederim cevaplarınız için :)

patidostum34

Kısırlaştırma işlemi

pisicikpisicik

tek çare kısırlaştırmak